Изборът на правилния електропастир за фермата може да бъде предизвикателство, когато на пазара се предлагат множество възможности. Специалистите по животновъдство очертават някои ключови области, на които трябва да се обърне внимание при избора на електропастир според спецификите на фермите. Общото правило гласи, че когато избирате електропастир, добре е да се спрете на такъв с капацитет, по-голям от площта, която трябва да бъде подсигурена от него. Така ще се гарантира, че може да се осигури достатъчно електрозахранване. Всеки тип електропастир има своите специфики, както е посочено в Таблица 1.

След като заземителната система е инсталирана, е изключително важно тя да се тества.
След като заземителната система е инсталирана, е изключително важно тя да се тества.

Размер на оградата

Електропастирите, които се предлагат на пазара, са различни главно по отношение на изходните джаули и съхранените джаули. Не бъркайте тези понятия и имайте предвид какво е посочено на зарядното устройство. Зарядното устройство може да бъде 30 джаула, но това се отнася само за съхранените джаули, тъй като зарядното устройство винаги съхранява повече джаули, отколкото извежда. Съхранените джаули представляват количеството енергия, съхранено в зарядното устройство. Тази енергия преминава през изходен трансформатор, който преобразува мощността в по-високо напрежение. Част от мощността се губи при това преобразуване.

Изходните джаули се отнасят до действителната мощност на зарядното устройство - мощността, достъпна за възпиране на животното. Мощността на електропастира зависи от зоната, която ще бъде оградена. Винаги избирайте устройство с мощност, която съответства на зоната. По-добре е да изберете устройство, по-голямо от вашите изисквания, отколкото по-малко от препоръчителното, и да очаквате да покрие по-голяма площ от рекламираната.  Таблица 1: Инсталиране, употреба и ключови предимства на електропастирите на ток, на батерия или на соларни клетки

Таблица 1: Инсталиране, употреба и ключови предимства на електропастирите на ток, на батерия или на соларни клетки

Електропастири на батерии

Батерийните електропастири се използват за къси или временни огради, където преносимостта и гъвкавостта са основна необходимост. В много случаи се използва алкална батерия, докато акумулаторната 12V батерия позволява използването на презареждане и употреба на по-мощни огради.  Таблица 2: Насоки относно мощността на електропастира и за площта, която се покрива

Забележка: Това са само насоки. Винаги следвайте указанията на производителя

Таблица 2: Насоки относно мощността на електропастира и за площта, която се покрива Забележка: Това са само насоки. Винаги следвайте указанията на производителя

Как работят пастирите на ток?

Енергизаторът повишава напрежението до приблизително 8000 до 11 000 волта с помощта на трансформатор. Всеки импулс трае 0,003 от секундата. Високоволтовото електричество се подава към оградната тел. Заземителният кабел е здраво заземен, посредством метална шина. Когато добитъкът докосне оградната тел, веригата се затваря, предизвиквайки токов удар.

Ако имате проблеми с работата

на електропастира,

първо се уверете, че частите по цялата ограда са добре свързани. Ако проводниците преминават през стена, трябва да се уверите, че са правилно изолирани. Ако това не е направено, съществува възможност за отклоняване на захранването от оградата в земята. Всички инсталации трябва да са с отворена верига, като изходящият проводник да бъде напълно изолиран, за да се избегнат къси съединения към земята. Всички съединения и връзки трябва да бъдат здраво свързани и най-вече много стегнати, като се използват правилните съединители и качествени изолатори.

Редовната проверка по линията на тока е много важна при постоянните огради. Плевелите и клоните, докосващи оградата, трябва да се отстраняват. Не бива да има растителност или други предмети в допир с телената ограда, тъй като това намалява ефективността и производителността, особено по време на влажни и мокри условия или периоди на буен растеж.

