По овощните видове вредят различни видове щитоносни въшки. Сред най-разпространените е калифорнийската щитоносна въшка.
Вредителят напада стотици растителни видове, като най-голямо значение има при ябълка, круша, дюля, праскова, слива, череша, бяло и черно френско грозде, и по-рядко при кайсия, ореха, бадем, лоза, декоративни растения и др.
Неприятелят
Тялото на женската въшка е много дребно (около 1.5 мм), кръгло, сплеснато, с лимоновожълт цвят. Щитчето й е кръгло, слабо издуто в средата, със сиво-черен цвят, като в средата има жълто-кестенява точка.
Щитчето на мъжките въшки е продълговато, дълго около 1 мм, а цветът е като на женските.
Развитие
Калифорнийската щитоносна въшка развива три поколения годишно, като те се застъпват.
Въшката зимува като ларва от първа или от втора възраст.
Една женска ражда средно около 80-90 ларви. Те се придвижат известно време по стъблото, за да намерят място за хранене - клонки, клони и по плодове.
Постепенно краката им закърняват и престават да се движат, започва да се образува и щитчето на въшката.
Напълно развилите се ларви, преминали три възрасти, какавидират и дават мъжките индивиди, а превръщащите се в женски индивиди не какавидират.
Нападение
При нападение на калифорнийска щитоносна въшка се образуват характерните щитчета. Те се забелязват като червено-виолетови кръгчета върху клонките или плодовете, т.е. на местата където въшките се хранят.
Вследствие на вредната дейност - смученето на сок от младите клонки и клоните под кората, се наблюдават виолетово-червени продълговати петна.
При масово нападение по кората на дърветата се образува непрекъсната кора от щитчета. При намножаване на въшките може да се стигне до загиване на младите овощни дървета, а при възрастните – първоначално до отделни клони, а по-късно и целите дървета.
По плодовете въшките се разполагат в ямичката на дръжката и на цветното дънце. Когато нападението е по-голямо, въшките може да се забележат по цялата повърхност на плода, като придобиват червено-виолетово напетняване.
Мерки
Срещу калифорнийската щитоносна въшка трябва да се провеждат редовни наблюдения, за да се установи възможно най-рано.
0 През невегетационния период се извършва зимно пръскане с минерални масла, които запушват дихателните отвори на щитоносните въшки..
0 През вегетационния период първото пръскане се провежда в масовия летеж на мъжките индивиди.
Следващите третирания са насрочени срещу новородените ларви при разпълзяването им, тъй като в тази фаза са по-уязвими на пестициди. Има подходящи инсектициди за употреба.
.

Коментари