Какво представляват и как да се използват
Феромоновите капани са специални „устройства", които привличат насекомите, използвайки синтетични аналози на техните полови феромони. Те помагат за проследяване на активността на вредителите и контролиране на броя им в градината и у дома.
Системата за комуникация между насекомите е много по-фина от тази при хората. Значителен пробив в развитието на науката за комуникацията на членестоногите се е случил в средата на миналия век във връзка с откриването на феромоните.
Феромоните са летливи вещества, които някои насекоми (и други представители на животинския свят) отделят в околната среда. Благодарение на тях - индивидуални за всеки вид, насекомите разграничават индивиди от своя вид от останалите и могат да разграничат пола. Учените са успели да синтезират феромоновите компоненти и набор от вещества и са започнали да използват изкуствените феромонови капани за борба с насекомите-вредители.
Как работи феромоновият капан
За създаване на капани се използва феромонова стръв. Тя излъчва миризма, характерна за женските от определен вид вредители. Производителите са се научили да „скриват" този аромат в капсули и да създават специално проектирани капани с тяхна помощ. Мъжките, улавяйки миризмата на женските, летят към капана и попадат в него.
Най-простият тип феромонов капан се състои от две части - капсула, импрегнирана със синтезиран полов феромон, и контейнер с лепкави повърхности. Мъжките, които летят към миризмата, попадат в капана и се залепват за лепкавата повърхност. В резултат на това женските, поради липсата на мъжки, остават неоплодени. Така това устройство помага за намаляване на популацията на вредителите.
Широко използван е и изпарителят на феромони. Той прилича на гумена тръба, разрязана по дължина и навита на пръстен. Вътре в нея се поставя феромонова стръв, а пръстенът се окачва на клон. Мъжките са привлечени от богатия аромат на феромоните и летят към миризмата. Такива капани често се инсталират на известно разстояние.
Съществуват и сухи (фуниевидни) феромонови капани. Насекомите попадат вътре в такова устройство и не могат да излязат.
За разлика от пестицидите, феромоновите капани не са отровни и са абсолютно безопасни за хората. Капсулата съдържа само 1-3 мг феромон. В същото време феромоните, бидейки летливи вещества, се разрушават в рамките на 4-6 седмици под въздействието на слънчевата светлина, влагата и температурата, не се натрупват във въздуха и почвата и не ги замърсяват.
Срещу какви насекоми помагат
феромоновите капани?
В любителското градинарство и малките парцели, феромоновите капани се използват за улавяне и унищожаване на голям брой вредители. Тези устройства са особено ефективни срещу:
0 ябълков молец (ябълков, сливов, ориенталски);
0 листозавивачки;
0 хоботници;
0 светулки;
0 нощенки (зеле, зелена градина, домат и др.);
0 копринени буби (цигански, сибирски и др.);
0 трипси;
0 молци (миниращи листата на кестена, плодове, памук, зърно, храна, дрехи и др.);
0 полски бръмбари (техните ларви, телените червеи, са причината за щетите);
0 колорадски бръмбар (в този случай се използват агрегационни феромони) и други насекоми вредители.
Феромоновият капан не улавя полезни и безвредни насекоми, така че тези устройства нямат отрицателно въздействие върху популацията на пчелите и други наши помощници в градината.
Феромоновият капан служи и като индикатор, който позволява да се определи началото на размножителния период на вредителите. Всяка година, поради климата и други фактори, този период пада в различно време. Ако откриете първите насекоми и пеперуди, хванати в капана, това означава, че е време за активна защита. Това ще ви позволи да коригирате методите и да определите обема на инвазията, на която вашите насаждения могат да бъдат подложени.
Големите ферми и градински комплекси използват феромонови капани, за да дезориентират вредителите и да нарушат естествения процес на размножаване и увеличаване на популацията. Мъжките усещат „аромата" на няколко километра разстояние и можете да изведете насекомите от градината, като поставите капаните далеч от основните насаждения.
Как да ги използвате правилно
Сексуални атрактанти (друго наименование на вещества, използвани във феромонови капани) се предлагат за стотици видове вредители. Дизайнът и принципът на действие на почти всички капани обаче са практически идентични, както и съветите за инсталирането и поставянето им. Нека разгледаме основните:
- Няма специални изисквания за работа с феромонов капан. Напълнете го с капсула навън или в проветриво помещение непосредствено преди да го поставите на дърво. След работа с капана измийте добре ръцете си със сапун;
- В градината ги поставете на клони на дървета на височина човешки ръст и в количество 1-2 капана на 100 кв.м. В зеленчуковата градина е удобно капаните да се прикрепят към колове на нивото на растенията.
- Ако говорим за помещение, като килер или парник, поставете капаните на места, където най-често се появяват вредители;
- За да удължите ефекта на феромонната стръв, скрийте устройството от северната или западната страна на короната (там те ще бъдат изложени на по-малко слънчева светлина). Поставете капаните с краищата им, обърнати към преобладаващите ветрове, като по този начин увеличите улавяемостта на насекомите. Това разположение ви позволява да наблюдавате техния полет, численост, смяна на поколенията и др.;
- Времето на монтаж също е важно. Капаните се поставят в началото на пролетта, преди да започне масовият полет на вредителите. През лятото устройствата могат да се използват за контрол на появата на нови поколения;
- Феромоновата капсула действа 1-1,5 месеца - след това стръвта постепенно губи своята активност. По този начин, за ябълка, круша, слива и череша, са необходими приблизително 2-3 капсули на сезон;
- Самозалепващите се панели, ако са подвижни, трябва да се подменят, когато се напълнят с вредители;
- Феромоновите капани и капсулите за тях трябва да се съхраняват отделно от бои, химикали и предпазни средства, както и други вещества със силна и остра миризма.
Редовната проверка на капаните (поне веднъж седмично) помага да се оцени тяхната ефективност. Преброяването на броя на уловените вредители помага да се разбере колко голяма е тяхната популация и дали са необходими допълнителни мерки за контрол, като например инсектициди.
Плюсове и минуси
Феромоновите капани имат както предимства, така и недостатъци.
0 Сред предимствата е екологичността: тъй като не съдържат отрови, те не увреждат полезните насекоми и не причиняват никаква вреда на околната среда. Освен това, тези устройства действат точково, помагайки в борбата с определен вид вредител.
0 Този метод за борба с вредните насекоми обаче има своите недостатъци. Феромоновите капани не унищожават ларвите и женските, което означава, че не могат да решат напълно проблема. Устройствата изискват редовна поддръжка - подмяна на примамки и почистване. Освен това, в някои случаи, те могат да привлекат вредители от съседни райони.
0 Феромоновите капани са ефективен инструмент за наблюдение и намаляване на броя на вредителите. За да се постигнат най-добри резултати обаче, те трябва да се комбинират с други методи за защита и контрол, като например биологични продукти и лепящи ленти по стволовете.



Коментари