Въпрос изпратен от: krista
Животновъдство
Пилета или бройлери да избера да отгледам до Коледа и каква е разликата при храненето им., Георги Иванов, Монтана.Български фермер отговаря: И в двата случая отглеждането изисква изобилно и пълноценно хранене с лесно усвоими комбинирани фуражни смески. Добрата новина е, че
угоителният период
е кратък - до 49-56 дни
Ако стартирате сега и ако храненето е пълноценно, резултатите ще са налице в края на октомври. Защото
пилетата достигат средна жива маса над 1800 г;
а разходът на фураж е около 2 кг фураж за 1 кг жива маса.
За началния период на угояването се използват т.нар. стартерни смески с високо съдържание на протеин - 22-24%, и обменна енергия. В периода на угояването се дават финишерни смески с 20-21% протеин.
Разлики в храненето на пилета и бройлери
По принцип и при двата вида птици то не се различава съществено. Но за бройлерите трябват:
смески с по-богато съдържание на белтъчини и въглехидрати;
непрекъснато и на воля хранене;
а задачата при пилетата е да поемат по възможност повече смеска, която да оползотворяват най-пълноценно.
И при отглеждане на птици за месо винаги трябва да има свободен достъп до чиста вода за пиене.
И още:
След първата седмица и при двата вида птици се поставят допълнително хранилки с чист речен пясък за кълване с едрина 1-2 мм. На 15-20 пилета се осигурява една хранилка.
А при бройлерите запомнете: Около 10 дни преди клането им хранилките с пясък се изнасят от помещението.
Въпрос изпратен от: krista
В лозята
Здравейте, имам въпрос относно лозарството. Имам лоза, която е на 4 години. Всяка година изресява. Опитах с пречупване на върховете, но не се получи. Сменях начина на резитба, но пак беше безуспешно. Моля, дайте съвет, защото е много силна и ражда много, но накрая няма нищо. Благодаря! М. Салкова с. ХотницаБългарски фермер отговаря: Първо е добре да знаете, че някои сортове като Бяло без семе, Мискет червен, Мискет врачански, Мискет хамбургски, Ркацители изресяват по-силно от другите.
На второ място – една от основните причини за изресяване е буйният растеж на леторастите, а доколкото разбираме при вашата лоза това е налице. Тогава по-голяма част от хранителните вещества отива за растежа на леторастите, а ресите изгладняват.
Трето - ако при хладно, облачно и дъждовно време през периода на цъфтежа температурата падне под 15°С, оплождането също се нарушава. Но засега няма сигурни средства за предотвратяване на изресяването, дължащо се на лоши метеорологични условия.
Четвърто - изресяване може да се получава и при някои сортове с функционално женски цветове. За да плододават редовно, такива сортове лози трябва да бъдат опрашени с фертилен прашец от сортове с нормални (двуполови) цветове. Често лозите от сортове с функционално женски цветове, като Чауш, Черна разакия и други местни сортове са такива и затова се засаждат в близост с лози от сортове с нормални цветове, което улеснява тяхното оплождане.
Пето: понякога се появява едно подобно на изресяването явление, което се нарича милерандаж, но то все пак и доста се различава. При него се развиват малък брой нормално оплодени зърна, а по-голямата част остават дребни и безсеменни. Това се наблюдава най-често при сортовете Болгар, Царица на лозята, Кардинал, Памид и местни сортове.
Шесто: има и друг един дефект, който също е следствие на буйния растеж на леторастите напролет, когато времето е с много валежи. Тогава растящата реса се превръща в мустаци, към което са склонни предимно десертните сортове като Болгар, Шасла доре, Бяло без семе, Италия и др.
Най-важното, което се препоръчва като начин за справяне с изресяването са прищипването и кършенето, но когато се направят навреме – тоест непосредствено преди цъфтежа.
И една препоръка на агроном-лозар:
Трябва през май месец преди цъфтеж и след цъфтеж да се пръска лозата с БОР - тоест с листен тор с голям процент съдържание на БОР, който е съчетан с други микроелементи. Тогава няма да изресява.
