Как да помогнем на пролетните цветя да преживеят колебанията на зимата
Дали тепърва студ ще скове земята, или времето пак ще се стопли неприлично за сезона? Как се отразява това колебание в температурата и резките промени от една крайност в друга на растенията в градините ни? Е, отговорът е лесен – не добре.
Замислете се, ние се разболяваме при смяната на сезоните, а какво остава за тварите, които не могат да се завият с топло одеало или да се скрият от вятъра, дъжда, студа. И под твари имаме предвид всичко живо – от микроорганизмите в почвата до птичките , накацали по клоните на дърветата.
За добро или лошо промените засягат всички. Много насекоми излизат преждевременно от „зимния сън“, когато се затопли, а после отново ги връхлита студът. Няколко поредни „събуждания“ доказано намаляват жизнените им процеси и постепенно ги отслабват. За градинарите това е добре. Вредни или пък не, пълзящи и летящи популации биват драстично намалени. А от тук по хранителната верига се завърта един своебразен механизъм на приспособяване или отпадане нагоре по стълбицата.
Но не за насекоми ще си говорим, а за цветя. Кои са най-засегнати и как да им помогнем да преживеят колебанията на зимата - дали да бъде люта, или само да отбие номер с малко снежец от време на време?
Розите са от най-застрашените
Който има навика да наблюдава природата, нейните процеси и закономерности знае, че има много нетърпеливи да се разлистят или разцъфтят цветя, дървета и храсти. В този списък влизат овошки - например джанките, декоративни храсти като форзицията, дрянът и други. И ако някои са приспособени към повратни мразове, други не са, цветовете им измръзват, листата им биват попарени и т.н.
Розите са едни от най-застрашените орнаментни растения от играта на температурите. Техният покой е доста нестабилен и бързо излизат от него при хубаво време. За градинарите, особено от по-студените райони, е важно да поддържат този покой. Това става с навременно загърляне и резитби. Ако обаче са изпуснали момента, а розовите храсти са развили листните си пъпки, хубаво е да бъдат защитени поне с лека наметка.
Луковичните не ги мислете
Кокичетата поникнаха, че даже и цъфнаха на места. Нарциси и лаленца са наболи. Мизухарените свещички ще се отворят скоро, ако се затопли.
Има нещо тайнствено в съчетанието между сила, издръжливост и контрастната на тях нежност, скрити във всяко първо цветче. Нали?!
Не бива да се притеснявате обаче за луковичните пролетни първенци. Те са калени. Съдържат в листната и в подземната си маса вещства, които не позволяват да замръзват. Повреди може да се забележат, но не и загуба на цветове, камо ли загуба на цяло растение.
Причините за подобни последици са породени от съчетание от фактори, не само от минусите.
Почистете старите листа на кокуряка, теменужките, паричките
Старите листа на кокуряка трябва да се отстранят. Прераслите, повредените, болните и всички онези, които са останали от предния сезон и вече са изпълнили дълга си.
На първо място те ще скриват новите цветове, което от естестичекса гледна точка никак не е желателно. От друга, те наистина не са необходими. Почистването ще стимулира образуването на нови и силни „машини“ за производство на храна. А цветовете ще се разкрият за жадните за красота очи на градинарите.
В слънчеви дни почистени могат да бъдат теменужките и паричките. Не само за да изглеждат по-добре, но и за да се освободи място за истинската пролетна експлозия.

Коментари