Дъждовната вода е ценен и безплатен природен ресурс, който много собственици на вили и къщи с дворове пренебрегват. А не бива да е така. В края на краищата дъждовната вода може да се използва ефективно у дома и в градината.
Нека разгледаме как правилно да организирате събирането на дъждовната вода и да я използвате с максимална полза.
Преди всичко, трябва да се избере
методът на събиране
Най-лесният начин е чрез използване на улуци, монтирани на покрива на къщата, стопанската постройка или оранжерията. Покривът е отлична събирателна повърхност, защото е с голяма площ и можете да насочвате водата през система от улуци и тръби до желаното място. За тази цел са подходящи едноскатни или двускатни покриви с наклон над 10 градуса, откъдето водата ще се събира през тръби в специални контейнери.
Не забравяйте обаче, че покриви, улуци и тръби, изработени от материали, съдържащи мед, олово, азбест и други вещества, които могат да имат отрицателно въздействие върху човешкото здраве, не трябва да се използват за събиране на дъждовна вода. Керемидените покриви са безопасни, но само ако не сте ги покрили с различни защитни съединения.
Важно е също така покривът да е чист - без листа, мъх или птичи изпражнения. В противен случай водата ще се замърси и ще стане негодна за много цели.

- голямо парче пластмасово фолио, тента или брезент (колкото по-голяма е площта му, толкова по-добре);
- няколко колчета и здраво въже;
- контейнер за събиране на вода (кофа, бъчва, леген).
Как да си направите сами система за събиране:
1. Поставете брезента на открито място, където няма дървета, които да блокират дъжда. Първо, направете малка дупка в центъра, през която ще се оттича водата.
2. Забийте колчета по периметъра на брезента и закрепете краищата на материала към тях.
3. Поставете камъни в центъра на брезента, за да създадете наклон, където ще се събира вода.
4. Поставете варел или друг контейнер под отвора в центъра на брезента, за да събирате дъждовна вода.
Подобно устройство може да бъде направено от дебело фолио или найлон.
1. Поставете найлона на земята.
2. Забийте две колчета на разстояние, равно на ширината на материала, и закрепете единия край на фолиото към тях.
3. За да създадете наклон, поставете колчетата от противоположната страна на по-малко разстояние - фолиото ще провисне на този ръб.
4. Поставете кофа или друг контейнер в тази зона, под долния ръб на фолиото, за да съберете вода.
При създаването на такива системи за събиране на дъждовна вода, основното е здраво да се закрепи материалът, така че по време на дъжд вятърът да не откъсне брезента или фолиото.
Резервоари
Що се отнася до капацитета, има различни опции. Най-разпространени са пластмасовите бидони с вместимост 100 литра. Те са леки, устойчиви на корозия и лесни за монтаж. Често такива съдове се поставят директно под водосточната тръба. Препоръчително е да изберете бидони, изработени от пластмаса, подходяща за хранителни продукти, или специално проектирани за вода. Така ще избегнете вредните примеси. Съдовете могат да бъдат свързани помежду си с помощта на тръби или маркучи, за да се увеличи общият обем за съхранение.
Важно е да запомните, че при събирането на дъждовна вода е добре да използвате филтри, като например фини мрежи. Това ще помогне да се предотврати попадането на листа и парчета боклуци в резервоарите. За да не се замърси водата и за да предпазите децата и домашните любимци от неприятности, всеки контейнер трябва да е снабден с плътно затварящ се капак.
Друг вариант са металните варели. Те са по-издръжливи, но са податливи на корозия, особено ако водата застоява в тях за дълго време. За да се удължи експлоатационният им живот, такива контейнери понякога се покриват с антикорозионен препарат отвътре или водата от тях се използва само за поливане.
Когато избирате варел, обърнете внимание на неговия цвят. В тъмните съдове водата се загрява по-бързо и затова е подходяща за летен душ. Светлите повърхности отразяват слънчевата светлина, така че не позволяват на парещите лъчи да нагряват водата твърде много.
Някои летни жители използват евроконтейнери с вместимост до 1000 литра. Това е удобен и издръжлив вариант, особено ако имате голяма площ и се нуждаете от много вода за напояване. Тези контейнери често се поставят на стойка, така че водата да може да тече по гравитационен път в кофа или маркуч.
Понякога, вместо отделни варели, се монтират подземни резервоари - това е по-сложен и скъп вариант, но ви позволява да спестите място в двора и да предпазите водата от нагряване, изпаряване и замърсяване. За такива системи често се използват помпи за доставяне на вода на повърхността.
Как да използвате дъждовна вода във вилата
Има много варианти, но най-често водата се използва за следните нужди:
- Поливане на овошките и зеленчуковата градина
Дъждовната вода е идеална за поливане на растения, защото е мека и не съдържа хлор или соли, които често се срещат във водата от чешмата. Зеленчуковите и цветните лехи могат да се поливат директно от бидона по традиционния начин - с помощта на лейка или маркуч. Ако имате малко повече умения, можете да изградите система за капково напояване. Това ще изисква повече усилия в началото, но в крайна сметка значително ще намали потреблението на вода, ще намали разходите за труд и ще спести време.
- Домакински нужди
Дъждовната вода може да се използва за различни домакински задачи - измиване на автомобила, почистване на градинските пътеки и др.
- Летен душ
Един от най-приятните начини за използване на дъждовна вода е външният душ. За да направите това, ще са ви необходими:
0 резервоар за вода - черна бъчва, която бързо се нагрява на слънце, е идеална;
0 кабина/параван с душ-лейка и система от маркучи.
Решете вида на конструкцията и материалите. Конструкцията трябва да е достатъчно здрава, за да издържи теглото на контейнера за вода. Изборът на място за душ също е важен. За да може резервоарът за вода да се загрее добре, той трябва да бъде разположен на открито място, добре осветено от слънцето.
- Декоративно езерце
Ако на мястото има изкуствено езерце, дъждовната вода е идеална за пълненето му. Не съдържа никакви химически добавки, което е полезно за растенията и рибите (ако има такива в езерцето).
Събирането на дъждовна вода е практично решение, особено в райони, където има прекъсвания във водоснабдяването или високи цени на водата. Това е и лесен начин за опазване на природните ресурси.




Коментари