Плодовите червеи от второ поколение застрашават реколтата

Болести

0 Струпясването по ябълката все още е заплаха за ябълковите и крушовите дръвчета, затова пръскането срещу болестта продължава.
Важно!

При сортове, чувствителните на брашнеста мана, се препоръчва третиране с продукти, които са регистрирани и срещу струпясване, и срещу брашнеста мана.

0 Брашнестата мана е проблем и при костилковите видове - праскова, нектарина, кайсия, слива.

Внимание!

. Препоръчително е при първите третирания да се използват продукти за растителна защита, които са с по-дълъг карантинен срок, а преди беритба - с по-къс.

. За да не се допусне резистентност към пестицидите, трябва да се редуват препарати с различни активни вещества.

Неприятели

През юли плодовите червеи са най-сериозните вредители по ябълката, а и по другите овощни култури, които нападат - круши, дюли, праскови, сливи и други. Гъсениците на второто поколение на неприятеля са изключително опасни, тъй като причиняват масово червясване на плодовете.

0 Ябълковият плодов червей е един от най-важните вредители по семковите овощни видове.
Борба срещу този неприятел се налага, когато плътността на гъсениците е над икономическия праг на вредност - установени пресни вгризвания в плодовете над 1,2%.

По принцип е препоръчително градинарите да се информират от местните служби по Растителна защита, които следят развитието на неприятеля по региони.

През юли срещу ябълковия плодов червей е препоръчително да се направят две третирания, през 12-14 дни.

0 Източният плодов червей е опасен за праскови и сливи. Борбата срещу неприятеля продължава и през този месец.

Препоръка:

Купете си инсектициди, които са регистрирани срещу различни видове плодови червеи, за да може да третирате едновременно всички дръвчета в градината. Тъй като се правят няколко пръскания, вземете 2-3 продукта, които са с различни активни вещества, а по възможност - и с различен механизъм на действие.

0 Плодовите оси са други вредители, които са особено опасни през периода. Не бива да се подценяват също кръгломиниращи молци, листозавивачки и листни въшки. Срещу тях могат да се използват много от продуктите, които се използват за плодовите червеи.

0 Акарите са ненасекомни неприятели, които продължават вредната си дейност чрез новите поколения. Вредителят е доста коварен, защото не се забелязва с просто око и затова трябва да се следи за симптоми по растенията.

Нападнатите дръвчета се третират с подходящи акарициди.