Ранни домати в любителските градини е подходящо да се отглеждат само в най-южните и топли райони на страната, както и по Черноморието.

Производство може да се направи по два начина - в полиетиленова оранжерия или на открито.

Може да се отгледат в полиетиленова оранжерия

Сега е времето да се разсадят в нея

Ако имате полиетиленова оранжерия в двора, лесно ще си отгледате по-ранни домати. А ето и каква е класическата технология при това производство.

През есента почвата се обработва добре, а през пролетта се прекопава отново и се подравнява.

Разсадът се отглежда в топъл парник, ако има условия за това, или в домашни условия. Засажда се 70-75 дневен разсад.

Препоръчително е полиетиленовото платно да се опъне около скелета на оранжерията една седмица преди засаждането, за да се затопли почвата.

Според условията за периода засаждането може да започне от края на март и първата половина на април.

Препоръчваната технология е двуредова лента, при разстояние 100 см между лентите, 60 см между редовете в лентата и 30-40 см между растенията в реда. Разбира се, тази схема е ориентировъчна, при някои от новите сортове се дават други разстояния, които са посочени на етикета на семената.

Още със засаждането се поставя опорно колче или се прави обща конструкция за реда.

Какви условия да се поддържат

Покривалото се сваля при трайно затопляне

До около един месец след разсаждането температурата се поддържа 18-20 градуса през деня и 12-15 градуса през нощта. Влажността на въздуха трябва да е около 65-70%.

След този период температурата се повишава - съответно 25 градуса през деня и 15 градуса през нощта.

Важно е да не се допускат температури над 30 градуса, както и под 10 градуса, тъй като са негативни за развитието на растенията.

Грижи за растенията

Основните грижи за доматите са окопаване, поливане и торене. Растенията се подхранват три пъти. Първото е след разсаждането, второто и третото - през 20-ина дни едно от друго. За торене се използва амониева селитра. Доматите реагират добре на шербетуване - оборски тор, който се размива във вода и с нея се полива. Разбира се, листното подхранване също е препоръчително. Прави се в зависимост от препоръките, описани на етикета на продукта, които се дават от производителя.

Друга грижа, която не трябва да се пренебрегва е колтученето. Относно прекършването на върха на стъблото, прави се според сорта/хибрида.

Когато времето се затопли трайно, обикновено в края на май - началото на юни, но може и по-късно, полиетиленовото платно се сваля.

При ранно засаждане на открито има риск

При засаждането на открито също се използва пикиран разсад от домати, които са произведени в парник или вкъщи.

Ориентировъчно засаждането на открито започва от 5 до 15 април в южните райони и след 20 април - в северните. Растенията се засаждат на тирове или високи лехи. Разстоянията на засаждане при високостъблените сортове са 90-90 см между редовете и 25-30 см между растенията в реда.

Нискостъбленвите се отглеждат на двуредова летна - 70 см между лентите, 50 см между двата реда и 25-30 см между растенията в реда. Непосредствено след засаждането растенията се поливат 

Основни грижи за растенията

За високостъблените домати задължително се осигурява опора, която може да е индивидуална за всяко растение или за всички в реда на някакъв вид конструкция.

Колтученето е важна част от добрите практики, за да се осигури сила на основните разклонилия на стъблото, където се образуват китките с плодове. В зависимост от сорта/хибрида и препоръката, може да се прекърши върха на стъблото след 4-5-ото съцветие например.

По принцип ниските домати не се колтучат. Въпреки това може да се отстранят колтуците в основата на първите 4-5 разклонения, за да се ускори зреенето на плодовете.

Друга грижа е почвата да се поддържа чиста от плевели, като растенията се окопават няколко пъти. Поливките са в зависимост от валежите през периода. След всяка поливка, се окопава и стъблото на растенията се загърлят.

Торенето се прави с амониева селитра, размит във водата оборки тор, както и с подходящи листни торове. Особено важно е да се подхранва във фазите - образуване на първите завръзи и преди започне на беритбата. Шербетуването е подходящо в периода на нарастване на плодовете.

РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА

За да се осигури добро здравословно състояние на доматените растения, те се нуждаят от качествена растителна защита.

Културата се напада от много болести и неприятели, срещу които, ако не се правят редовни пръскания, може да се стигне до провал на реколтата.