В лехите, в градината и сред цветята винаги кипи незабележим, но бурен живот. Насекоми от всякакви видове и размери облитат около растенията или контактуват помежду си, а някои от тях, без да го осъзнават, ви носят значителни ползи.

Кой от малките обитатели във вашия парцел ви помага да се справите с насекомите-вредители и как да увеличите полезните насекоми?

Калинки 

Дори децата познават тези сладки, ярки бръмбари. А ето какво трябва да знаете за тях, ако имате лятна къща: калинките и техните ларви са по-активни от много други в унищожаването на листни въшки и цикади в парцелите. Възрастно насекомо изяжда няколко десетки листни въшки на ден, а ларвите му изяждат десет пъти повече.

Благодарение на това калинките са незаменими във всеки двор, особено в градините и цветните лехи, където листните въшки се превръщат в истинска напаст, унищожавайки листата на ябълкови дървета, круши, рози и други растения.

Калинките се събуждат през пролетта, активно се хранят и размножават през целия топъл период, а с настъпването на студеното време търсят подслон. За да привлечете тези насекоми, трябва да им осигурите къщички. За тази цел могат да се използват както декоративни убежища, така и кухи стъбла, вързани на връзки, поръсени с торф или дървени стърготини, положени в уединени кътчета на градината.

Бръмбари-бегачи 

100 ларви на ден или 5 средни гъсеници - това е диетата на средностатистическия бръмбар във вашата градина. Те са способни да ядат не само яйца, какавиди и ларви на вредни насекоми, но и възрастни индивиди и дори малки охлюви. Между другото, дори птиците не са пречка за големите бръмбари – при първия признак на опасност те отделят репелентно вещество и остават невредими.
Не всички земни бръмбари са еднакво полезни - малкият (около 1,5 см) зърнен бръмбар не е далеч от другите вредители.

Този род бръмбари зимуват под кора, в купчини мъх, дървени стърготини, торф или хумус, а също и под камъни, така че през есента не почиствайте двора си твърде старателно, оставете укритията за полезните насекоми. Тези бръмбари живеят 3-5 години, така че ще ви помогат повече от един сезон.

Огнени бръмбари (Мекотелки) 

Червено-черният бръмбар също е поразителен и известен с външния си вид. Полезността му обаче е доста относителна - когато в района няма достатъчно насекоми, той е напълно способен да премине към растителна храна и да започне да гризе пъпки и яйчници.

Но рядко една лятна къща може да се похвали с липса на вредители, така че огненият бръмбар лесно си намира протеинова храна. Между другото, интересно е и разделянето на хранителните му приоритети в зависимост от възрастта. Възрастните мекотели бръмбари ядат възрастни вредители, а ларвите предпочитат да ядат яйца, ларви и какавиди.

Златоочки 

Златоочките, които понякога погрешно са наричани златокрилки, заради нежните им жълто-зелени крила, не са важни за защитата на парцела от насекоми, но техните ларви са истинските герои на тази война за реколтата. Всяка ларва унищожава всеки ден до 100-150 листни въшки, малки акари и др. Освен това, през лятото се излюпват 2 поколения златоочки, всяко от които активно търси храна в продължение на 3 седмици.

Ларвите на насекомото са доста хитри – те се крият от мравките, които представляват опасност за тях, като се маскират като листни въшки.

Хищни буболечки 

За активните хищни буболечки, сред които най-известните са Anthocorys, Orius, Nabis и Perillus, менюто е трипси, колорадски бръмбари, малки гъсеници, паякообразни акари и други неприятни насекоми, с които собствениците на летни къщи са свикнали да се борят. За един ден една хищна буболечка може да унищожи до сто яйца на вредители или подобен брой насекоми.

Ларви на мухата Тахин 

Пухкавата и едроока муха (или по-скоро възрастната) ви интересува единствено като потенциален родител за поколение ларви. Но те са способни да унищожат такива вредители в градината като листни въшки, трипси, молци, копринени буби, огнени червеи, буболечки, колорадски бръмбари и др.

В зависимост от вида муха, ларвите могат да ловуват по различни начини. Някои от тях сами захапват плячката, други се снасят от възрастната муха в тялото на жертвата, а трети лежат спокойно в яйцето и чакат, докато наивната гъсеница изяде „изненадата".

Оси 

Самите насекоми се хранят с цветен нектар и плодов сок, но тяхната царица и ларви се нуждаят от протеинова храна, така че възрастните индивиди трябва да ловуват много. Може би осата е най-опасният крилат хищник в нашия списък. Някои видове, например копаещата оса Лара, са способни да унищожат дори къртица, а тези, които живеят в нашия район, лесно се справят с мухи, майски бръмбари, буболечки и, разбира се, комари, листни завивачки и листни въшки.

Някои видове оси, като например тифните, парализират жертвите си с отровата си и след това снасят яйце в телата им. Отровата действа няколко часа, след което ларвата продължава да се движи вътре в гостоприемника, там се развива ново насекомо, което се храни от нападния обект. За да извършат тази процедура с майския бръмбар, осите могат да копаят проходи в земята на дълбочина до 10 см.

Трихограма (оси, паразитиращи

върху други насекоми) 

Механизмът на „ловуване" на осите-яйцеяди е прост. Самите насекоми се хранят с нектар, но ларвите им паразитират в яйцата на други насекоми. Трихограмата оставя без потомство зелевата бяла пеперуда, стъблопробивач, тута абсолюта, памукова нощенка и други.

Ларвите на трихограмата паразитират в яйцата на други насекоми.

Основното преимущество на трихограмите е, че могат да бъдат закупени. Разбира се, не в магазин за градинарство, а в специални лаборатории, но усилието си заслужава. Всеки индивид, пуснат в района, ще произведе толкова много потомство, че поне хиляда яйца на вредители ще бъдат повредени.

Щипалки 

Неприятният външен вид на щипалките често води до това да бъдат смятани за вредител и унищожавани от невежество. По принцип е трудно да ги наречем най-полезното насекомо в градината. Те могат да попаднат в кошера и да навредят на пчелите, а при активно размножаване може да повредят плодовете на овошките и горските плодове. Но ако нямате кошери, малко щипалки ще се справят с колониите от листни въшки и паякообразни акари.

Хищни сърфидни мухи 

Друго насекомо със съмнителни ползи са сърфидните мухи. Те приличат на оси или пчели, но се движат по различен начин и когато се носят във въздуха, издават характерен звук. Възрастните се хранят с нектар, но ларвите могат да се хранят както с растителна храна, така и с насекоми-вредители.
Именно вторият вид са хищници и са необходими в борбата с листните въшки и цикадките. Ларвите достигат 12 мм дължина и растат активно, което означава, че се хранят много. За един ден такова ларва може да унищожи до двеста листни въшки.

И разбира се, не забравяйте, че третирането на района с пестициди убива не само насекоми вредители, но и вашите малки помощници, така че прибягвайте до него само в случаи на крайна необходимост.