С 500 млн. евро пряко или косвено ще насърчават фермерите за обединяване, съобщи министър Тахов на дискусия, организирана от „Български фермер"
Агросекторът започна да си говори за сдружаването, следващата стъпка е ясна визия, която да включва и финансите, икономиката, банките и заедно да се представят на политиците конкретните текстове. Това мнение обедини участниците в дискусията "Сдружаването в аграрния сектор - минало, настояще и бъдеще", организирана от в. "Български фермер" в партньорство с Министерството на земеделието и храните. Често емоционални, но честни мнения вдигаха страстите. Над 2 часа и половина министър Тахов слуша настроенията за сдружаване на браншови представители от всички подсектори - плодове и зеленчуци, зърнопроизводство, животновъдство, преработватели.
За да се случи кооперирането, трябва да има доверие, а такова към момента все още няма, но може да бъде възстановено, коментира министър Тахов. Той съобщи новината, че близо половин милиард евро пряко или косвено ще насърчават фермерите за сдружаване по Стратегическия план до 2027 г.
Вярвам, че с общи усилия можем да превърнем сдружаването в една от най-устойчивите движещи сили на българското земеделие, заяви Тахов.
Зам.-министърът на земеделието Лозана Василева посочи, че вече има 69 групи и организации на производители като добър пример за сдружаване.
Но участниците бяха категорични: ще се сдружваме само ако държавата действа.
Основният проблем е дали сме готови. До какво ще доведе кооперирането и до какъв резултат – положителен или отрицателен, трябва да се направи анализ. Възможно е да се стигне до фалшиво сдружаване за усвояване на средства, заподозря Димитър Зоров, съпредседател на Националния съюз на говедовъдите.
Според Венцислав Върбанов, председател на Българската агрохранителна камара, трябва да се формулира за какво сдружаване се говори. Ако ние не знаем какво точно целим, никога няма да го чувстваме като осъзната необходимост и да тръгнем да го правим, каза той и се обърна към министър Тахов: Ако сдружаването трябва да стане политика, направете го с облекчения.
Илия Проданов, съпредседател на Българската аграрна камара, пък коментира, че първо трябва да се обединят секторите, а след това да се преминава на браншово ниво. За него кооперирането е лицето, марката, визията на един сектор. А хората вътре трябва да работят в симбиоза, но това може да стане само с ясни правила.
Като председател на Съюза на кооперациите и с дългогодишния си опит и познания в сферата Явор Гечев бе категоричен, че когато се прави законодателството, всичко трябва да е в пакет - и данъчните облекчения, и законът за кооперациите, и формулировката какво е фермер. Това е опитът, който е постигнала Европа, трябва да се спре със споровете, а да напишем необходимите текстове, за да тръгнат нещата, добави още той.
Повече за форума и какво споделиха участниците, четете в новия брой на в. "Български фермер"
Коментари