Най-често за покриване се избира ноември, тъй като яретата ще се родят през април, когато температурата вече е над нулата и скоро ще се появи първата зеленина

Ако козата е заплодена през август, ще роди през януари в много студено време (козите носят 5 месеца). При простуда има опасност да загубите яретата. Най-често за покриване се избира ноември, тъй като малките ще се родят през април, когато температурата вече е над нулата и само за месец ще се появи и първата зеленина.

Преди да започнете заплождането,

трябва животните да бъдат обезпаразитени

Затова потърсете ветеринарния си лекар да ви препоръча добри препарати. Много често се препоръчват таблетки, като дозата се определя от теглото на козата. Таблетката трябва да се натроши на прах, да се добавят 20 мл вода, да се изтегли съдържанието в голяма спринцовка без игла и да се излее в ъгъла на устата на козата, където няма зъби. За предпочитане сутрин, преди хранене. Ако не можете да се справите, ще помогне ветеринарният лекар. Важно е да обезпаразитите козите навреме, преди покриването, за да осигурите нормалното развитие на плода и да спасите козата от изтощение.

Внимание! През първата половина на бременността това прочистване на организма не може да се проведе! Следващата обработка ще се извърши по-близо до раждането.

Младите кози не трябва да се

покриват преди 9 месеца

и по-късно от година и половина

В допълнение към доброто хранене, козите трябва да имат минерални и витаминни добавки в диетата си. Например премиксът за млечни кози и ярета съдържа необходимите за животните витамини А, D, Е, микро- и макроелементи. Какви са плюсовете при редовна употреба на добавката:

  • окозването протича по-лесно;
  • намалява се рискът от следродилни парези и мастит;
  • доенето на козите след раждането се ускорява.

А при използване на фуражна добавка, която съдържа калций, магнезий, натрий, сяра, се подобряват репродуктивните функции на животното, козата преминава по-бързо и по-добре в периода на чифтосване, а малките се раждат по-силни и по-здрави. Дневната норма за коза (от чифтосване до окозването) е 15 грама, но за количеството на приема търсете препоръките на консултант.

Признаци за предстоящо заплождане

  • Козата е притеснена, нервна, крещи много и подканващо.
  • Апетитът се влошава, млечността намалява.
  • Кожата около гениталната цепка става червена, може да се отдели слуз.
  • Опашката почти винаги се върти.
  • Козата скача върху други кози, а те скачат върху нея, имитирайки поведението й.

При някои кози поведението е бурно изразено, трудно е да го пропуснете. Но има и такива, които не показват никакви външни признаци.

Ако козата показва признаци на разгоненост сутрин, тогава най-доброто време за чифтосване ще бъде вечерта на този ден или на следващата сутрин. Ако козата наистина е готова, при среща с мъжкия започва да „флиртува” с него, маха по-силно с опашка. Понякога тя го заскача, той стои спокойно с вдигната опашка.

Ако козата е млада, може да избяга от козела,

затова трябва да бъде задържана и успокоена. Козелът веднага определя дали козата е готова и след кратко ухажване (удряне, ровене с крак, издаване на гърлени звуци) я заскача за 2-3 минути. При ефективно покритие козата рязко се навежда напред с корема си, а козелът се свива, огъва, леко прегърбвайки се. Отнема само един момент. След това козата почива от 5 до 30 минути и вече не скача върху мъжкия.

Не оставяйте животните заедно през нощта

Това е неуместно, изтощава и двамата. Ако козата не е била разгонена, тогава опитният възрастен козел няма да й обърне внимание, често самата коза изпада в паника и бяга от мъжкия с опашка между краката си.

След чифтосване козата може още известно време да показва признаци на разгоненост, но ако е настъпило оплождане, след 18-20 дни тя няма да дойде на следващата скачка. Това е основният показател за началото на бременността.

През първата половина на бременността

храненето на козите е нормално, а 2 месеца преди раждането трябва да се спре доенето, така че тялото да си почине преди раждането и да събере сили за предстоящата лактация.

