Растенията са едно от най-изумителните чудеса на Земята. Сигурно всеки знае поне мъничка част от историята за тяхната еволюция. Ако не, то прочетете, потърсете информация. Няма да съжалявате.
От мъничко семенце до голямо растение са необходими време, усилия и не малко правилни грижи, създаване на условия и т.н. Най-масово практикувания, удобен и резултатен метод на самите растения за размножаване е именно семенният. Но някои растения са се приспособили и са развили възможност да образуват корени от различни вегетативни части – корен, стъбло или лист.
А точно за листното размножаване ще ви разкажем днес.
Размножаването чрез листа еспособност на съвсем малко
представители на растителното царство
Процедурата се изразява в правилен избор на листа и създаване на подходящи условия за образуване на коренчета.
Най-лесно в домашни условия е да се направи следното:
В прозрачна кутия с капак се насипва фина торфена смес. Достатъчни са около 2-3 сантиметра. Субстратът се омокря чрез оросяване с пулверизатор. Оформят се мънички дупчици с помощта на молив например. В тях внимателно се пъхват дръжките на листата, които ще се вкореняват. Отворите се притискат внимателно, за да се уплътни пространството около дръжката. Пулверизира се отново. Поставя се капака, на който трябва да се направят отвори за циркулация на въздуха и, който осигурява висока въздушна влажност. Оросява се при необходимост и се чака. Кутията се поставя на светло.
Седмица-две са напълно достатъчни, за да се получат нови растения от листа.
Кои цветя могат да се размножат така?
Африкански виолетки
Африканските виолетки или още наричани стайни теменужки се славят със сравнително сложно отглеждане и големи капризи по отношение на поливането, храненето, светлината и растителната защита. Голяма част от тях имат колекционерска стойност, а Украйна и Русия имат огромен принос по отношение на селекцията и създаването на нови сортове.
Както подсказва името, тези нежни красавици произхождат от Африка, а това може да даде много насоки за правилното им отглеждане. Необходими са ярка светлина, висока температура и внимателно поливане. Специалисти препоръчват то да се извършва през подложката. Друга препоръка е прецъфтелите цветове да се почистват обезателно.
Листата, които се вкореняват най-лесно и бързо са разположени в средната част на розетката. Нито много стари, нито много млади.
Листно-декоративни бегонии
Бегониите са изключително голямо и разнородно семейство. От цъфтящите с огромни или многобройни цветове до онези с изумително нестандартни листа, те имат какво да предложат на градинарите. Ако искате да разгледате на живо царството на бегониите, разходете се до ботаническата градина на БАН. Няма да съжалявате, а най-вероятно ще си тръгнете с поне един зелен новодомец срещу повече от добра цена.
Един от най-лесните за размножаване чрез листа видове е бегония Рекс, но и останалите листно-декоративни са подходящи. Правилото за теменужките важи и тук. Листата не бива да са нито много стари, нито много млади. А процедурата е същата. Само трябва да се съобрази размера на кутията. Друга опция е вкореняването да се извърши в съд с вода.
Ако пък поставите листната петура върху торфен субстрат изцяло, шансът да се сдобиете с много нови бегонийки от по-силните жилки е изключително голям.
Стрептокарпус
Стрептокарпусите са малко по-непознати у нас. Предимно по-запалените градинари и колекционерите се забавляват с тях, а в масовата търговска мрежа не се предлагат.
Растенията произхождат също от Африка. Тоест, изискванията им са доста сходни с тези на теменужките. Изобилието от цветове и багри, от форми и размери, гарантира, че ако се справите добре с отглеждането на един, то задължително ще се сдобиете с още.
В общи линии стрептокарпусите се отглеждат лесно, стига да се спазят следните им желания:
- Ярка, но не пряка слънчева светлина;
- Умерено поливане;
- Отличен дренаж на почвата;
Коментари