Зимата, като суров одитор, тества растенията за сила, а градините (особено тези, предназначени да им се възхищавате през цялата година) за красота. През студените месеци всички недостатъци в оформлението са ясно видими. Нека се опитаме да предотвратим поне някои от тях.
Оформете очертанията
Любимците на зимната градина са иглолистните растения. Освен това трябва да се обърне специално внимание на високите видове и сортове - в крайна сметка ниските и пълзящи форми често са скрити под снега.
Каталозите винаги описват не само размера и формата на короната на иглолистните дървета, но и промяната в цвета на иглите, характерна за много сортове, когато настъпи мразовито време. Например планинският бор Winter Gold е особено красив в златната си зимна премяна, но през лятото отново се раззеленява.
За да не изглежда градината празна през зимата, достатъчно е да има много малко иглолистни дървета, но обединени в групи с други представители на флората. Основното нещо е да не забравяте за общите очертания на композициите - те трябва да бъдат отчетливи и да имат красиви линии. Например, туите вървят добре с графични храсти от берберис, хортензии и спирея.
Преместването на иглолистни растения от гората в градината не е добра идея. Например, градинарите, които мечтаят да създадат жив плет от обикновена хвойна, вместо ред равномерни колони, обикновено получават пъстра плешива „компания", която изглежда особено небрежна през зимата. Културен заместител на тази хвойна е Thuja occidentalis "Smaragd", която запазва изумрудени игли през цялата година.
Също така не винаги е възможно да се избегнат проблеми със сортовите растения. Тесни конуси и подобни корони от иглолистни дървета (например скална хвойна "Skyrocket") могат да се разпаднат от лепкав сняг, поради което те трябва да бъдат вързани за зимата. А някои разпространени сортове, като обикновената хвойна „Horstmann", обикновено изискват сериозна подкрепа за зимата. Ако гледката на дърво, оплетено във въжета, не ви харесва, изберете друго, по-издръжливо растение.
Зимни цветове
Растенията с ярка кора ще ви помогнат да добавите цвят към оскъдната палитра на зимната градина. Белият дрян (сортовете "Elegantissima", "Spaethii") се отличават с червено-виолетови или пурпурни издънки, а издънките на "Flaviramea" и някои сортове върба имат маслинени и зеленикаво-жълти издънки. Засадени като жив плет, тези храсти ще свършат идеална работа. Между другото, такава завеса може да се използва за ограждане на всякакви грозни предмети - въпреки липсата на листа, поразителният цвят на многобройните им издънки помага да се разсее окото.
Шипката, аронията и берберисът са особено обичани от градинарите заради красивите мънистени плодове, които красят клоните им през късната есен и зимата. Но те се виждат само от близко разстояние - дори и в най-плодородната година тези храсти не могат да създадат цветно място в градината, което да се вижда ясно отдалеч. По-добре е да ги засадите на входа, до къща или пейка или да направите граница от тях.
Ажурен ескорт
Всяка композиция не може да се състои само от „лидери". Допълнителните растения с прозрачни корони са не по-малко важни. Без тях пейзажът губи своята цялост и се превръща в колекция от точкови насаждения.
„Златната двойка" универсални храсти, които въпреки всички зимни изпитания запазват формата си, могат да се нарекат спирея и хортензия. Японската спирея (всеки сорт) през зимата изглежда като компактен храст с грациозни сухи съцветия с шоколадов цвят. Изглежда страхотно не само в комбинация с всякакви други растения, но и в граници или в единично засаждане. Същото може да се каже и за дървесните и паникулираните хортензии, които се отличават с по-висок растеж и големи декоративни съцветия, които през зимата избледняват до светлобежов нюанс.
В по-големите градини ролята на запълване с ажурни растения ще бъде успешно изиграна от калиновия шаран, берберисите на Тунберг, обикновения бъз и черния бъз.
За съжаление съцветията на дървесната хортензия не винаги могат да бъдат запазени. Снеговалежите и ледените дъждове често счупват крехките издънки, увенчани с големи шапки. Необходимо е да се извърши резитба, както и спешна и ненавременна резитба, което усложнява зимуването на растението.
За да не се лишавате от специалното настроение, донесено от съцветия, поръсени с пухкав сняг, по-добре е да засадите мехурчеста хортензия и сортове с изящни редки съцветия - „Тардива", „Кюшу", „Левана" и др. Те издържат добре през цялата зима.
Коментари