Не допускайте неприятелят да съсипе плодовата реколта
Без значение колко узряла и вкусна е една ябълка, в нея може да откриете червей. За да не ви се случи това, ще ви посъветваме как да предотвратите червясването на плодовете.
Червиви плодове
Ако едно дърво плододава обилно, но е трудно да се намери ябълка без червеи в нея, най-вероятно ябълковият плодов червей се е превърнал в сериозен враг за реколтата.
След като цъфтежът на ябълковите дървета приключи се появяват пеперудите на ябълковия плодов червей. Те летят в продължение на почти два месеца, като снасят яйца по повърхността на младите плодове, стъбла, листа и леторасли.
Излюпените гъсеници пропълзяват вътре в плодовете през увредена кожица или във вдлъбнатината за дръжката.
След като гъсеницата се „установи" в плода, тя запушва входа с преработена храна и се придвижва към центъра - към семенната камера, където се храни със семената. Развитието на плодовете спира, те гният и падат. Освен че са неприятни за консумация, те не могат да се съхраняват..
Ябълков плодов червей
0 Пеперудата е сиво-кафява, с размах на крилата 15-20 мм. Една женска снася до 120 яйца. Те са млечнозелени, с диаметър 1 мм.
0 Гъсениците, които всъщност са истинският вредител, достигат 18 мм дължина. Те са светлорозови, с кафява глава и сиви брадавичести петна по тялото.
Всяка гъсеница може да повреди до 5 плода. Ако ябълката падне на земята, гъсеницата изпълзява отново по дървото.
Внимание! При силно намножаване ябълковият плодов червей може да повреди до 90-95% от реколтата. Вреди още и по кайсия, дюля, орех, круша, праскова, слива.
След като се нахрани, вредителят се крие между гънките на кората на дървото или в горния почвен слой, където изгражда плътен пашкул и зимува при такива условия. През пролетта какавидира и цикълът се повтаря.
За да ограничите пораженията от ябълковия плодов червей, препоръчително е да спазвате три прости правила за борба с вредителя.
1. Създайте неблагоприятни
условия за неприятеля
Много по-лесно е да предотвратите заселването на насекоми на мястото, отколкото да се борите с тях по-късно.
Препоръки:
0 Събирайте падналите плодове редовно, като разклащате дърветата, така че повредените плодове да не остават по клоните.
0 През пролетта и есента преглеждайте и почиствайте стара кора, а стволовете варосвайте.
0 Поставяйте капани по дърветата. Например, увийте ствола недалеч от земята с лепкава лента против мухи. Такъв капан няма да позволи на гъсениците да се изкачат по ствола.
0 Ако е възможно, навлажнете листата и плодовете - пеперудите не обичат мокри повърхности.
0 През есента прекопайте почвата около ствола до дълбочината на дължината на работната част на лопата.
0 Привличайте насекоми, които са врагове на неприятеля, като под дърветата засадите растения с ароматни цветове - горчица, вратига, фацелия и др.
2. Използвайте биосредства
Ако е твърде късно за провеждане на профилактика и неприятелят се е установил в овощната градина, може да прибегнете до народни методи за борба. Те са прости и абсолютно безвредни както за хората, така и за третираните растения и полезните насекоми.
0 Третирайте дърветата с отвара от пелин.
За целта нарежете на ситно половин кофа пресни или сушени стъбла, добавете вода в съда и оставете за един ден. След това получената смес варете 30 минути, прецедете и разредете с вода в съотношение 1:2. За по-добро покритие добавете малко течен сапун. Напръскайте дърветата с тази смес.
Третирането може да се направи веднага след цъфтежа, а след това да се повтори след 7-10 дни.
0 Пръскайте с настойка от невен. За целта нарежете 500 г от растението и залейте с 10 литра вряла вода, оставете да се охлади, след което прецедете. Третирайте дърветата с този състав през пролетта.
През лятото намалете концентрацията, като я разредите с вода в съотношение 1:3, а през есента разредете запарката в съотношение 1:2.
0 Използвайте брезов катран или камфоров спирт. За целта накиснете стар парцал в разтвора и го окачете на различни места по короната на дървото. Острата миризма ще пропъди пеперудите, така че те няма да могат да снасят яйца по дървото.
3. Третирайте с инсектициди
Най-бързият и ефективен метод за премахване на ябълковия плодов червей е третирането с инсектициди. Купете няколко различни продукта от агроаптеката. Те трябва да са както с различни активни вещества, така и с различен механизъм на действие. Инсектицидите с по-дълъг карантинен срок се прилагат през вегетацията, а тези с къс – преди брането на плодовете.
Не си казвайте, че щом в ябълката има червей, то тя е биологична. Имайте предвид, че ако не контролирате вредителя, може да останете без реколта.



Коментари