Лошият имидж, с който са съпътствани прилепите, е съвсем незаслужен. Те не са опасни за селскостопанските животни, тъй като срещащите се у нас 29 вида (от 35-те вида, разпространени в Европа) са насекомоядни! Спокойно, онези, страшните, които пият кръв, са едва 3 вида и ги има само в Южна Америка. Около 260 вида, които населяват тропиците, пък се хранят с плодове или растителен нектар, като по този начин участват в опрашването на растенията и разпространението на семената им.
Насекомоядните прилепи които са най-богатата на видове група, са разпространени почти по целия свят. Те играят важна роля в поддържането на екологичния баланс на планетата. Колония от 300 индивида за едно лято поглъща около 550 кг насекоми. За една нощ това са приблизително поне 20 000 комар, бръмбара, пеперуди и други насекоми, голяма част от които са вредители.
Прилепите не са гризачи а бозайници като нас, но от самостоятелен разред Ръкокрили. Съществуват на Земята от 55 милиона години и оттогава не са се променили съществено. Продължителността им на живот е уникално висока за бозайници с подобни размери и достига 20-30 години.
У нас прилепите са защитен вид от Закона за биологичното разнообразие и от много европейски директиви, конвенции и споразумения.
Коментари