Редовната ни читателка Емилия се свърза с нас чрез фейсбук страницата на сайта ни gradina24.bg, за да потърси съвет за създаването на нов жив плет. По-конкретно тя се интересува кои са най-подходящите растения за целта.
Въпросите, на които трябва да си отговори всеки, който тепърва ще изгражда зелена преграда в имота си, са много. Но отправните точки при подбора на подходящи растения са:
* Колко висока трябва да бъде зелената стена?
* Плътна или просто декоративна?
* Искате ли цветове, плодчета или само листна маса?
* Има ли възможност за напояване?
* Ще имате ли възможност да извършвате редовни резитби и други дейности, свързани с обгрижването на растенията?
Необходимо е да се обърне внимание и на други фактори: почвената характеристика, минималните зимни температури и максималните летни, отдалечеността от сгради и хвърлят ли сянка те, в зависимост от вида на растенията кои болести, неприятели и други вредители биха застрашили насаждението и т.н.
Като имате предвид, че живият плет ще остане на мястото си задълго, а и инвестицията обикновено не е малка, от съществено значение е да се изчистят колкото се може повече неизвестни от изброените по-горе.
Съветът ни е да си направите списък или таблица с видове, които харесвате. Избройте предимствата и недостатъците и тогава преценете кои да използвате.
Лигуструм – класически избор
Той е класически избор и с навлизането си в практиката малко или много е заместил чемширите. Формира плътни стени с желана височина до и над 2 метра, но след това става по-труден за поддръжка. Засаждането е шахматно през трийсетина сантиметра за плътен плет и в ред през 50 см за рехав.
Цъфти, ако не се реже прекалено често, а пчелите обожават цветчетата. Оформя красиви боровинкоподобни плодчета, които се запазват през зимата, а птиците похапват с охота. За да се радвате обаче на перфектни геометрични форми, са необходими поне 2-3 резитби годишно.
Обикновено през зимата листата падат. Твърде възможно е нападение от неприятели като трипсите и акарите.
Пираканта има скрито оръжие
С растеж между 30 и 60 см за един вегетативен сезон, с разкошни и многобройни бели цветчета през пролетта и ярко обагрени плодчета през есента пиракантата е един отличен избор за жив плет с променлив ефект през сезоните.
Растенията изискват малко поддръжка и резитби. При много сортове клонките са снабдени и с бодли, което е още едно предимство, ако искате да правите жива ограда, която освен че е красива, има и охранителна функция.
Внимавайте при избора на сорт, защото има форми джуджета. Не са известни сериозни врагове или други особености по отношение на отглеждането.
Дървовиден хибискус с красиви цветове
По-познат у нас като дървовидна ружа, този хибискус често се отглежда под формата на не много висока жива ограда или единични малки орнаментни дървета.
Цъфтежът е продължителен, но по-скоро хаотичен, а багрите на цветовете могат да бъдат лилави, светло сини, бели, червени. Облистването е богато и плътно, но през есента листата падат.
Недостатък – всеки цвят остава отворен не повече от ден-два.
Хибискусът има нужда от много слънце и богата почва. Силните резитби могат да компрометират цъфтежа. Няма данни за сериозни неприятели и заболявания.
Още примери за растения, подходящи за създаване на жив плет, ще намерите на www.gradina24.bg

Коментари