И при недостиг, и при излишък на вода растенията не се развиват оптимално
Правилното поливане на доматите е един от ключовете към добрата реколта. Колко често трябва да поливате доматите на открито, или тези в оранжерията? Колко вода е необходима за напояване? Възможно ли е да се комбинира поливането с торенето? И т.н., и т.н. Уж много елементарни въпроси, но не е точно така.
Поливането на домати е просто нещо, но има редица особености. В модерното земеделие градинарите експериментират, като някои се опитват да се „справят" напълно без вода. Технологията за отглеждане на домати без поливане обаче е доста противоречива. Като правило, при недостатъчна влага, листата на растенията се свиват и пожълтяват, разбира се, плодообразуването се затруднява, реколтата е по-малко и с по-ниско качество. Така че не си струва до опитвате. Поливайте доматите, както и другите културни растения, но се стремете да го правите оптимално, за да опазите този ценен ресурс водата.
На открито
Поливането на домати в открити лехи зависи от метеорологичните условия. Както прекомерната, така и недостатъчната влага са вредни за доматите, но и за всички растения.
Някои правила:
- За да не пожълтяват листата на доматите, е необходимо да поливате растенията, когато почвата просъхне.
- Средно напояването може да се извършва 1-2 пъти седмично.
- За едно растение обикновено са достатъчни 5 литра вода.
Капково напояване
Този способ е най-удобната технология за напояване на почвата, тъй като консумацията на вода е значително намалена. В същото време не се изразходва за нуждите на плевелите и не попада върху листата на растенията, което намалява риска от гъбични заболявания. Особено удобно е, че заедно с капковото напояване може да организирате кореново хранене.
Разсад
С изключително внимание трябва да се подхожда при поливането на разсада от домати. Използването на студена вода (под 15 °C) не е препоръчително. С такава вода може да се полива само разсад преди засаждането му на открито в градината.
След засаждане
Веднага след засаждането на доматите е по-добре да не поливате доматите 5-10 дни. В последващия период е препоръчително почвата да се навлажнява средно веднъж седмично (или по-често, когато почвата изсъхне). Разходът на вода е 3-5 литра на растение.
През цъфтежа
Доматите се поливат в близост до корена. Този съвет е особено важен през този период, тъй като пръскането причинява окапване на пъпките и също забавя завързването на плодовете.
Внимание! Повишената влажност на въздуха може да причини развитието на гъбни болести.
Плододаване
По време на периода на растеж на доматите те се поливат 1-2 пъти седмично, количеството е 5-12 литра на квадратен метър или 3-5 литра на растение (в зависимост от метеорологичните условия и влажността на почвата).
Ако сте пропуснали поливане и почвата е много суха, количеството вода трябва да се намали до около 1 литър на растение. В противен случай плодовете могат да започнат да падат или да се напукат и растението ще стане особено уязвимо към задържане на цветовете.
В оранжерия
По време на образуването на плодове доматените растения трябва да се поливат обилно (20 литра на 1 кв. м), докато почвата изсъхне. Това обаче повишава влажността на въздуха в оранжерията, което не е много благоприятно за растенията.
Най-добре е да използвате система за капково напояване с централизирано водоснабдяване или пластмасови бутилки, които захранват всяко растение поотделно.
Водата
За поливане на домати в открити лехи може да използвате дъждовна вода, тъй като нейната степен на твърдост, наситеност с микроелементи и кислород са оптимални за растенията. Разбира се, има изключения: например, ако живеете в близост до промишлени предприятия или ако събирате вода от покриви, чиито материали съдържат мед, олово, азбест и други вещества, които могат да имат отрицателно въздействие върху здравето на растенията и хората. В никакъв случай не трябва да се използва такава вода за напояване.
Съвместно с подхранване
Много торове, включително и органични, са доста агресивни и могат да изгорят крехките корени на растенията. Затова е препоръчително торенето да се комбинира с поливане.
Коментари