Инвазията й в рибовъдното стопанство може да провали целия ви труд, като ви причини значителни загуби, напомня нашият консултант проф. д-р Ангел Зайков
В рибовъдните стопанства рибите се нападат от множество паразити, някои от които могат да причинят значителни загуби. Много рибовъди познават т. нар. шаранова въшка и пренебрегват нейното присъствие, като смятат, че тя е безобиден паразит. Дали това е така в действителност ще разберем, след като се запознаем по-подробно с нейните биологични особености и щетите, които тя може да нанесе на рибите.
В нашата страна се срещат два вида паразитни рачета, известни под името шаранови въшки. Те се отнасят към род Argulus, а предизвиканото от тях заболяване е известно под името аргулоза.
Шарановите въшки паразитират по много видове риби
но най-често се срещат по шарана, белия амур, по-рядко по пъстървата и др., като на атака са подложени рибите, отглеждани както в басейни и язовири, така и в садки.
Аргулусът е сравнително едър паразит, който на дължина достига до 6-7 мм и може да се види с просто око. Има плоско тяло с изпъкнала гръбна страна и леко вдлъбната коремна. Цветът му е сивозеленикав, а отгоре на гърба лесно се забелязват две големи черни очи. Прикрепва се върху рибата с помощта на две двойки куки, разположени на коремната страна. Има смукателно хоботче с остър стилет, който паразитът забива дълбоко в рибата. Притежава и 4 двойки плавателни крачка, обрасли с дълги четинки.
Шарановата въшка е плодовит паразит - всеки индивид снася по 200-300 яйца, които полепват по различни подводни предмети. Времето за излюпването им зависи от температурата на водата и се извършва приблизително в интервала 15-60 дни. Интересна особеност е, че ако личинките в продължение на 2-3 дни не срещнат риба, за която да се прикрепят - загиват. Ето защо паразитът се среща много по-често в рибовъдните стопанства, където рибата е по-нагъсто, отколкото в природата.
След като личинките на аргулуса се прикрепят за гостоприемника, претърпяват сложна метаморфоза и за 2-3 седмици се превръщат във възрастни рачета. В зависимост от условията, при които се развиват, за едно лято се получават 2-3 поколения. Сметката показва, че от един паразит при няколко поколения годишно и посочената плодовитост могат да се получат милиони паразити. Рибовъдите трябва да знаят, че шарановата въшка е топлолюбив паразит - оптималната му температура за развитие е 25-28 градуса С. През късна есен и през зимата при температура на водата под 8-10 градуса С развитието му спира, той се покрива със слуз и изпада в покой, а с покачване на температурата през пролетта започва да се размножава.
Към болестта аргулоза са предразположени риби от всички възрасти, но особено чувствителни са еднолетките. От практическа гледна точка е важно да се знае, че 1 паразит може да умъртви шаранче с тегло 1-2 г, над 20 паразита убиват еднолетни риби, а над 100-120 аргулоса умъртвяват и двулетни риби.
Какви са вредите, които причинява шарановата въшка на рибите
На първо място тя пробива кожата им и смуче кръв от тях, като на мястото на пробождането се образуват ранички. Много често те се инфектират и се превръщат в язви, наподобяващи тези при червенката. Освен това при пробождането на кожата от аргулоса в кръвта на рибите попада отрова, която се отделя от специална отровна жлеза. На практика засегнатите места са отворена врата за вторична инфекция.
Рибата, болна от аргулоза, е с влошено общо състояние, не се храни добре, отслабва, движи се лениво и не се плаши. Тялото й е покрито с множество ранички и язви и при силна инвазия настъпва смърт.
Важно значение за борба с аргулозата има провеждането на различните
дезинфекциозни дейности
чрез които се унищожават яйцата на паразита.
1) Преди зарибяването е добре рибите да се третират с разтвор на калиев перманганат 1:100 000 в продължение на 30 минути.
2) Положителен ефект има третирането с негасена вар по време на интензивното му размножаване през юли и август. Препоръчаната доза е 16-20 кг/дка прахообразна негасена вар (пепелина), като внасянето й трябва да бъде поне 2-3 пъти.
ВАЖНО! В миналото за борба с аргулуса се прилагаха препаратите негувон и хлорофос. Рибовъдите трябва да знаят, че използването им понастоящем е забранено и ако си го позволят, подлежат на санкции.
От казаното дотук става ясно, че шарановата въшка далеч не е безобиден паразит. На присъствието му трябва да се обръща сериозно внимание, тъй като много бързо от установените върху рибите няколко индивида могат да се получат стотици хиляди и дори милиони паразити. Тяхната инвазия може да провали целия труд на рибовъдите и да им причини значителни загуби. Ето защо препоръката е: не подценявайте шарановите въшки.
На снимките : 1. Паразитните рачета, по-известни като шаранови въшки, атакуват шарана, отглеждан както в басейни и язовири, така и в садки
2. Болните от аргулоза риби са с влошено общо състояние, не се хранят добре, отслабват, движат се лениво и не се плашат. Тялото им е покрито с множество ранички и язви и при силна инвазия настъпва смърт.

Коментари