Трябва да се спазват основни правила

Ако се налага по някакви причини да преместим една лоза, трябва да знаем, че това не е много лесна работа. Тя, разбира се, зависи много от възрастта на растението.

Преместването на до 2-3-4-годишни лози не е толкова сложно.

Смяната на мястото на до 5-6- годишни лозови храсти е

почти невъзможно,

без да се повредят корените им,

но пак е горе-долу по силите ви. Корените са прераснали дълбоко в земята на повече от метър, а по-голяма част от тях се концентрират на дълбочина 60 см.

Ако говорим за 6-7-годишна лоза, то да знаете, че нейните корени са стигнали до 1,5 метра в хоризонтална посока, като 75% от тях са разположени в радиус от около 60 см. В този случай ще е по-добре да се изкопае лозата най-малко 50-60 см от нея, за да може да се извади по-спокойно.

А когато става дума за много стари, около 20-годишни лози, тогава работата е сложна. Трябва да се знае, че тяхната коренова система е много силна и с дебели корени - навлезли са в почвата до 2 метра дълбочина, а

активната им коренова зона е разположена

в радиус от над 80 см в дълбочина до метър

Тук вече има сериозен риск, че изкопавайки такъв стар лозов храст, ако не се справим добре, може да се нанесат значителни щети на кореновата му система и на новото място отслабеното растение да не пусне нови корени.

Когато разкопаем и извадим лозата от старото ѝ място, трябва първо да оценим какво е състоянието на кореновата ѝ система.

След това корените ще трябва да се съкратят

Механично повредените дебели корени се подрязват, същото се прави и с по-тънките корени (0,5-2 см), като се запазва максимално броят им. Росните корени се премахват изцяло. Тази операция има стимулиращ ефект върху развитието на растението на новото място.

Добре е корените да се потопят в каша от говежди тор и глина, което намалява риска от инфекции с гъбични заболявания.

Лозите също се подрязват в надземната си част, като това се прави въз основа на състоянието на кореновата система. Ако корените са силно повредени или храстът е по-стар от 10 години, наземната част се изрязва на „черна глава".

При добра коренова система на храста, можете

да оставите върху него отгоре

няколко рамена с по две очи

Когато режете, не трябва да „щадите" храста. Тази резитба ще помогне на растението да се възстанови по-бързо.

За да дадете „втори" живот на старата лоза, трябва да спазите няколко

важни правила

Те ще гарантират, че растението ще потръгне и ще се чувства комфортно на новото си място.

Какво трябва да знаем?

Мястото, на което ще настаним лозата трябва да е добре огряно от слънцето, защитено от вятър и течения, да няма по-близко от метър подпочвена вода.

По-добре е лозницата да е разположена близо до южната страна на сграда или ограда. Не се препоръчва да е в близост до дървета.

Ако торите новата площ успоредно със засаждането, не го правете с компост, който съдържа остатъци от гроздови листа или лозови пръчки. По-добре е да ги изгорите, защото иначе рискувате да пренесете зараза.

Ямата за засаждането

Нея трябва да я подготвим двадесетина дни-един месец преди операцията. В противен случай земята ще започне да се сляга, и ще провокира продълбочаване на кореновата система на растението и потъването му.

При изкопаването на дупката, трябва да спазим следните изисквания: дълбочината зависи от възрастта на храста - колкото по-стар е храстът, толкова по-голяма трябва да бъде дупката - от 60 до 100 см.

Дълбочината на ямата също зависи от състава на почвата: при леки песъчливи почви може да е 50-60 см, на тежки и глинести почви - най-малко 70-80 см.

Специален дренаж

На дъното на ямата е добре да се направи дренаж от чакъл или счупена тухла.

Долната ѝ част се запълва с почва, която старателно се смесва с органични или минерални торове в количество 150-200 г суперфосфат, 75-100 г амониев сулфат и 200-300 г дървесна пепел.

За да организираме лесно подхранване и поливане на лозата на новото ѝ място, може да поставим пластмасова тръба в изкопаната дупка. От там ще изливаме разтвора с торовете и той ще отива направо до местоназначението си - при корените.

Един секрет: като заместител на торове, съдържащи желязо, може да се използват и ръждясали кутии или пирони, които преди това се минати през огън. Те се пускат в ямата.

Можем да преместим храста по 3 начина: с голяма буца пръст около корените, с частична буца, или трето - с почистена коренова система, без почва. Първото е за предпочитане.

Съвети:

0 Преустановява се поливането на лозата 3-4 дни преди операцията, за да не рискуваме буцата да се разпадне.

0 Преместването на новото място може да стане лесно, като сложим лозата в количка или като я влачим върху парче брезент или метален лист.

0 След засаждането, заравянето с пръст и притъпкването, трябва да се полее с две кофи вода и да покриете с компост или торф с дебелина 10 см.

Някои градинарски тайни

0 След като сме поставили корените и стъблото в дупката е необходимо да подредим всички корени, така че да са относително прави и да не се вплитат помежду си. Дупката се запълва с пръст до следващото ниво от корени, които също се разстилат и се покриват.

0 Почвата се уплътнява, полива се, мулчирането се извършва с торф.

0 След презасаждането на ново място храстът ще се нуждае от често, редовно поливане.

0 Старите майстори съветват да се добавят 200-300 г ечемичени зърна в ямата по време на засаждането, с което храстът ще се вкорени по-добре.

Преместването на по-млади лози е възможно, макар и трудно
Преместването на по-млади лози е възможно, макар и трудно
На новото място растението изисква по-специални грижи - често поливане, торене, пръскане, осигуряване на загрибване за зимата в продължение на няколко години
На новото място растението изисква по-специални грижи - често поливане, торене, пръскане, осигуряване на загрибване за зимата в продължение на няколко години