Болестта се причинява от гъба, нарича се червен бренер или червен огън

Въпрос:

Читателят Георги Спиров от Пловдив се интересува от т. нар. червен огън по лозята. По листата, които ни е показал, са се появили едри червени петна. Казва, че и немалко негови колеги в района се оплакват от същото. Какво трябва да се знае и какво може да се направи?

Отговор:

Съдейки по снимките, които ни изпращат и други хоби лозари тези дни, почти е сигурно, че става дума за едно небезобидно заболяване по лозите и асмите, но все пак лечимо.

То се нарича червен бренер, но сред лозарите е популярно като червен огън и те така го наричат помежду си.

Това всъщност е вид гъбна болест, която се причинява от гъба, която обикновено презимува като мицел в окапалите листа.

Още рано напролет нейните спори причиняват първите заразявания по лозите и асмите, но проявите могат да се забележат и по-късно.

Болестта е силно заразна, в състояние е да заразява особено сортовете лози, които са устойчиви на мана по лозата и по тази причина не се пръскат за нея.
Как все пак да бъде със сигурност разпознато това заболяване?

Симптомите на червения бренер са твърде характерни и могат да бъдат „уловени" и от любители, ако един-два пъти са наблюдавали подобна картина по листата.
Върху листата на лозите се появяват едри червени петна

Тези петна обикновено са разположени между нерватурата. Характерен белег е, че по крайщата си те имат един зеленикав или жълт венец.

В по-късна фаза така нападнатите участъци могат да се слеят и да засегнат и целия лист на лозата, който започва да некротира.

Типичен белег е, че нападението по една лоза започва от по-долните й листа и върви постепенно по растението нагоре.

Червеният бренер се причинявана от Pseudopeziza tracheiphila – това е гъбата, която презимува като мицел в окапалите листа. Там тя си образува плодно тяло, което е с голям брой асци /спори/. През пролетта аскоспорите от асците започват да причиняват първите заразявания.

Как да се води ефикасна борба?

Според лозарската наука и специалистите по фитопатология мерките за борба с червения бренер (червен огън) по лозата са два вида - профилактични и химични.

Профилактиката включва задължително събиране и изгаряне на окапалите листа и провеждане на редовна обработка на почвата, както и основна обработка на почвата през есента.

Химичната борба

се води с помощта на:

  • контактни медсъдържащи фунгициди като купроцин - 0,4%, шампион - 0,3% и др.;
  • системни фунгициди с лекуващо действие като алиет флаш - 0,3% или микал флаш - 0,3%

Пак напомняме, че някои от препаратите, които са вече забранени за употреба, могат да бъдат използвани, ако ги имате в своите дворни селскостопански аптечки. Не е необходимо да ги изхвърляте.

Първото пръскане срещу червения бренер се провежда във фенофаза 2-3-ти лист, а следващите - при 5-6-и и 7-9-и лист.

При сортовете лози, които се третират с химични средства срещу мана по лозата, самостоятелни пръскания срещу червен бренер не се налагат.