Правителството в Нова Зеландия промени правилата за държавни поръчки при строителството и ремонта на държавни административни сгради така, че овчата вълна да се използва като строителен материал, когато това се счита за практично и подходящо.
Новите изисквания за обществени поръчки ще се прилагат от 1 юли при строителството на държавни сгради, когато проектите са на стойност 9 милиона новозеландски долара и повече, както и за ремонти на стойност 100 000 новозеландски долара и повече.
„Показваме ангажимента си да подкрепяме производството на вълнени влакна, като използваме държавните разходи, за да предоставим по-целенасочени възможности за производителите на вълна. Това ще спомогне за увеличаване на работните места и заетостта, както и за стимулиране на икономическия растеж. Новото изискване ще насърчи иновациите в индустрията за строителни материали, което ще доведе до повече инвестиции и отваряне на нови пазари", посочи министърът на икономическия растеж Никола Уилис, цитирана от пресслужбата на Beef and Lamb New Zealand (B+LNZ) – организация, която обединява две индустриални организации, притежавани от овцевъди и говедовъди в Нова Зеландия.
„Вълнените влакна имат широк спектър от приложения в сградите, включително при производството на килими, тапицерии, изолация и акустични панели. Естествените качества на вълната ѝ позволяват да омекотява звука и да абсорбира замърсителите във въздуха, а вълнените влакна допринасят за по-здравословна вътрешна среда, като естествено регулират влажността и подобряват качеството на въздуха", каза още тя.
Нова Зеландия е третият по големина производител на вълна в света, след Китай и Австралия, и представлява около 9% от общото световно производство на вълна. Приходите от износ на преработени и необработени вълнени продукти от Нова Зеландия възлизат на 549 милиона долара през финансовата 2024 г.
„Нашата вълнена индустрия преживя труден период с конкуренцията от синтетични влакна на световните пазари и спад както в броя на овцете, така и в обема на произведената вълна. Наблюдава се обаче завръщане към естествените влакна, като интересите на потребителите се изместват обратно към естествени влакна като вълната", каза заместник-министърът на земеделието Марк Патерсън.
„Създаването на търсене за новозеландската вълна подкрепя фермерските семейства, укрепва селското стопанство и помага за изграждането на устойчивост в целия сектор. Това е и напомняне за световните пазари, че новозеландските фермери са начело в производството на устойчива, висококачествена вълна", коментира Кейт Акланд, председател на B+LNZ, и допълни: „Това решение ще даде нов тласък за развитието на вълнената индустрия, което ще е от полза не само за селските общности, но и за икономиката на Нова Зеландия.
Коментари