Продължават предпазните третирания срещу икономически важните болести и неприятели, за да се опази останалото след мразовете грозде

Лозята, както и останалите трайни насаждения, пострадаха сериозно от студовете през март и април, а на места и по-късно - през май. Въпреки че реколтата ще е силно редуцирана, грижите в лозовите масиви продължават. Към момента фитосанитарното състояние е добро, няма сериозно нападение от болести и неприятели. При лозята обаче превантивните пръскания срещу мана и брашнеста мана са от изключително значение, за да се гарантира опазването на гроздето от тези икономически важни болести.

В района на Славянци и Сунгуларе здравното състояние на лозите към момента е много добро, коментира Валентин Реджев. Няма сериозни нападения нито от мана, нито от брашнеста мана. Въпреки това земеделските производители третират, някои са на трето предпазно пръскане. Знаете, че лозите сериозно пострадаха от измръзвания в цялата страна. В тези райони пораженията са около 30-40%, на места достигат и до 50%, но грижите за растенията продължават.

Стопаните се стараят да опазят и

защитят добре всичко, което е останало

Много от лозарите в района, прилагат технологична схема за опазване на лозята от мана, брашнеста мана и сиво гниене, която включва продуктите Зорвек Винабел, Зорвек Винабриа и Талендо. Фунгицидите могат да се използва по единично, както и да се комбинират. Като препоръката е първо да се третира със Зорвек Винабле и Талендо, а по-късно, след като се формира грахово зърно, със Зорвек Винабриа и Талендо, тъй като Зорвек Винабриа съдържа активното вещество фолпет, което контролира гниенето, макар че няма регистрация за болестта.

Зорвек™ Винабел™ - за борба с маната. Продуктът е с ново активно вещество и нов механизъм на действие - различен от досега използваните аналогови фунгициди, подчертават специалистите от Corteva Agriscience. Той е единственият до момента фунгицид, съдържащ активни вещества с пълно системно действие (Zorvec active™) и локално-системно действие (Зоксамид).

Фунгицидът осигурява пълна защита на лозята през най-критичния период на развитие - от начало на цъфтеж до образуване на ягоридата. Има

контактно, предпазно, системно, локално-системно, лечебно и антиспорулантно действие

Продуктът има по-дълъг период между две третирания - минимум 15 дни, а когато условията за развитие за мана не са толкова благоприятни, може да се пръска след 20 дни.

Фунгицидът се характеризира с бързо абсорбиране на активните вещества - до 20 мин. след третиране. Ако завали дъжд след тези 20 мин. след третиране, не е нужно повтаряне поради пълното абсорбиране на фунгицида от лозовите растения, подчертават специалистите. Сериозно предимство е акропеталното и базипеталното пренасяне на фунгицида до всички растежни точки, включително новия прираст между две третирания.

Прилагането на фунгицида благоприятства за по-добро развитие на лозята, подобрява качествени показатели на гроздето, което оказва влияние на потенциала за добив и по-високата рентабилност на производството.

Зорвек™ Винабриа® е новият фунгицид на Corteva Agriscience срещу мана. Той е двукомпонентен, с комбинирано действие от нов клас, с предпазно, трансламинарно и системно действие в растението. Активното вещество Зорвек™ е познато от друг фунгицид, а Фолпет е от групата на фталамидите, с многостранен начин на действие,

с нисък риск от развитие на резистентност

за контрол на мана и сиво гниене

Има акропетално и базипетално разнасяне до всички растежни точки, включително новия прираст между две третирания.

Фунгицидът е устойчив на дъжд, паднал след изсъхване на работния разтвор, 20-30 минути след третирането.

Талендо® е ново предложение за борба с брашнеста мана. Фунгицидът притежава контактно, системно, предпазно и лечебно действие. Допълнителната газова фаза осигурява контрол на оидиума между зърната на грозда (включително новия прираст), като ефикасността е висока - до 20 см от мястото на приложение, подчертават специалистите.

Продуктът не влияе негативно

върху ферментацията и

органолептичните качества на вината

И ако откъм болести положението не е толкова критично, то при неприятелите са възможни проблеми.

В момента лозарите следят развитието на неприятелите, като правят превантивни третирания срещу гроздовия молец, уточнява Валентин Раджев. Както казахме, целта е да се опази гроздовата продукция, която е останала след тежките студове. Искам да обърна внимание на един друг неприятел, който, по мое мнение създава по-голяма опасност, тъй като трудно се контролира. А именно лозовата щитовка.

Вредителят е най-големият бич към момента - разпространи се много бързо от Черноморския район към вътрешността на страната. Лозовата щитовка

много бързо се намножава,

достига голяма плътност

За борба с вредителя препоръчваме Клоузър - инсектицид, който е подходящ за всички смучещи неприятели. От изключителна важност е третирането да се извърши навреме - в периода малко преди да се затвори чепката. В момента започват да се събуждат възрастните, които са зимували по стъблата и кората на лозите. По принцип много добра практика е още през есента с резитбата, ако има възможност да се обели кората (която се изнася извън масива и се унищожава) и да се напръска с минерални масла. Целта е колкото се може повече от възрастните форми да се запечатат по стъблото и те да не стигат до излюпване. И пак подчертавам сега е много подходящо да се третира.

За съжаление,

разрешените инсектициди,

които могат да се използват

срещу лозовата щитовка, са много малко

И ако допреди няколко години органофосфорните инсектициди осигуряваха перфектен контрол срещу неприятеля, то вече те са забранени за използване, а разрешените са много малко.

Клоузър™ е изключително ефективен инсектицид за борба със смучещи неприятели при различни култури. Ново активно вещество от нова химическа група с нов механизъм на действие. Отличава се с бърз начален ефект и продължително действие. Действа контактно, трансламинарно, системно и чрез поглъщане. При дъжд, който е паднал 1 час след третиране, не се намалява ефектът на продукта. Контролира вредители, придобили резистенстност срещу други инсектициди, подчертават специалистите. Подходящ е за интегрираната система за растителна защита. Има кратък карантинен срок, може да се прилага преди беритба.

В лозовите масиви трябва да се правят редовни третирания, за да се опази гроздовата реколта
В лозовите масиви трябва да се правят редовни третирания, за да се опази гроздовата реколта
Мана
Мана
Лозова щитовка
Лозова щитовка