Въпрос изпратен от: krista
Цветя
Черните точици по листата на тази орхидея се появиха скоро. Каква е причината, опасни ли са и как мога да излекувам цветето? Михаела Георгиева от ПлевенБългарски фермер отговаря: Тази красавица от снимката е най-вероятно онцидиум или милтония, или тяхна близка родственица. Освен черните петънца, прави впечатление, че има доста нагънати листа, та първо ще обсъдим тях. Младите листа се развиват нормално по този начин, но ако не се разгънат и изгладят, трябва да преосмислите поливния режим. Набръчкванията по булбите също говорят за засушаване. Ето още един пример за това, че цветята ни говорят, а ние трябва да се научим как да ги разбираме.
Насочваме вниманието към черните точки сега. Има много причини те да се появят и най-често са свързани с патогени при повечето цветя. Не е толкова важно кой е патогенът, ако няма да се използва химичен препарат, колкото да се вземат мерки навреме.
Първо изолирайте растението от всички останали. Отрежете листото (изглежда точиците са само на едно). Осигурете на растението по-добра проветривост и умерена температура. Внимавайте с водата. Ако е необходимо, сменете графика от една обилна поливка през голям интервал от време на няколко с малки количества вода начестичко или обратно. Използвайте престояла темперирана вода. Избягвайте да мокрите листата при поливане.
Дезинфекцирайте повредената зона с кислородна вода или разреден твърд алкохол. Може да се използва и канела, в случай че петната са мокри. Ако проблемът се задълбочава, използвайте фунгициди. Следете за поява на нови петна на същото място или по други листа.
Въпрос изпратен от: krista
Овошки
Може ли изсъхнали листа от черница да се ползват за "зелено торене"?Български фермер отговаря: По принцип зелено торене означава да се използват зелени растения. Обикновено те се засяват на мястото, а след това се заорават.
Изсъхнали треви, листа и т.н. се поставят за компостиране и след това готовият компост се използва за торене.
Въпрос изпратен от: edit2022
Овошки
Какви документи трябва да представи собственикът при продажбата на гори на държавата?Български фермер отговаря: Тук може да намерите информация и отговор на въпроса: https://www.bgfermer.bg/Article/11748387 Правилата за закупуване на горски територии може да намерите на: https://www.mzh.government.bg/bg/sektori/gori/zakupuvane-na-gorski-teritorii/.
Въпрос изпратен от: krista
Животновъдство
Здравейте, Отглеждам бройлери за домашна консумация, трябва ли да ги чакам да станат на 6 месеца, за да мога да ги консервирам? Благодаря! Даниела ЦветановаБългарски фермер отговаря: И в двата случая отглеждането изисква изобилно и пълноценно хранене с лесно усвоими комбинирани фуражни смески. Добрата новина е, че угоителният период е кратък - до 49-56 дни. Ако стартирате сега и ако храненето е пълноценно, резултатите ще са налице в края на октомври. Защото пилетата достигат средна жива маса над 1800 г;
а разходът на фураж е около 2 кг фураж за 1 кг жива маса. За началния период на угояването се използват т.нар. стартерни смески с високо съдържание на протеин - 22-24%, и обменна енергия. В периода на угояването се дават финишерни смески с 20-21% протеин.
По принцип и при двата вида птици то не се различава съществено. Но за бройлерите трябват: смески с по-богато съдържание на белтъчини и въглехидрати; непрекъснато и на воля хранене; а задачата при пилетата е да поемат по възможност повече смеска, която да оползотворяват най-пълноценно.
И при отглеждане на птици за месо винаги трябва да има свободен достъп до чиста вода за пиене.
И още: След първата седмица и при двата вида птици се поставят допълнително хранилки с чист речен пясък за кълване с едрина 1-2 мм. На 15-20 пилета се осигурява една хранилка.
А при бройлерите запомнете: Около 10 дни преди клането им хранилките с пясък се изнасят от помещението.
Въпрос изпратен от: krista
Домашна ферма
Защо кокошките ми снасят яйца със сини черупки?Български фермер отговаря: И друг път сме писали кои кокошки снасят яйца със сини черупки. Повече за тях може да прочетете тук:https://www.bgfermer.bg/Article/6413398.
