Ако се колебаете, вижте какви ще са разходите

Много стопани се колебаят - да угояват ли прасе или не. Ще се опитаме да им помогнем. Колебанието идва от разходите за угояване на прасето, а те зависят от възрастта и теглото. Преходът от храна за малки прасета към фураж за угояване обикновено се прави при тегло от 20 до 25 кг. От 30 кг нагоре дневната дажба на концентриран фураж може да бъде от 1 кг до 2 кг, като се добавят и други храни, като картофи, цвекло и др.

Затова много начинаещи стопани имат въпрос - колко храна е необходима за прасе за угояване, и то от раждането до 8 месеца?

Прасетата трябва да получават определено количество храна дневно. Ако нормата е твърде голяма, животните ще затлъстеят, което несъмнено ще се отрази на качеството на месото. За да определите дневната норма, трябва да знаете теглото, възрастта и пола на животното.

Има три етапа на угояване

Първият е млечен

Започва от момента на раждането на прасенцето и продължава 2,5 месеца. През този период нормите на хранене за едно прасе ще бъдат следните:

  • възраст от 0 до 2 седмици - 25 г/ден;
  • 30-59 дни - 350 г/ден;
  • 60-75 дни - 850 г/ден.

Първата комбинирана суха храна се предлага на прасенцето на 5-7-ия ден. Задачата е животното да привиква да яде комбинираната храна. Малки порции се изсипват в плоски хранилки или директно на пода.

При хранене на прасене от 1 до 2 месеца е необходимо температурата в кочината да се поддържа на +26-28 оC, след което се понижава до +20-22 оC.

Достъпът до вода трябва да е свободен, храненето трябва да е по график. Необходимо е също така да се включат в диетата добавки за прасенца с витамини и минерали.

Когато прасенцето стане на възраст 2-3 месеца

Започвайки от двумесечна възраст, нормата на комбинирания фураж се увеличава до 1000 г на ден, а до три месеца теглото на фуража се увеличава със 100 г на всеки 5 дни. Така се оказва, че на 3-месечна възраст прасенцето ще изяде 1500-1600 г комбиниран фураж.

Особеностите на храносмилането при прасенцата са, че те имат висока нужда от хранителни вещества, а обемът на стомаха е все още малък.

Внимание! Затова се избират фуражи с ниско съдържание на фибри.

Необходимо е също така да се обогати диетата с протеини и важни аминокиселини.

За прасенца на тази възраст са подходящи:

  • ечемик;
  • овес;
  • соево и слънчогледово брашно;
  • грахът е подходящ като допълнителен източник на лизин и протеин, чийто обем не трябва да надвишава 15% от масата на сухото вещество.

Възраст 4 - 8 месеца

През този период прасенцето продължават активно да расте, така че е необходимо фуражът да се използва възможно най-ефективно. До 4 месеца прасенцето се храни 3 пъти на ден, а по-възрастните - 2 пъти.

За отглеждане за месо се избира

прасенце на над два месеца

и се дават максималните фуражни норми. В същото време, за да се избегне ранното осоляване на животното, е необходимо да се намали делът на въглехидратите и да се добави повече протеинова храна. Консумацията на суха храна за един индивид по възраст ще бъде следната:

  • 4 месеца – 1,55 кг/ден;
  • 5 месеца – 2,55 кг/ден;
  • 6 месеца – 2,55 кг/ден;
  • 7 месеца – 3,2 кг/ден;
  • 8 месеца – 3,35 кг/ден.

Общото количество фураж на прасе на възраст 4-8 месеца ще бъде от 115 кг на месец до 500 кг на месец. Количеството може да варира и зависи от вида, състава на фуража и физическото състояние на животното.

Запомнете: Отглеждането на прасенце за месо приключва, когато достигне осеммесечна възраст.

До този момент то трябва да тежи 100-110 кг. Отглеждането може да приключи и по-рано, ако е достигнал необходимото тегло.

Какъв фураж да изберете за угояване

за месо, бекон и свинска мас

Чрез коригиране на диетата на животните можете да получите различни съотношения на месо и мазнини. Има няколко вида развъждане и всеки има различна цел:

  • при развъждане за месо е необходимо да се подбира храната така, че бързо да се увеличи мускулната маса;
  • развъждането за бекон означава получаване на месо с равномерен мастен слой;
  • при угояване за мазнини диетата е насочена към увеличаване на мастната маса.

За месо

Комбинираните фуражи с картофи, царевица и грах помагат за бързото наддаване на тегло. Те се усвояват бързо. Освен това към диетата се добавят микроелементи и минерали. На ден са необходими до 30 г натрошен фуражен тебешир (калций), до 25 г сол и 10-20 г фосфор. Можете да използвате и специални добавки - консултирайте се с ветеринарния лекар. Ползата е точното количество необходими елементи - калций, фосфор, натрий, сяра и допринася за подобряване на метаболитните процеси, укрепване на здравето на прасетата и увеличаване на наддаването на тегло с 15-20% при младите животни.

За бекон

Угояването на бекон изисква продукти, които увеличават масата и качеството на месото. Храната трябва да съдържа не повече от 4% мазнини. Също така, не избирайте комбинирани фуражи с голямо количество овес и кюспе - по-добре е да се даде предимство на състави с ечемик и просо.

За свинска мас

По-добре е прасето да се угоява за свинска мас на два етапа. Предварителният етап се характеризира с факта, че в диетата на младите прасенца се увеличава делът на сочни и груби фуражи, зелена трева. Основната част от диетата са зърнени отпадъци.

Вторият етап започва, когато животното достигне тегло от 100-120 кг. Количеството храна се увеличава, така че животното да натрупа мастна маса. Животните често имат намален апетит на този етап, но е необходимо да се опитате да се уверите, че те изяждат 100% от дневния си хранителен прием. Към храната се добавят аромати и добавки, променя се редът на хранене на отделните продукти.

Прасетата ядат всичко и можете да ги храните с кухненски отпадъци, но в този случай качеството на месото се влошава и угояването ще продължи по-дълго.
Прасетата ядат всичко и можете да ги храните с кухненски отпадъци, но в този случай качеството на месото се влошава и угояването ще продължи по-дълго.