Маститът може да причини значителни главоболия и разходи на фермерите през цялата година. Истината е, че причините за инфекциите могат да се определят с точност единствено, след като се вземе проба от млякото. Кравите в момента са в пиковото си производство на мляко и спадът поради мастит, или дори при скок в броя на соматичните клетки, може да струва много скъпо на бизнеса. Ето защо е важно да се знае с точност кои бактерии причиняват проблема. Това ще позволи да се изпише правилното лечение и да се постигне бързо възстановяване.
Когато пробата от млякото бъде обработена в микробиологична лаборатория, целта е да бъдат открити наличните бактерии. Проблемът обаче е, че при изследването се идентифицират всички бактерии, независимо дали идват от вимето на кравата, от ръцете на оператора или от мръсната опашка на кравата. Това, което прави лаборантът, е да култивира млякото, т.е. да подпомогне развитието на бактериите в пробите, които са му предоставени. Така се изследват образуваните колонии и бактерията, която е причинила инфекцията, може да бъде идентифицирана.
Причинителите на инфекции
обикновено са стафилококи
- ауреус, стрептококи - уберис или агалактия и други. Важно е да знаете с кои бактерии си имате работа, тъй като лечението на животните с неправилни антибиотици може да доведе до продължаване на инфекцията. Това ще бъде скъпо, тъй като означава млякото да се изхвърли, вместо да отиде в цистерната.
След това се изследва резистентността или чувствителността на култивираните бактерии към списък с антибиотици и да се види кой от тях има най-силен ефект срещу бактерията. Това е последната стъпка, която ще помогне да се определи подходящото антибиотично лечение.
Успехът при култивиране на млякото
и анализ на чувствителността
се определя изцяло от чистотата на техниката за вземане на проби, тъй като бактерии попаднали от околната среда, като например от ръцете на дояча или мръсотия от вимето, могат да замърсят пробата. Ако пробата се замърси, тя е безполезна и събирането ѝ е загуба на време.
Ето защо е необходимо да се приложи протокол, който да гарантира един успешен начин за събиране на пробата от млякото. Ветеринарните специалисти определят няколко стъпки, които следва да бъдат предприети при правилното вземане на стерилна проба от млякото.
На първо място, сложете ръкавици,
преди да започнете вземането на пробата. Използвайте различни ръкавици при всяко следващо животно. Сега почистете бибероните на вимето с течаща вода и дезинфектант/почистващ разтвор. След това подсушете добре с кухненска хартия. В случай, че вземате проби от повече от един биберон, дезинфекцирайте за минимум 10 секунди най-близкия биберон и продължете към останалите.
Проверете памучния тампон или кърпичката. Ако има замърсяване, повторете и търкайте с чист памучен тампон, докато вече не се вижда мръсотия. После отстранете капачката на бутилката за проба, като избягвате да докосвате вътрешната повърхност на капачката или контейнера.
Стиснете биберона и оставете
първите няколко пръски
да паднат на земята. Това ще спомогне за отстраняване на всички замърсители, които може да са точно във вътрешността на отвора на биберона. Дръжте контейнера под ъгъл, за да избегнете попадане на нещо в нея, на поне 3-4 см от края на биберона. Впръскайте 2-4 мл мляко в контейнера.
След като отдалечите контейнера от биберона, затворете веднага капака. Необходимо е да се има предвид, че колкото по-дълго време стои отворен капакът, толкова повече се увеличава вероятността от замърсяване на пробата. С помощта на маркер (устойчив на вода и алкохол) напишете на етикета на контейнера идентификационния номер на животното, от коя част на фермата е взета пробата и на коя дата.
В лабораторията тестът за чувствителност
се прави за 48 часа, след което се извършва друг тест, който отнема още 12 часа. Общо резултатите от теста могат да бъдат получени за три дни. Тестът би трябвало да даде по-добра картина на бактериите, причиняващи мастит/проблеми с броя соматични клетки в млякото, и след това можете - след консултация с вашия ветеринарен лекар - да изберете антибиотиците, които ще действат най-добре във вашето стадо.
Може да вземете проби от 10-12 крави с висок брой соматични клетки и да получите резултати в рамките на 24 до 48 часа. Ако обаче става въпрос за клиничен проблем, тогава много от резултатите от пробите, които искате, ще дадат информация за изминал период. В този случай, ако кравите са били лекувани, може да се наложи да изчакате значителен период от време, преди да можете да съберете 10-ина проби. Поради това е добре да вземете проба от всяка крава, която има мастит, преди да я лекувате, и да я замразите. Така, ако някое животно развие здравословен проблем, ще имате на разположение представителни проби и няма да е необходим период на изчакване.
Най-добре е пробата да се съхранява на хладно и да бъде доставена в лабораторията в рамките на 24 часа. Ако това не е възможно, повечето маститни бактерии оцеляват при замразяване, така че могат да се съхраняват във фризер преди доставката до лабораторията.
Коментари