След изпепеляване на една гора, започва доста скъп и дълъг процес - за изкуствено залесяване, подготовка, отглеждане. Гората ще изпълнява същите си функции чак 80 години след пожара. Това коментира по Би Ти Ви Добромир Добринов, който е старши експерт във WWF.
"Цялото стопанисване на горите е насочено към естествените процеси. Те протичат много добре на много места. Имаме трудно възстановяване при боровите култури. При тях има нужда от залесяване", обясни той.
Към настоящия момент са изчислени само преките щети, които са загуба на дървесина и на инфраструктура. От 2010 година досега има над 7 хиляди пожара.
По думите му естествено възникналите пожари са само 4%. Те са заради мълнии, гръмотевици или силно греене на сухи площи. Над 90% са възникналите пожари заради човека. 6% от тях са доказани престъпления. "Най-големият процент - 69%, са от небрежност. Това е заради огън. Възникването на пожар е страшно и бързо събитие. Толкова бързо може да се разрази, че не само няма да успеете да го угасите, а и да сте в опасност", каза Добринов. Затова хората в гората трябва да се откажат от някои удоволствия, като например паленето на барбекю. Не трябва да се изхвърлят стъклени бутилки и да не си паркират автомобилите върху сух треви.
Експертът допълни, че в България няма нито един хеликоптер, който е специализиран за борба с пожарите.
Коментари