В края на април – началото на май при средноранните и късните сортове череши започва да вреди черешовата муха. Мухата е дребна, кафяво-черна, с жълта глава и с по четири тъмни напречни ивици по кралата. Яйцето е жълто-бяло, с удължена елипсовидна форма. Ларвата е бяла, без глава, дълга 5-6 мм.
Черешовата муха развива едно поколение годишно и зимува като какавида в почвата на дълбочина до 10 см. Развитието й през пролетта започва, когато средната дневна температура на почвата достигне над 10°С.
Мухите летят около два месеца, снасят яйца до 10-ина дни след излюпването си. Женските пробиват кожицата на плодчетата и снасят под нея по едно яйце. В един плод може да се намерят и по 2-3 яйца (впоследствие ларви). За 2-3 седмици една муха снася 150-200 яйца. Яйцеснасянето започва преди плодовете да наедреят, когато още не са омекнали, но започват да се оцветяват. Излюпените ларви се хранят с месестата част на плода, като я превръщат в каша. Повредените плодове потъмняват, омекват много повече от здравите, а понякога хлътват откъм повредената страна.
Първото третиране срещу този неприятел трябва да се извърши когато плодовете започнат слабо да порозовяват. При късните сортове череши третирането се повтаря след 8-10 дни.

Коментари