Няколко наши читатели ни се обадиха, че за пръв път са допуснали виното да вкисне.
Естествено знаят, че няма голям избор в тази ситуация, но въпросът им е как да го използват и какво могат все пак да направят.
Отговор:
Когато става дума за вина с напреднал процес на вкисване, е ясно, че те не могат да бъдат подходящи за пиене.
Единственият начин е изваряването им в ракия. Но за да се получи от тях ракия с добри вкусови качества, преди изваряването киселината трябва да се неутрализира.
В противен случай оцетната киселина, която е летлива ще премине в ракията и тя също може да стане кисела и съответно негодна за консумация.
На практика неутрализацията се осъществява с натриев бикарбонат или сода за хляб, която се продава в пакетчета по 100 г.
В случая проблемът е да бъде използвана точната доза за оптимално неутрализиране на киселината.
Определянето на дозата става бързо и лесно в химическа лаборатория, което за съжаление в домашни условия не е възможно.
Как домашният майстор да
уцели каква е степента на вкисване?
При това положение може да се препоръча следното по съвет на експерта:
Взима се стъклен буркан с вместимост 0,800 л. Налива се в него половин литър от виното. Прибавя се една четвърт или половин чаена лъжичка сода и се разбърква.
Изчаква се няколко минути и се опитва на вкус.
Ако се долови киселина, прибавя се още една четвърт лъжичка сода.
Пак се разбърква и пак се изчаква и отново се опитва. При положение че едва долавяте кисел вкус не прибавяйте повече сода.
Важен съвет: Неутрализирането не бива да отиде до край, защото при дестилацията ще се получи ракия с нехармоничен плосък вкус.
Необходимо е да се усеща лека кисела жилка. По този начин ще се ориентирате приблизително за количеството сода, което трябва да прибавите във виното.
От практична гледна точка внасянето на содата е най-добре да стане на порции при наливане на виното в казана. След последната порция, разбъркайте интензивно.
Според народна рецепта с цел подобряване вкуса на ракията в такива случаи в някои райони на страната във виното внасят по 2-3 средно големи глави лук (кромид), разрязани на 3-4 парчета.
В други райони - по няколко обелени парчета сурова тиква, или пакетче кориандър.
Защо се газира виното
Обикновено това е инцидент на т.нар. вторична ферментация, която протича в бутилката или друг съд за съхранение. Между другото това е явлението, на което производителите на шампанско разчитат и внимателно го наблюдават.
Вторичната ферментация просто се отнася до втори етап на ферментация, онова нещо, което се случва, когато дрождите се хранят със захар и я метаболизират в алкохол и въглероден диоксид. Причината е, че виното може да е било бутилирано твърде младо или с твърде много остатъчна захар и някои дрожди се активират.
Малко газиране на виното с нищо не наврежда, защото това не е вреден газ или доказателство за болестно наличие. Това просто показва, че ферментационната част от процеса на винопроизводство не е спряла напълно, когато винопроизводителят е смятал, че е така. Достатъчно активни дрожди попадат в бутилката, за да се нахранят с малко захар и да произведат газиране и малко повече алкохол.
Коментари