В напрегнатото ежедневие много хора инстинктивно се обръщат към домашния си любимец за утеха и спокойствие – избор, който често измества дори най-близките им хора. Данни от мащабно глобално проучване сочат, че кучетата и котките се възприемат като по-добри спътници в трудни моменти, в сравнение с партньори, приятели или дори деца.
Резултатите показват, че 58% от европейците, притежаващи домашен любимец, предпочитат именно неговата компания при стрес, докато едва 34% се обръщат към партньора си. Семейството и приятелите остават още по-назад, съответно с 21 и 17%, а децата са избор едва за 15% от анкетираните. Това категорично подчертава уникалната емоционална роля, която животните играят в живота на хората.
Изследването, проведено сред над 30 000 участници от 20 държави, ясно очертава как присъствието на домашен любимец действа терапевтично - не само чрез допир или активна комуникация, но и чрез ежедневните малки моменти, които напомнят на хората да спрат за малко и да обърнат внимание на себе си. Цели 85% от респондентите вярват, че животното до тях има положителен ефект върху психичното им здраве.
Не са нужни думи, за да донесат утеха. За 60% от участниците домашният любимец е най-добрата компания в моменти на тревожност. Нещо повече - 18% споделят, че имат навика да „говорят" с животното си, като този еднопосочен диалог им помага да изразят натрупаните емоции без страх от осъждане.
Простото присъствие на домашния
любимец често е достатъчно,
за да създаде усещане за сигурност и вътрешен мир. Експерти подчертават значението на това да разчитаме дребните жестове на животните като напомняния за самогрижа и почивка. Физическият контакт с любимец може да увеличи нивата на хормона на привързаността - окситоцин, и да намали усещането за стрес.
0 Проучването разкрива и още един любопитен аспект - ролята на домашните любимци в изграждането на здравословни навици:
0 Пауза от рутината - 74% от собствениците казват, че любимецът ги кара да спрат работа или ежедневни задължения, като почти половината (48%) споделят, че това се случва всеки ден.
0 Емоционален баланс - 79% отговарят, че животното им помага да спрат да се тревожат и ги кара да се чувстват по-спокойни.
0 Повече време на открито - 72% посочват, че разходките или играта с любимеца ги мотивира да прекарват повече време навън.
0 Откъсване от екраните - 71% споделят, че животното ги насърчава да се отдалечат от телефона или компютъра, а 47% твърдят, че това се случва всеки ден.
Тези резултати са в основата на ново сътрудничество на бизнеса, в което участва приложение, насочено към популяризиране на идеята, че връзката с домашния любимец може да бъде основен ресурс за психично здраве. Партньорството цели да създаде съдържание, което едновременно подкрепя емоционалното благополучие и укрепва връзката между хората и техните четириноги приятели.
Коментари