Редуването на културите е важно, за да не се намножават характерни болести и неприятели и да не се изтощава едностранно почвата.
Какво още можем да направим обаче, за да държим вредителите под контрол? Отговорът е в заглавието. Засаждането и отглеждането на растения-капани е един от многото природосъобразни и безвредни начини за производство на чиста храна. В основата на тази техника са заложени наблюдение, експерименти, много наука и още повече практика.
Как работят?

Мислете за растенията капани като бонбони или сладолед. Ако предложите на едно дете нещо сладко (или вредно) и плод или зеленчук, кое ще избере? Е, насекомите също имат вкусови предпочитания, а градинарите могат да се възползват максимално от тях.
Растенията капани не се отглеждат с цел консумация, а по-скоро изпълняват ролята на жълтите лепливи уловки от аптеката. Могат да бъдат цветя, плевели, недолюбвани култури или такива, които рядко използвате в кухнята си. Дори може да засадите слабопродуктивен сорт, за да опазите рекордьорите си от набези.
Факторите на успеха

Различните насекоми имат различни предпочитания. Следователно и “сладоледът” трябва да се съобрази с вкуса им. Често въпросът опира до експерименти с видовете.
Позицията на капана е важна. За някои насекоми работи обрамчването с уловки на цялата градина, за други - бордюр около лехата, а за най-придирчивите - смесването на културите. Бройката на капаните също играе основна роля и зависи от инсектите. Опитно установено е, че не е необходимо да се отделя кой знае колко голяма площ. Достатъчни са не повече от 20% от градината.
Трябва да знаете кога неприятелите пристигат. Всяко насекомо има различен жизнен цикъл, затова бъдете предвидливи и отгледайте хубави и силни капани преди инвазията.
Лакомството за неприятелите е само едната страна на монетата. Заедно със струпването на врагове ще забележите и намножаване на съюзници в градината. Последните можете да привлечете и умишлено с правилен подбор на растения, осигуряване на вода, храна и подходящи обитания.
Имат ли минуси?

Сигурно вече се запитахте дали въпросните растения няма да послужат като детска площадка за инсекти, където те да се намножат, а след това да нападнат зеленчуците. Може да стане, не е невъзможно. Но нима ще стоите и ще гледате безучастно?
Когато числеността на неприятелите стане голяма, идват още съюзници на помощ. Така работи природата - където има плячка, има и хищници. Ако пък прецените, че е необходимо, съвсем спокойно можете да премахнете уловката и да я унищожите заедно с неприятелите.
За да се удължи периодът на действие на клопките, е необходимо поетапно засяване или подбор на бързорастящи и устойчиви растения.
Примери

Латинките са магнит за листни въшки и белокрилка. Много често целите растения видимо се покриват с черни листни въшки. Ако пък забележите мравки, бъдете сигурни, че има и въшки. Взаимоотношенията на двата вида насекоми са елементарни. Мравките се възползват от медената роса, която въшките отделят. Дори се твърди, че труженичките сами си създават ферми. Белокрилките пък се настаняват по долната повърхност на листата.
Няма да минем без тагетес. Вследствие на много наблюдения е установено, че той привлича охлювите и трипса, като по този начин запазва ценните култури без повреди. Вие имате ли подобни впечатления?
Репичките привличат листни бълхи и коренови мухи. По този начин лесно ще опазите главестото зеле например.
Ако и вие имате впечатления за взаимодействието на растенията и насекомите, ще се радваме да ги споделите с нас!

Коментари