Цветът на черупката се определя от гените на кокошката. Цветът на яйцата е пряко свързан с вида кокошка и химическите вещества, които се предават на снесеното яйце. Всички яйца съдържат едни и същи елементи, а цветът се добавя от химикали, които покриват черупката или проникват през нея. Учените обясняват, че синият цвят идва от вещество наречено билирубин. Синьо оцветените яйца започват да се срещат все по-често, тъй като животновъдите търсят разнообразие от породи. Кръстосването на различни породи пилета може да доведе до появата на най-различни по цвят яйца
Въпрос изпратен от: krista
Овошки
По стъблото на овошката ми има рани, как да ги почистя? Мария НиколоваБългарски фермер отговаря: Често градинарите се притесняват от раните, които виждат по клоните и ствола на дръвчетата. И, естествено, се питат какво да правят?
Именно през есента е подходящо време да се почистят всички рани по дърветата. Това е препоръчително, защото през зимните месеци дръвчетата са изложени на по-голям риск - ниски температури, висока относителна влажност на въздуха и др. Тези условия са благоприятни за развитието на някои гнилостни процеси в раните.
За да се предотвратят негативните последици, важно е още сега всички рани по стъблото и дебелите клони на дърветата да се почистят.
Най-лесно е да се използва остър инструмент и телена четка. Първо се премахва напуканата кора, която се събира и унищожава. След това се почиства раната като се стига до жива тъкан. Накрая се дезинфекцира с 3%-ов разтвор на син камък (30 грама на 1 литър вода) или с 5%-ов разтвор на зелен камък (железен сулфат). Разтворът се нанася с четка.
Важно!
През есента трябва да се варосат и стволовете на овощните дървета.
Въпрос изпратен от: krista
Овошки
С какъв препарат се пръска срещу плодов червей?Български фермер отговаря: През юли сериозна опасност за овощните култури са плодовите червеи. Ябълковият плодов червей е един от най-важните неприятели по семковите овощни видове. При численост на вредителя над прага на икономическа вредност (пресни вгризвания в плодовете над 1,2 %) е наложително да се извърши своевременно третиране.
През юли срещу ябълковия плодов червей се препоръчват две третирания, през 12-14 дни, с някои от регистрираните инсектициди: Ефциметрин 10ЕК – 0,03%, Карате Зеон 5 КС–0,02% , Вазтак Нов 100 ЕК – 0,015%, Дека – 0,03%, Суми Алфа 5 ЕК – 0,02%, Синеис 480 СК – 0,03%, Кораген 20 СК-0,16%, Афърм опти – 0,2%, Волиам Тарго 063 СК – 0,075%, Делегат 250 ВГ–0,03%, Децис 100 ЕК - 0,012%, Децис Трап - 0,015%, Харпун – 0,1%, Шерпа 100 ЕК – 0,03% и др..
При прасковата трябва да продължи борбата срещу източния плодов червей, а при сливата - срещу сливовия плодов червей. Срещу тези вредители могат да се използват инсектицидите, посочени за борба срещу ябълковия плодов червей. Тези препарати са ефикасни и срещу плодовите оси, молците, листозавивачките и листните въшки.
Въпрос изпратен от: Hitko
Овошки
Имам 4 броя КИВИ - 3 женски и 1 мъжко. Растенията са купени от Гърция, бяха 2 годишни. Засадени са в България преди 9 години. Мъжкото КИВИ цъфти редовно, едното женско дава плодове вече 2 години, но другите две растения досега не са имали цвят! Всички имат еднакъв растеж, еднаква дебелина на стеблото, еднакви грижи се полагат за всички! Има ли причина за липсата на цвят, пропускам ли нещо?Български фермер отговаря: Ако кивито не цъфти, това може да се дължи на редица причини.
Киви растенията трябва да достигнат определена големина, за да произвеждат цветя и плодове. Обикновено, това отнема 3 - 4 години, а когато не са облагородени, е необходимо повече време.
Разстоянието между мъжкото растение и женските трябва да е от 2.5 до 4.5 метра.
Ако кивито не цъфти, може също да се дължи на недостатъчната слънчева светлина, прекалено суха почва, прекалена влажност или недостатъчно хранителни вещества в почвата.
Изменете това чрез наторяване, коригиране на напояването и, дори ако се наложи, чрез разсаждане на кивито на по-слънчево място.
Най-честата причина кивито да не цъфти е засаждането само на растения от един и същи пол, но това явно не е вашият случай. Затова проследете дали сте спазили изискването за отстояние на женските растения от мъжкото, дали светлината е еднаква за всички растения.