Новата Стратегия за развитие на територията за периода 2023-2027г. залага на насърчаване на заетостта, растежа, социалното приобщаване и устойчивото развитие чрез въвеждане на интелигентни решения и иновации в селските райони

Подкрепа за иновации, ускоряване растежа на местната икономика, запазване на човешкия капитал и съхранение на околна среда са сред основните приоритети, записани в новата Стратегия на Местната инициативна група - Троян, Априлци, Угърчин за развитие на територията за периода 2023-2027 г. Тя е с прогнозна стойност от почти 10 млн. лв. и съдържа предложения за реализация на проекти, финансирани от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския социален фонд и Европейския фонд за регионално развитие.

Целта ни е да подкрепим местния бизнес чрез

инвестиции в много на брой малки проекти,

за да задържим хората по родните им места и забавим процесите на обезлюдяване, както и да предложим многосекторно развитие на териториите за постигане на балансирано развитие и изграждане на местна идентичност, заяви Веселин Стойков, Изпълнителен директор на сдружението. Според него за ефективното изпълнение на Стратегията ще се съди по привлечените партньори на местно равнище – гражданско общество, читалища и стопански сектор в разработването и прилагането на мерки, които помагат на регионите да се развиват и постигат устойчива социална, икономическа и жизнена среда.

Сдружение „Местна инициативна група - Троян, Априлци, Угърчин" е регистрирано още през 2008 г. с участието на 71 броя физически и юридически лица - представители на публичния, стопанския и неправителествения сектор. Днес то развива дейността си на територията на всички населени места в трите общини в Ловешка област.

Основните дейности

на сдружението са насочени към разнообразяване на икономическите дейности в селските райони чрез развитието на услуги за населението и бизнеса, осигуряване на възможности за заетост, подобряване качеството на живот и цялостно и хармонично развитие на хората, които живеят в селата и малките населени места. За изпълнението им МИГ-Троян, Априлци, Угърчин си сътрудничи с централни, местни и регионални власти, като кандидатстването по проекти се извършва по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България ИСУН 2020.

МИГ–Троян, Априлци, Угърчин има изградена партньорска мрежа с колеги от 63 местни инициативни групи в страната, обединени в Асоциация на българската национална ЛИДЕР мрежа. Тя от своя страна е част от European Leader Association for Rural Development (ELARD), в която членуват представители на 29 държави в Европа. Конкретно, сдружението работи по съвместни проекти с Гърция, Сърбия, Румъния и Молдова, както и с местните инициативни групи в Лясковец-Стражица, Белене-Никопол, Самоков, Сливница-Драгоман, Бяла Слатина, Девня–Аксаково, Перущица–Родопи, Балчик-Генерал Тошево и Раковски.

Всички дейности се осъществяват в обществена полза, като финансирането е по линия на европейските фондове и програми - подходът „Лидер", прилаган през периода 2007-2013 г., а в последствие мултиплициран в подхода „Водено от общностите местно развитие" (ВОМР) през периода 2014-2020 г.

Първият договор, който сдружението сключва, е в далечната 2008 г. за изпълнение на проект: „Придобиване на умения и постигане на обществена активност за потенциална местна инициативна група на територията на общините Троян и Априлци", на стойност 188 065 лв.

От 2016 г. до момента се изпълнява Стратегия за ВОМР, финансирана от Програмата за развитие на селските райони в размер на малко над 7 млн. лв. Общо през настоящия програмен период са реализирани над 60 проекта, като основните бенефициенти са микро-, малки и средни предприятия на територията на Троян, Априлци и Угърчин, земеделски производители, занаятчии, неправителствени организации и общини.

Почти половината от финансираните проекти са в подкрепа на местния бизнес като договорените средства надвишават 3 330 000 лв. Публичният сектор е финансиран с 3 200 000 лв. - изпълнени са общински проекти за подобряване на обществената и туристическа инфраструктури, интегриране на лица от уязвимите групи в учебния процес и пазара на труда, създаване на социални предприятия и др.

Сдружението развива и вътрешно териториално

сътрудничество с други

местни инициативни групи.

През 2019 г. сключва първият договор с МИГ „Бяла Слатина" за популяризиране на традиционни храни и рецепти на териториите на четирите общини. Основната цел на проекта е да се запази идентичността на района като се насърчи и кулинарния туризъм.

С разбирането, че балканските държави имат дългогодишна история при производството на сирене, през 2021 г., съвместно с 9 участника от България, Гърция и Румъния, бе изпълнен и първият транснационалния проект: „Кажи сирене! Балканско сирене!". В процеса на изследване на уникални, редки, или трудни за производство сирена, заедно с техните пленителни „истории", проектът създаде и промотира мита за „Балканските сирена" като популяризира и модерната дефиниция на „Маршрутите на Балканското сирене".

Същата година в партньорство с 3 местни групи от България и 4 от Румъния е изпълнен и проект: „Открий го! Местното вино" за популяризиране на един от най-древните поминъци по нашите земи на стойност малко над 568 хил. лв.

По линия на вътрешно териториалното сътрудничество през 2023 г. стартира и проект: „Дигитална местна общност - иновация за живи селски райони! Това е твоя Live!", с цел създаване на дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси. Общата му стойност е 284 692 лв., като той осигурява възможност за безплатно участие на местните общности от 115 населени места.

Тази година сдружението стартира

нов партньорски проект

„Опознай и съхрани българското - предай нататък. Пътят на зрънцето, шевицата и песента!", като в него участват местни инициативни групи от Лясковец-Стражица, Белене-Никопол, Самоков, Троян-Априлци-Угърчин и Сливница-Драгоман. Идеята е да се създадат иновативни продукти за устойчиво развитие на тези 5 територии, с цел опазване и популяризиране на хляба, шевицата и песента като носители на българското и българската идентичност в селските райони.

Отделно през 2024 г.

стартира и проект

„ Магията на българската храна"

с още 6 местни групи, като дейностите презентират качествената българска храна, приготвена по традиционни начини на местата, където по естествен път са добити и суровините за нея. Проектът трябва да покаже културните традиции, свързани с храната, нейният произход и най-вече ползите от консумирането й за здравето и дълголетието на нацията.

Като цяло всички проекти, които МИГ-Троян, Априлци, Угърчин изпълнява, са насочени към добавяне на стойност на населените места и тяхното утвърждаване като атрактивна туристическа дестинация с развити услуги за населението, насърчаване на местния бизнес и екологосъобразно селско стопанство, подобрени условия за живот и активното привличане на маргинализираните общности.

Местен земеделски производител, подпомогнат от МИГ Троян, Априлци, Угърчин
Местен земеделски производител, подпомогнат от МИГ Троян, Априлци, Угърчин
Обучителен семинар
Обучителен семинар
Фестивал на виното в Орешак, организиран от групата през 2023 г.
Фестивал на виното в Орешак, организиран от групата през 2023 г.
Празник на МИГ през 2023 г. в Априлци
Празник на МИГ през 2023 г. в Априлци