ВЪПРОС:
Чух, че някои от новите хибридни сортове домати се отглеждат без да се колтучат. Трудно ми е да си представя как би изглеждал доматеният корен в края на своето развитие
като зелено кълбо, от всяко листо
колтук, от него друг колтук и още колтук.
А колко ефективни плодни съцветия ще има?!
Моля, дайте ни някаква информация за това отглеждане на доматите - колко колтуци и колко плододаващи съцветия се оставят, как се оформя окончателният вид на домата, За кои сортове домати може да се прилага?
Недялка Димитрова, гр.София
ОТГОВОР:
Отглежданите детерминантни, известни в любителската практика като безколови домати, не се колтучат. При тях всяко разклонение завършва с цветна китка и по този начин спира растежът във височина и растенията не формират стъбло. Хабитусът им е като на храстче, отрупано с цветни китки, а по-късно и с плодове.
Колтученето се практикува най-вече при индетерминантни сортове (стъблото се развива през целия вегетационен период) и при такива, образуващи повече листна маса. Целта е да се насочат хранителните вещества към централното стъбло, за да се изхранват плодовете, а не да се изразходват за изхранване на разклоненията. Освен това колтученето се извършва, за да се подобри светлинният режим, да се осигури добро проветряване на насажденията и да се намали опасността от болести.
Ако фермерът или любителят прецени да не колтучи индетерминантните или полудетерминантните домати, не бива да оставя повече от един колтук (резултът е двустъблено растение), тъй като плодовете ще издребнеят, ще се забави зреенето им и се застрашава фитосанитарното състояние на растението. Второто стъбло се оформя от колтука, образуван под първото съцветие.
Безколови сортове за свежа консумация:
Ранно производство:
Атилио F1 - професионални семена, дълъг период на беритба;
Маунтин Спринг F1 (Syngenta) - един от най-ранните хибриди за отглеждане на земя без конструкция;
Средноранно производство:
Миляна - отглежда се безколово и без колтучене;
Трой F1(Sakata) - храстовиден, едроплоден сорт



Коментари