Лечението с инжектиране на различни медикаменти е успешно само тогава, когато е направено технически правилно и със стерилни материали
Д-р Марион Фишер
Ако се използват замърсени игли или спринцовки, не бива да се очаква лечебен ефект от инжекционно прилаганите медикаменти. Практиката показва, че при тези случаи се налага ново, повторно лечение, и то с още по-мощни препарати.
Има случаи обаче, когато последствията могат да бъдат още по-драматични: например, ако се поставя пеницилин във вимето със замърсена игла. Тогава може да се предизвика тежък гъбичен мастит в цялото стадо
Причината е проста: антибиотикът създава благоприятна среда и подпомага размножаването на млечно-гъбичната култура.
Списъкът на грешките при използване на медикаменти е голям.
Ето защо, за да се предпазите от големи финансови загуби, трябва да разполагате с необходимите подходящи инструменти за извършване на всяка ветеринарномедицинска дейност във фермата. Трябва да се избере най-правилният начин за поставяне на инжекцията - мускулно или подкожно, както и да се осигури надеждно съхранение на медикаментите и лечебните разтвори.
Правилният избор на спринцовка е важен. Той зависи от това дали ще лекувате група животни, или единични екземпляри. Стерилно опакованите пластмасови спринцовки за еднократна употреба са най-подходящи, защото гарантират на 100% стерилност при манипулацията. Те са най-добрият избор за лечение на отделни животни. Такива спринцовки трябва да се използват за
подкожно инжектиране;
мускулни инжекции;
при венозни манипулации.
При едрия рогат добитък техният обем може да е 5 мл, 10 мл и 20 мл.
Ако се налага да се проведе лечение на група животни - например при ваксинация, финансово по-изгодно е използването на автоматични спринцовки. Те са подходящи за извършване на подкожни и мускулни инжекции, а обемът им е до 50 мл. Количеството на инжектирания медикамент може да се регулира от 1 мл до 5 мл.
Автоматичните спринцовки са по-здрави от пластмасовите, защото накрайниците им са метални. За инжектиране на едрия рогат добитък те са най-практични особено ако се постави и удължителят.
Всеки фермер трябва да разполага с инжекционни игли с най-различни размери. Изборът на игла зависи от размера на животното и от мястото за поставяне на инжекцията. Например при телета, които трябва да се инжектират подкожно, иглите трябва да са с размер 20-25 мм. Но при инжектиране на медикаменти мускулно при крави необходимата дължина на иглите трябва да е 40 мм. За да се избегне поставянето на инжекция с неподходяща игла, фермерът трябва да разполага с всички размери игли в стерилни опаковки. Само така ще избегнете ситуации, при които лекарство, предназначено за мускулно инжектиране, се вкарва в подкожната тъкан и по този начин то няма да окаже нужния лечебен ефект.
Дезинфекцията на иглите
Ползвани игли, които са все още достатъчно остри и не са огънати, може да се използват, но трябва първо да се измият с гореща вода, да се продухат и да се изварят. След това може да бъдат съхранявани увити в стерилна марля и прибрани на чисто закрито място (например кутийка).
Тъпите игли изхвърляйте, защото при поставянето на инжекцията е възможно частички кожа или тъкан да бъде вкарана по-навътре в организма на животното. В резултат на това често явление е тъканно възпаление на мястото на убождането, което намалява лечебното въздействие на приложеното лекарство.
Понякога е трудно с просто око да се открият затъпелите игли. За да ги определите, прокарайте бавно иглата по обратната страна на дланта. Ако почувствате съпротивление, то незабавно изхвърлете иглата.
Внимание: Бракуваните игли не хвърляйте в боклука. Събирайте ги отделно в затворен стъклен или пластмасов съд и чак след това ги предайте за вторични суровини и допълнителна преработка.
И не забравяйте, че ефективността на лекарствените препарати зависи от хигиената.
Както вече бе споменато, всеки фермер трябва да разполага във фермата си с необходимото количество от всички видове спинцовки и инжекционни игли. Те са му необходими както за провеждане на ваксинация, така и при лечение на отделно животно.
Основно правило при ваксинацията е тя да започва от най-младите животни. Причината е, че те имат най-податлива и бързо реагираща имунна система.
Например, ако прилагате ваксина само на част от животните срещу инфекциозен ринотрахеит, трябва да разполагате с отделни спринцовки и игли за манипулацията. Само така ще сведете до минимум риска от пренасяне на зараза от болни на здрави животни
Единствено спазването на голяма хигиена при използване на спринцовки и игли би могло да гарантира, че няма да избухне инфекциозно огнище в стадото поради човешко недоглеждане. Затова всички игли и спринцовки трябва да се поддържат чисти както отвътре, така и отвън. Съхраняват се на сухо и чисто от прах място.
Автоматичните спринцовки се измиват с гореща вода и сапун при прилагане на мастноразтворими препарати. Измиването само с вода ще позволи частички от медикемента да останат по стените на спринцовката.
Не оставяйте игли, забодени в тапите на шишетата. Лекарствените препарати губят или са с намалени лечебни свойства, ако са подложени на влага и топлина. Освен това дупчиците в тапата позволяват проникването на микроорганизми.
Затова отворените инжекционни разтвори се държат в хладилник при температура от 2 до 8 градуса Целзий.
При всяко последващо изтегляне на лекарство иглата задължително се подменя с нова, неупотребявана и стерилна. Така ще се избегне вкарването на бактерии в тапата на лекарството.
Съхранение на пакетчета с мази и прахообразни лекарства
Държат се в чист шкаф, където няма прах. Трябва да са защитени от слънчева светлина и температура на въздуха по-висока от 20 градуса.





Коментари