0 Ябълка

При ябълката най-често през май се извършват две пръскания, които са насочени срещу най-важните вредители.

От болестите това са: струпясване и брашнеста мана, от неприятелите: ябълков плодов червей, калифорнийска щитоносна въшка, листоминиращи молци, акари и листни въшки.
Обикновено фунгицидите и инсектицидите се комбинират, за да се правят по-малко пръскания.

0 Круша

При крушата се третира срещу струпясване, листни петна, обикновена крушова листна бълха, ябълков и източен плодови червеи.

0 Дюля

Дюлевото дръвче се пръска срещу кафяво гниене и плодови червеи.

Огнен пригор

През май огненият пригор, който е сред най-опасните зарази при някои овощни видове, може да се прояви в градината. Бактериалната болест може да нанесе сериозни щети при круша, дюля и ябълка.

Мерки срещу болестта:

0 Извършва се резитба, при която се отстраняват заразените клони и леторасли. Препоръката е да се реже около 30-40 см под мястото на заразата, след което раните се замазват с блажна боя с добавен към нея медсъдържащ препарат - като бордолезов разтвор и др.

Инструментите за резитба се дезинфекцират след всеки отрез със спирт за горене или белина, разредена с вода в съотношение 1:10.

0 За предпазване на дърветата от заразяване, се провеждат пръскания с медсъдържащи фунгициди.

0 При благоприятни условия за развитие на болестта – чувствителни сортове, хладно и влажно време, както и наличието на зараза от миналата година, профилактичните пръскания се провеждат в интервал от около една седмица.

Плодови червеи

Срещу различните видове плодови червеи, които вредят по овощните дървета, се налага да се направят няколко третирания. За да е ефикасна борбата, най-точно се определя моментът на пръскане въз основа на информация от бюлетина, който се издава от местните служби на Българската агенция по безопасност на храните.

Разбира се, това трудно може да се използва от всички любители, затова се пръска според ориентировъчни препоръки, които са направени след дългогодишни проследявания на видовете.

Продължителният период на летеж и яйцеснасяне на пеперудите, както и развитието на гъсениците, налага да се извършват няколко третирания, които са насочени срещу отделните поколения на вредителите.

Така че в периода от 15 до 25 май е препоръчително да се направи пръскане срещу плодовите червеи. Около две седмици след това се прави друго третиране.

Може да се извърши и третиране, което е насочено срещу яйцата на плодовите червеи, като се използват т. нар. хормонални инсектициди. С тях трябва да се пръска преди излюпването на яйцата.

Червен овощен акар

Видът е разпространен в цялата страна и нанася най-голяма вреда на овощните дървета, като и по лозата.

Вредят ларвите, нимфите и възрастните, които се разполагат върху двете страни на листата. Те смучат растителен сок и вследствие на заразата, се нарушава транспирацията, фотосинтезата, нарастването на плодовете и летораслите, залагат се по-малко пъпки, дърветата стават податливи на измръзване.
Червеният овощен акар развива 8-9 поколения по овощните култури, а по лозата - 6-8. Презимува като яйце по кората на дърветата, предимно по едно- и двегодишните клонки.
Зимните яйца се излюпват при разпукването на пъпките на овощните дървета. Ларвите смучат сок основно от долната страна на листата, но се срещат и по горната.

За борба с акарите се използват акарициди, които може да са насочени срещу различните стадии на вида.

Внимание! За разрешени продукти за растителна защита се поинтересувайте от продавач-консултант в специализирана агроаптека.

Брашнеста мана по листа
Брашнеста мана по листа
Струпясване по листа и плодове
Струпясване по листа и плодове
Огнен пригор
Огнен пригор