В днешно време е изключително важно всичко, което правим, да е практично, лесно и да се случва сравнително бързо. За добро или зло, научихме се да съчетаваме задачки, да прилагаме така модерния „мултитаскинг" (да правим много неща едновременно) във всеки аспект на ежедневието ни. Този тренд се пренесе и в градините, и на балконите ни. Модерно е градското градинарство, градините с мисия, терапевтичното градинарство и какво ли още не. Ето защо днес сме решили да ви разкажем за няколко растения, които умеят да „мултитаскват". Те са хем лечебни и полезни, хем красиви и би било добре да присъстват във всяка цветна леха.

Нека първо споменем, че не е все едно как ги съчетавате, как ги подбирате и къде ги засаждате. Практични растения има много, но за да се чувстват добре, трябва да отговорим на техните изисквания. Такива хем красиви, хем полезни растения са например:

Лавандулата, чийто цветове намират място в козметика, парфюми, чайове, натурални репеленти, а не на последно място, ароматизират и украсяват градината или балкона.

• Огнените цветове на невена имат много и доказани лечебни свойства, в същото време растението е отличен съсед за зеленчуците. Тук можем спокойно да вмъкнем и тагетесите.

Лайката също се отглежда успешно като декоративно и лекарствено растение.

Ехинацеята цъфти невероятно, а е много полезна при настинки и отслабена имунна система.
И така, нека украсим градините и балконите си не само с красиви, но и с практични растения. Сигурни сме, че вече сте го направили несъзнателно.

Шивес 

За алиумите можем да изразим само суперлативи! Всички видове отговарят на темата - хем красиви, хем полезни, хем практични. Има толкова много видове с красиви цветове, че е трудно да изберем само един, който да представим.

Розово-лилавите съцветия на шивеса цъфтят през лятото, което е сюблимен момент от декоративна гледна точка. Растението обича слънчеви изложения и структурни почви. Отглежда се лесно като всеки многогодишен лук. Има склонност към самозасяване, но ако обичате да похапвате салатки, лесно ще го държите под контрол. Той ще осигурява свежа и ароматна подправка за супи, сирена, салати и всякакви други ястия през целия сезон.

Като типичен алиум, той е желан съсед за цветя и зеленчуци, а помага и при здравословни проблеми.

Непета 

Непета, котешка стъпка или мента е многогодишно тревисто растение. На височина надхвърля 20 сантиметра. Стъблата са ръбести, а листата релефни, овласени и доста нетрадиционни. Лилавите или розови цветчета се отварят поетапно от май до есента.

Котешката мента има лек, приятен аромат и се вписва чудесно в смесени лехи. Тя е непретенциозна, понася всякакви климатични несгоди. При подрязване се възстановява бързо и цъфти още по-обилно.
Растението отблъсква комари с аромата си, а в същото време привлича полезни насекоми с цветовете си. Разцъфналите връхчета са билка с множество свойства, приложима при нервност, менструални смущения, загуба на апетит, кашлица, главоболие и ред други.

Танацетум 

Една красива вратига, която често се бърка с лайка или хризантема е именно Tanacetum parthenium. Тя цъфти през лятото, а понеже цветовете са подобни на тези на лайката, често се бърка с нея, а също и с хризантемите, заради сходството във формата на листата.

Танацетум отделя остра миризма, с което е полезна срещу вредители по културните растения. Гони и комари. Домашно приготвени от билката инсектициди се впръскват директно върху насекомите. Те се парализират и умират скоро.
В градината трябва да се засажда на слънчево място, почвата се поддържа влажна. Препоръчва се да е далече от зеленчукови и плодни растения, които имат нужда от опрашване, защото отблъсква пчелите.