Кога е рентабилно говедовъдството? Отговорът отвъд Океана е: Печеливши са само големите ферми с хиляди животни. За да има печалба, поголовието трябва да наброява поне 1000 глави едър рогат добитък (ЕРД) сочат данните на Отдела за икономически изследвания към Департамента по земеделие на САЩ
Отделът за икономически изследвания към Департамента по земеделие на Щатите оповести тревожни данни. Защо тревожни - защото в статистиката не фигурират семейните ферми. А те са съществен дял например в американското съвременно млечно говедовъдсто. Тези фамилни ферми, в които се отглеждат по неколкостотин млечни говеда с много добри показатели на суровото мляко, просто са отпаднали от проучването поради една-единствена причина:
техните разходи превишават приходите
и според оценката на Отдела за изследване на селскостопанските ресурси към Департамента по земеделие на САЩ са нерентабилни.
Изследването, направено от Отдела за икономически изследвания към Департамента по земеделие на САЩ, показва, че за последните две години печеливши са единствено мегаферми с поголовие над 1000 животни. Доходът им от продажба на мляко и продажба на животни е успял да покрие разходите за лизинговите плащания, свързани с оборудване на фермите, както и цялостна издръжка на стопанството. За по-голяма достоверност и за да се елиминират евентуални грешки при изчисляването на месечните и годишните приходи от производството на мляко, както и направените разходи от фермерите от страна на Отдела за икономически изследвания, мониторингът е кръстосан с паралелно проучване от Националния център за агростатистика.
И на финала получените данни са сравнени с информацията и на трета страна - Отдела за изследване на селскостопанските ресурси към Департамента по земеделие на САЩ. Смисълът от цялата тази сложна и преплетена схема е да се стигне до крайни цифри, които да се приемат без сянка от съмнение за достоверни. А въз основа на получените данни се стига да определяне на ежегодните индекси за цената на различните агроресурси в различните щати.
За какво фермерите са похарчили парите си според проучването на американския Департамент по земеделие:
0 различните варианти на хранене на животните според възрастта и предназначението;
0 купуване на необходимите фуражи;
0 купуване на земя за осигуряване на производството на собствен фураж;
0 отглеждането на собствени фуражи;
0 плащания на работниците във фермата;
0 плащания на сезонни работници;
0 поддръжка и ремонт на техника и оборудване;
0 данъци;
0 ветеринарно обслужване на животните;
0 застраховка на животни и сгради.
След тегленето на чертата на приходи и разходи здве последователни години във ферма с поголовие от 1000 и повече млечни животни се установява, че
доходът надвишава разходите:
0 през първата година - с 5,81 долара/100 кг;
0 през втората - с 4,46 долара/100 кг.
Годишните разходи са в размер на:
0 през първата година - 1,75 долара/100 кг;
0 през втората година - рязко покачване на разходите до 29 долара/100 кг.
Малките и средните ферми изпадат от тази класация тъй като не отчитат печалба, напротив - те работят на загуба.
Внимание! Най-скъпо струващо се оказва поддържането на ферма от 50 дойни животни. Тяхната експлоатационна стойност е в размер на 21,49 долара/100 кг, а съвкупните разходи са достигнали до рекордните нива от 45,09 долара/100 кг. А най-голямата пробойна при разходите е заплащането на труда - 13,63 долара на 100 кг жива маса.
А финансовото измерение на количеството добито мляко е голямата разделителна линия
между различните категории кравеферми. Например във ферма с 50 дойни животни млеконадоят е с показатели 15 366 лири стерлинги от крава. А във ферма с 1000 млечни крави същият показател достига до 23 018 лири стерлинги/крава.


Коментари