Заземителна система

Без заземителна система за електропастира няма да има токов удар по линията на оградата. Системата работи по същия начин, както антената за радио, но вместо да събира ефирни вълни, тя улавя електрони от земята, които се предават с всеки импулс по линията на оградата. Колкото по-силно е електроподаването, толкова по-добра заземителна система е необходима.

Електрическият ток преминава през почвата, но това се случва по-лесно на влажни или минерални почви, отколкото на суха камениста почва. Следователно, преди да решите колко заземителни пръта са необходими, вземете предвид три фактора, а именно: видът на почвата; мощността на системата; очакваното електрическо натоварване и дължината на оградата.

Заземител

Използвайте правилния тип заземяващ прът. В повечето случаи може да се използва тръба или арматура. Заземяващият прът трябва да бъде направен от поцинкована стомана и да е с дължина поне 1,2 метра за най-добри резултати. Използването на медни пръти ще намали общата ефективност на електропастира. В някои случаи може да се наложи да се добавят няколко заземяващи пръта. Повечето електрически оградни системи изискват поне три заземяващи пръта.

Тези пръти трябва да са на разстояние около 3 м един от друг и да се поставят в началото на оградата. Заземяващите пръти могат да смутят вълните на мобилните оператори и на електричеството във фермата. Поради тази причина е важно, заземяващите пръти да се поставят възможно най-далеч от устройствата за доставка на комунални услуги. Това важи особено за телефонните линии.

Инсталиране на заземителната система

Указанията за употреба от производителя следва да посочват колко точно броя заземителни пръти са необходими за съответния електропастир. След като сте определили броя пръти, необходими за размера на вашата ограда, изкопайте изкоп с дълбочина 150 мм от мястото, където ще бъде първият прът, до мястото, където е последният. След това, използвайки 1 м поцинковани заземителни пръти, забийте в земята всички пръти, разположени на разстояние 3 м един от друг, докато се изравнят със земята.

Свържете единия заземителен прът с другия посредством здрав подземен кабел, докато всички заземителни пръти се свържат последователно - без да прекъсвате връзката от първия до последния заземителен прът. Уверете се, че са здраво свързани.

Препоръчително е да се използва двойно изолиран кабел от мека стоманена тел с UPVC покритие с диаметър 1,6 мм/2,6 мм. Той е подходящ за постоянни електропастири с цел да се гарантира, че цялата енергия от източника достига до линията на оградата. Този универсален кабел се използва и за свързване на телта на оградата със заземителната система и за пренасяне на високоволтово захранване под портите.

Проверка на заземителната инсталация

След като заземителната система е инсталирана, е изключително важно тя да се тества. Първо, трябва да симулирате тежко натоварване върху оградната линия. Поставете железен прът в земята на около 100 м по протежение на оградата и го облегнете на жиците на оградата. Включете електропастира в контакта и проверете отчитането на напрежението по линията на оградата. Ако то е 1000 волта или по-малко, върху системата има достатъчно голямо натоварване.

Ако напрежението все още е над необходимото, поставете още железни пръти по оградата, докато падне до 1000 волта или по-малко. При това натоварване върху оградата, измерете напрежението на заземителния проводник. Малко надвишение е приемливо, стига да не е над 300 волта. Ако е повече, необходимо е да инсталирате още заземителни пръти.

Гръмоотводна система

Препоръчително е всички постоянни огради да бъдат оборудвани с мълниеотводител, за да се предпазят от щети от мълнии. Видимостта на електрическата ограда също е много важна. Животното ще запомни получения токов удар и ще се съобрази с тази бариера. Важно е, напрежението на електропастира да се следи ежеседмично, за да се гарантира, че има достатъчен ток по цялата линия на електричеството.

Таблица 3: Насоки относно електропастирите на батерии и за площта, която покриват

Забележка: Това са само насоки. Винаги следвайте указанията на производителя
Таблица 3: Насоки относно електропастирите на батерии и за площта, която покриват Забележка: Това са само насоки. Винаги следвайте указанията на производителя