Правете го само привечер или сутрин, при температура на въздуха под 25 оС
Стопани на лозя ни изпратиха снимки на листа от растенията си в двора с въпроса какви заболявания са се появили по тях, защото имат странни бледо кафеникави петна и на места доста прегорели участъци и малки дупчици.
От това, което видяхме, определено си личи, че някои от засегнатите петури са пострадали от пригори. А те се получават много често, когато е пръскано с препарат за растителна защита при висока температура.
Затова и през следващите дни, които се задават и които по прогноза ще бъдат много слънчеви и горещи, коригирайте работата си с пръскачката. При високи температури препаратите могат да изгарят зелените тъкани.
Растителнозащитните пръскания трябва да се правят само сутрин рано или привечер. И забележете...това да става, когато температурата навън е паднала под 25 градуса С.
Това се отнася за всички видове третирания. Иначе рискувате да не се постигне желаният ефект, а освен това и да се нанесат поражения и пригори по растенията от работния разтвор.
Последното третиране срещу
обикновена мана - до края на юли
Обикновената мана по лозата продължава да се развива до средата на юли, когато има дори и слаби валежи или обилни роси и кратко захлаждане.
Тогава може да се прояви т.нар. кафяво гниене, което също е форма на маната.
Какво се наблюдава при кафяво гниене?
Зърната изненадващо започват да завяхват, после покафеняват и се мумифицират.
Когато гроздето е вече прошарено и е започнало да омеква, то не се напада. Със застаряване на тъканите болестта се ограничава.
В зависимост от метеорологичните условия и района, последното пръскане срещу маната трябва да се проведе от средата на юли до края на месеца с медсъдържащи средства.
Може да се използва и бордолезов разтвор – 1%. Много лозари напоследък го предпочитат за последното пръскане, защото той има добра прилепимост и трудно се измива от валежи.
С работния разтвор трябва добре да се покрият листата, които се намират по върховете на летораслите, за да се опазят лозята от последните атаки на болестта.
Тази година има много щитовки
През юли, при необходимост, се извършва второ третиране срещу ларвите на лозовата щитовка.
Излюпването на ларвите е започнало в средата на юни и продължава, ще приключи във втората половина на юли.
През месеца щети по лозата, особено по десертните сортове, нанасят и гъсениците от второто поколение на шарения гроздов молец.
Новоизлюпените гъсенички се вгризват във вътрешността на зърната и се хранят с месестата им част. Една гъсеница през своето развитие е в състояние да повреди до 10 зърна.
Това изисква при плътност, която надвишава икономическия праг на вредност, да се пръска.
Икономическият праг на вредност за десертните сортове е 5-7 гъсеници на 100 ягориди, за винените – 9-10 гъсеници на 100 ягориди.
При такова нападение е редно да се извърши пръскане с някои от регистрираните инсектициди.
А да знаете, че те вършат работа и срещу младите ларви на лозовата щитовка.
Не подминавайте някои зелени операции
Сега лозите са в период на доста силен растеж, а вече ще започнат да нарастват доста по-активно и гроздовете им.
Може да се каже, че през този месец, когато се налага, се правят операции, които са решаващи както за добива, така и за качеството на гроздето. Сред тях са някои от зелените операции като кършене и прореждане на гроздовете и зърната.
Въпреки че стопаните не предпочитат да правят подобни зелени резитби, трябва да кажем, че кършене и обезлистване се прави и при десертните сортове, за да се насочат хранителните вещества към гроздовете.
Могат да се премахнат върховете на силно израсналите и проточили се леторасли, които имат 5-6 недоразвити листа.
е се ограничи прекалено буйният растеж на зелената маса на лозата.
Така ще се даде възможност на останалите листа да нараснат и да са в състояние да изхранят по-едри чепки с по-сладки зърна.
На здравите и стабилни леторасли обаче трябва да останат около 15 листа, които като бройка са в състояние да компенсират съкращаването на недоразвитата зелена маса.
Листа могат да се премахват, там където лозата е тръгнала прекалено да се зашумява и е видно, че това не позволява гроздовете да се огряват от слънцето.
Коментари