Цената на килограм картофи в Нидерландия значително спадна през последните месеци. Докато по-рано картофопроизводителите получаваха между 30 и 60 евро за 100 килограма картофи за пържене на свободния пазар, сега получават само няколко евро. Преизчислено, фермерът получава само няколко цента за килограм картофи. Това се казва в репортаж на телевизия Ен О Ес.
Тъй като цената на картофите беше толкова висока през последните години, фермерите започнаха да отглеждат много повече, както в Европа, така и в други части на света. Когато предлагането е голямо, цената спада.
„Картофените" фермери са свикнали с променливите цени, казва Ян де Раютер, секторен икономист по земеделие в банка А Бе Ен Амро. За голяма част от реколтата цената се определя отдавна по договори.
Картофите, които се продават извън договорите, могат да се съхраняват при фермера след реколтата. По този начин земеделският производител може да изчака, докато цените на свободния пазар отново се повишат.
Ниската цена на картофите не означава, че семейната порция картофи в бистрото ще поевтинее, казва Франс ван Рой, основател на Асоциацията на производителите на картофи за пържене. Според тях порция картофи струва много повече от цената на самите картофи.
Въпреки понижените цени, „картофените" фермери все още могат да продават продуктите си на пазара. Защото търсенето на картофи за пържене се увеличава в световен мащаб, отбелязва Баренд Бекамп. Той е специалист по земеделие в Рабо банк. Сред тези страни е и Китай, където фастфудът става все по-популярен. „Европейските или холандските картофи за пържене ще се възползват от това."
Производителите на картофени продукти като Aviko и McCain се възползват, като инвестират значително, казва банкерът от банка А Бе Ен Ян де Раютер. „Те строят нови обекти за преработка на картофи както в азиатските, така и в европейските страни."
Земеделските производители вероятно ще имат добра реколта. Как ще се развие реколтата от картофи зависи от времето. Ако например вали прекалено дълго, реколтата може да бъде разочароваща. Реколтата продължава до есента.
И двамата банкови икономисти виждат предизвикателства за картофения сектор. Пазарът се променя от известно време, особено сега, когато азиатският пазар расте. „Колко силно ще бъде това и дали те самите ще започнат да изнасят?", пита се Бекамп. Според Де Раютер Нидерландия все още може да се възползва от това. „Защото ние сме силни и на пазара на посадъчен материал - картофите, които засаждате, за да произведете картофи."
Коментари