Мащабната машина е за големи стопанства с равни терени като тези в Добруджа

Марката New Holland представи бъдещето на жътвата, чрез самоходния CR11 - последен модел от серията, ново поколение с подобрени характеристики и капацитет в различни отношения. От размера, през очистващата система, до нивото на поддръжка и интерактивното управление. С премиерна жътва в полета в различни части на Северна България, той
стъпва на пазара у нас,

в конфигурация с 15,2-метров хедер

MacDon – също най-големият в своя клас.

В реални полеви условия пред зърнопроизводителите бяха демонстрирани възможностите на комбинацията, а обратната връзка очертава като приложение равни и обширни земеделски терени.

След своята премиера на международното изложение Agritechnica 2023 в Хановер, където получи Златния медал за иновации, CR11 вече е позициониран като най-мощният и високопроизводителен зърнокомбайн в света. С 15,9-литров двигател FPT Cursor 16 с мощност 775 к.с. и бункер за зърно с капацитет от 20 000 литра, комбайнът постига изключителна производителност с минимални загуби, благодарение и на иновативната почистваща система TwinClean.

Новият CR11 комбинира редица усъвършенствани технологични решения за прецизно земеделие. Сред тях са интелигентната система за автоматично регулиране IntelliSense, автоматизираното управление IntelliSteer, интуитивната операторска среда с двойни IntelliView 12 терминали, както и платформата IntelliField за обмен на данни между няколко машини в реално време.

В следващите редове ще ви запознаем подробно с неговите предимства и оптимизации в сравнение с предходни модели. Такива бяха изнесени и с презентация по време на демонстрационната жътва край Бяла Слатина от продуктовия мениджър Йордан Лесиков на българското представителство на марката. Той представи технологията на машината - нова и невиждана досега концепция на New Holland, която няма нищо общо с предходни версии на комбайни CR. Новият CR11 разполага с подобрение в дължината и диаметъра на роторите, като диаметърът вече е 610 мм в сравнение с предишна модификация, където е 560 мм. Самият ротор е удължен от 2,90 до 3,60 м, което

повишава темпото на вършеене

и производителността до 150 т/час

По този начин се обработва повече маса. Също е подобрена и контрата при овършаване – тя е секционна, което позволява на механизатора да преоборудва машината, да работи по-лесно и без затруднения.

В представената самоходна машина са използвани над 90% различни компоненти в сравнение с досега познатите машини от старата серия. Очистващата система, която производителят предлага е Twin Clean, което е равнозначно на две очистващи системи в един комбайн. Това се изразява в две горни и две долни сита, предшествани от голямо предсито, на което се извършва до 40% от първичното очистване на материала. Всяка ситова система разполага със собствен зърноелеватор за качване на чистото зърно в бункера.

Капацитетът на ситата е повишен до 8,76 кв. м

Това прави очистващата площ с 30% по-голяма от известното до момента за комбайните в серията. При CR 10.90 е 6,5 кв. м. Компенсацията при наклон достига 28%. По отношение на площта под обдухване - в CR11 вече има вентилатор с кръстосано разпределение на въздушния поток на масата, т.е. една част от въздушния поток отива към предситото, друата - към ситата. По този начин се гарантира пълно натоварване на ситата на комбайна, които от своя страна са с автоматизирани настройки.

Системата за овършаване и очистване води до повишения капацитет на CR11 и

осигурява нулеви загуби, т.е. толкова

близки до 0, че да бъдат несъществени

Системата IntelliSense е автоматична настройка или когато операторът седне в комбайна може да избере 3 стратегии по време на жътва – работа на пълен капацитет; максимално високо качество на зърно или минимални загуби. Системата си прави автоматични настройки, започва да работи и се актуализира на всеки 20 секунди като дава възможност да се избират между 280 млн. възможни конфигурации. Има първата в света сензорна технология - два сензора в краищата на ситата, които по този начин мерят натоварването в реално време и посредством система за допълнително странично движение на ситата, материалът постъпващ в ситата се разпределя върху цялата им площ. Това гарантира, че няма празни цикли и машината върви през цялото време на пълни обороти по време на движение. Тази съвкупност на технологии повишава капацитета. За оператора това означава, че не мисли за настройки на машината. За самото стопанство - машината работи оптимално на 100% през целия ден без умора.

Така ефективността на работа се

запазва през целия период на жътва

След овършаване и отсяване на зърното на ситата се изхвърля растителния остатък от машината. Това става ефикасно благодарение на новата патентована система на New Holland IntelliSpread. Това представлява радари в задния край на комбайна, които следят схемата за изхвърляне на растителния остатък след машината. Те могат да ускорят или забавят скоростта на разхвърляне на барабаните, като целта е
разпръснатият материал зад комбайна да
покрие цялата работна ширина на използвания хедер
С това интелигентно разхвърляне на материал се пести допълнителна обработка, разпределя се остатъка и се мулчира.

Хедерът е Flex Drapper, няма твърда греда заради голямата работна ширина, за да копира терена за равномерен срез на терена. Чупи се на три места. Мотовилото му е изтеглено по-назад, което гарантира, че масата която подава към ножовете пада изцяло върху хедера – в самото начало това предотвратява загубите. Освен това има патентована система на срез MacDon Clear Cut - има

нова геометрия на режещите ножове,

повишена повърхност на рязане с 25%
и добро обиране на растителния остатък. Автоматичното следване на контура и работа с царевичен хедер до 16 реда също повишава ожънатата продукция. Машините са оборудвани с вериги, което намалява уплътнението на почвата - 57% по-ниско. Различната геометрия при веригите на New Holland не предполага окопаване при жътва в по-влажно време. Има система SmartTracks - 4 ролки с хидравлични амортисьори, което позволява веригата да следва идеално контурите на терена за по-добро копиране. Това води до по-добър комфорт за оператора, стабилност на машината, скорост до 40 км/ч.

Агрегатът, който задвижва всички тези системи е генерация Ivecо, разположен надлъжно в двигателния отсек. Под същия ъгъл и се върти в същата посока с двата ротора на комбайна. Мощността му е 775 к.с. За разлика от старата серия няма Blow-off кит за обдухване на двигателя. Това го извършват вентилатори, разположени в предния край на двигателя. Засмукват свежа струя от въздух от задната част на бункера и издухват плявата към задната част на двигателя, за да работи оптимално и да не се получи повишаване на оборотите. Комбайнът е оборудван с бункер от 20 хил. л, изпразването се извършва от по-малко от 100 секунди.