Понякога младите кози упорито отказват скачка с мъжкия и отново, и отново не са покрити. Причината може да е затлъстяване. По принцип това са кози на възраст над една година. Трябва да се има предвид, че по-голямата част от мазнините при козите се отлагат вътре в корема. Пример - ако ребрата и гръбнакът на животното трудно се опипват, това вече е много силна степен на затлъстяване.

Най-доброто лекарство е 

строга диета от сено и вода

При по-възрастните кози понякога се появява друго нарушение, когато заплождането се появява по-често от след 20 дни, например веднъж на всеки 5 дни или дори постоянно. В същото време козата е добре покрита, но не е оплодена. Може да опитате да лекувате непрекъснатата разгоненост с помощта на специални лекарства, като ги инжектирате интрамускулно, но първо трябва да се консултирате с ветеринарен лекар, тъй като употребата на някои хормонални лекарства е изпълнена със сериозни смущения в работата на организма на козата, така че понякога причиняват повече вреда, отколкото полза.

Здравето на самата коза също може да бъде причина за неуспешни покривания. Необходимо е да се разбере дали други козли са се покрили с тази коза – също неуспешно, което означава, че може би е "празна".

Важно! Не трябва да покривате коза със сроден козел - син, брат или баща.

Тясно родственото кръстосване може да

доведе до инбридингова депресия,

т.е. козите стават по-малки, стават нископродуктивни, дори се раждат нежизнеспособни ярета. Необходимо е сериозно да се подходи към избора на мъжки разплодник, тъй като производството на мляко от бъдещите кози зависи повече от него, отколкото от майката.

Какво да осигурят фермерите

Козата трябва да има собствено отделно помещение или заграждение, достатъчно голямо, за да може да се движи свободно. Изисква активно движение или редовни разходки. Козата не трябва да се прехранва с концентрати (зърно, смесен фураж). Чаша овесени ядки на ден в продължение на една година е най-добрият вариант. Заседналият начин на живот, излишъкът от протеинови фуражи - ечемик, пшеница, фураж, люцерна, водят до метаболитни нарушения и уролитиаза, която често завършва със смърт. Камъните, образувани в бъбреците или пикочния мехур, засядат в дългия и тънък уретер на козата. В този случай животното изпитва силна болка в корема, губи апетит и може периодично да крещи; лежи с огънат гръб; напъва се, но не излиза урина. Често тези симптоми се бъркат с подуване на корема и не се вземат необходимите мерки за правилно лечение. А в това състояние всеки час е от значение! Необходимо е спешно да се въведат спазмолитици ( напр. но-шпа) или болкоуспокояващи (аналгин) и веднага да се търси ветеринарен лекар за спешна помощ.

Подготовка на козела за размножителния сезон

Хранителната стойност на диетата трябва да се увеличи. Необходимо е копитата да се подрязват отново, тъй като обраснат ли, нараняват краката, огъват ставата, като по този начин причиняват доста силна болка. Това е важно, защото по време на покриването козелът стои на задните си крака, пренасяйки цялата тежест на тялото върху тях.

Поведението на самия козел също се променя: животното се вълнува, бърза да напусне стадото и ако козата е наблизо, мъжкият може да счупи слаба дървена стена. Някои стават по-агресивни, други, напротив, твърде любящи, опитвайки се да се грижат за всички живи същества. Промените във външния вид са забележими: раменете и шията се увеличават по обем (струва си да проверите яката - може да се окаже малка), появява се специфична остра мускусна миризма, която се произвежда от жлезите в задната част на главата, освен това козелът засилва ефекта, като периодично пикае по муцуната, врата и предните крака. Когато ухажва, той издава странни гърлени, мучащи звуци, пляска с език.

Отглеждането на козел под един покрив (но в отделни клетки) с млечни кози не влияе по никакъв начин на миризмата на мляко. То ще мирише лошо поради проблем на самата коза или поради лоша хигиена по време на доене.
Отглеждането на козел под един покрив (но в отделни клетки) с млечни кози не влияе по никакъв начин на миризмата на мляко. То ще мирише лошо поради проблем на самата коза или поради лоша хигиена по време на доене.
Здравето и на двата разплодника е гаранция за здравето и продуктивността на бъдещите ярета.
Здравето и на двата разплодника е гаранция за здравето и продуктивността на бъдещите ярета.