Пандемията COVID-19 изтласка полската птицевъдна промишленост до ръба на криза, сочи доклад на Департамента по земеделие на САЩ.
Въпреки че Полша остава най-големият производител на птици в ЕС, търсенето на полско птиче месо сред западноевропейските заинтересовани страни от хотелиерството, ресторантьорството и бързото хранене рязко спадна вследствие на коронавирусната карантина. От началото на март до края на април 2020 г. изкупните цени на полските пилета-бройлери са спаднали с 13%. В допълнение с проблемите на COVID-19, Полша се бори и за овладяване на огнищата на високопатогенна инфлуенца по птиците - птичия грип. Данните от 21 май сочат, че 32 огнища на птичи грип са възникнали в Полша от декември 2019 досега.
Експортните пазари се разклатиха. След избухването на птичия грип през декември няколко експортни пазара забраниха полските птици и яйчни продукти, по-специално Южна Африка, Китай, Южна Корея, Сингапур, Япония, Тайван, Обединените арабски емирства и Филипините. През 2019 г. 87% от полското месо от домашни птици е бил изнасян за други пазари на ЕС, особено във Великобритания, Германия и Франция, съобщава американското министерство на земеделието.
По отношение на пандемията на коронавируса, големите оператори за пилешко и пуешко месо, които са фокусирани върху износните пазари във Великобритания и Германия, са тези, които са особено засегнати, отбеляза американското агроминистерство. Поръчките "пресъхват", а трансграничните логистични усилия стават предизвикателство.
Вътрешното търсене на птиче месо също спад след почти никакви продажби. През март 2020 г. износът на птиче месо намаля с около 12% в сравнение със същия месец на миналата година, като най-намален е износът за Холандия и Белгия. Те са страните, които внасят полско птиче месо главно за реекспорт извън ЕС, информира,позоавайки се на данните на Полската национална камара на производителите на домашни птици и фуражи (NCPFP).
Представители на полската птицевъдна промишленост прогнозират, че през април 2020 г. износът може да бъде с 50% по-нисък от април 2019 г. и те изискват намеса на правителството.
На 13 май, по време на виртуална среща на министрите на земеделието на ЕС, полският министър на земеделието Ян Кшиштоф Ардановски поиска от Европейската комисия да включи домашните птици сред новите програми на ЕС за намеса на пазара. За тази цел той предложи да се използва финансиране от резерва за бюджетна криза на ЕС.
Коментари