Алма Давидова

Ако някога с човечеството се случи голяма беда - глобална война или природна катастрофа, и на оцелелите се наложи да възстановяват световното земеделие от нулата, то те трябва да знаят една дума и тя е : “Шпицберген”.

Създаването на “хранилището за Страшния съд”, както обичат да го наричат, има няколко причини и не всички са свързани с края на света.

Първо то е предназначено за съхраняване на култури, които са адаптирани за различни климатични условия.

Второ, това е един своего рода сейф. Така, ако в резултат на война или природна катастрофа някои страни загубят своите семена, то колекцията може да се възстанови, благодарение на семената в хранилището.

9 факта, ще ви запознаят по-подробно със Световното хранилище на семена:

1. Построено е не случайно в Шпицберген

Ако все пак се случи глобална или локална катастрофа и трябва да бъдат възстановени известни видове растения, то трябва да се отправите към Шпицберген.

И на първо място трябва да ви е ясно къде да отидете. Шпицберген - това е най-северната част на Кралство Норвегия - само на 1125 км от Северния полюс. Арктическият остров е избран, заради постоянния мраз и малката вероятност за земетресения. Това позволява значително да се намалят разходите на енергия за поддържане на ниска температура.

Самото хранилище се намира в столицата Шпицберген, в града Логйир, недалеч от международното летище.

2. Постройката струва 9,6 млн. долара

Това не е толкова много спрямо съвременните стандарти. Проектът е осъществен със средства от Норвегия под егидата на ООН. При това строителството на семехранилището е финансирано и от фонд Рокфелер, Бил Гейтс, компанията Monsanto и други световни компании. Строежът на обекта е започнал в средата на 2006 г., а вече през февруари 2008 г. той е официално открит.

“Хранилището на Страшния съд” се намира на 120-метра дълбочина вътре в скалата и на височина 130 метра над морското равнище. То е разположено на такава височина над нивото на морето и едновременно толкова дълбоко в скалата, че вероятността да бъде залято и унищожено от морската вода, или да се затопли и разтопи леда е невъзможно в обозримото бъдеще.

Сградата е взривообезопасена и оборудвана с врати, шлюзови камери, сензори за движение и стени от железобетон, дебели 1 метър, които са способни да издържат ядерна бойна глава или земетресение. За да попаднете във вътрешността на сградата, трябва да преминете пет врати с кодови ключалки.

3. Семената се пазят при постоянна температура - 18 градуса C

Те са опаковани в херметично затворени пакети, които приличат на алуминиево фолио и сложени в специални пломбирани контейнери. Семената се разполагат на стелажи. Така ограниченият достъп на кислород и ниската температура забавят процеса на метаболизма и остаряването на семената.

Вечният мраз е гаранция, че семената могат да съхранят своята кълняемост даже и ако системата на електроснабдяване на хранилището излезе от строя.

4. Видовете могат да се съхраняват на практика вечно

Срокът за съхранение на семената зависи от конкретния вид. Например, грахът запазва своята кълняемост само 20-30 години, докато слънчогледът и семената на някои видове зърно са способни да издържат много десетилетия и даже столетия.

Но те постепенно губят кълняемост и умират. За да не се допусне това от образците ще се взимат семена и ще се засаждат в почва.

Така те ще прораснат и отново дават необходимите семена, които ще се сложат на мястото на старите. Спазването на тази процедура ще позволи да се увековечи съхраняването на семената.

5. “Сейфът” побира 4,5 млн. образци от различни видове

При това всеки вид растение е представено от 500 семена, които се пазят. Така максималната вместимост на семехранилищата правят 2,25 млрд. отделни семена.

То може да събере всички уникални типове образци, пазещи се в генетичните банки по целия свят, а също и нови семена, които ще бъдат създадени в бъдещето. След като се запълни то ще стане най-големият фонд от семена.

Сега в "сейфа" се намират 860 хиляди образци, практически от всяка страна от света.

6. На първо време за съхранение се изпращат семена от растения, които се употребяват за храна

Така приоритетно се приемат семена, с помощта на които, можете да водите устойчиво земеделие, например неполивно. Това има особено голямо значение за развиващите се страни, където безопасността на продуктите е важна задача.

При това важен проблем е разнообразието от култури.

Например, ако за цялата история на селското стопанство в менюто на човека са влизали около 7 000 различни видове растения, то сега те са само 150.

А за всекидневното хранене човек средно използва само 12 вида растения. Повечето различни образци позволяват по-добре да се адаптирате към променящите се условия.

Трябва да се отчита и разнообразието на самите сортове. Например, само различните разновидности ориз в света са около 100 хиляди.

Това е една от причините в началото да се събират именно семената за хранителни продукти.

7. “Хранилището на Страшния съд” не е генетична банка

Разликата е в това, че там се пазят дубликати на семена от различни сортове и от различни генетични банки. Да се вземат дубликати може само в случай, че в оригиналните фондове за семена по някаква причина те са били загубени.

Страната, която е предала семената за съхранение си запазва правото на собственост върху тях.

Обекта се отваря само за внасяне на нови екземпляри - това става 3-4 пъти в годината.

8. Първите, които са изпратили семена, са страните от Африка

Първите седем хиляди образци от 36 африкански страни са отпътували за Норвегия от Международния институт по тропическо селско стопанство /IITA/, базиран в Нигерия.

След това изпращат свои колекции националните банки за семена от Колумбия, Етиопия, Индия, Кения, Мексико, Перу, Филипините и Сирия.

9. Хранилището вече се е използвало и от него са извадени образци на семена

Не, не си мислете, че сте пропуснали глобалния апокалипсис... През 2015 година образци от семена са взети по молба на една страна - Сирия.

Сирийските изследователи са помолили за семена от пшеница, овес и някои треви, пригодни за отглеждане в условия на суша.

Обикновено агрономите от Близкия Изток са взимали образци от Международния център по изследване на земеделието в засушливи райони, който се намира в град Алепо.

Но през 2012 г. центърът се е преместил в Бейрут, заради гражданската война, и неговите запаси се намалили. За спешно попълване на близкоизточния фонд учените помолили да им върнат 130 сандъка със семена от 325, изпратени в Шпицберген още преди войната.

Световното семехранилище може да се нарече спестяване на човечеството за черни дни.

Ако нещо се обърка винаги може да се започне отначало... А то вече на практика започна да показва, че е полезно. Ще е нужно и заради промените в климата.

С времето това съоръжение ще става все по-важно И можем само да се надяваме, че ако настъпи краят на света и все пак има оцелели, то вратата на този "ноев ковчег за растения" ще може да бъде отворена.

По материали от livejournal.com

Фото: SmilePlanet