11 от тях са ликвидирани
28 огнища на шарка по дребните преживни животни са открити в област Пловдив. От тях 11 са ликвидирани, а още 7 в момента се обработват.
Най-тежка е обстановката в общините "Марица" и Първомай.
Усложнено е положението и в общините Раковски, "Родопи", Садово, Асеновград и Пловдив.
Първите три огнища бяха разкрити в първата седмица на юли. Заради усложнената епизоотична обстановка на територията на Пловдивска област се забранява пашата, транспортирането и търговията на дребни преживни животни за срок от три седмици, съобщи директорът на ОДБХ - Пловдив д-р Чавдар Чавдаров на заседание на Областната епизоотична комисия, предаде БНР.
Шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, което се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства.
Във връзка с констатираните огнища на шарка по дребните преживни животни (ДПЖ) в област Пловдив, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въвежда допълнителни временни ограничителни мерки. За прилагането им е изпратено писмо до животновъдните асоциации, занимаващи се с дребни преживни животни, с цел своевременна осведоменост и осигуряване на координирани действия.
Съгласно заповед на изпълнителния директор на БАБХ, за срок от 21 дни се въвежда забрана за придвижване, търговия, транспорт и извеждане на паша на ДПЖ на територията на цяла област Пловдив. Изключения се допускат единствено за животни, предназначени за незабавно клане или преминаващи транзитно, при наличие на разрешение от съответната Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) и след проведен клиничен преглед от официален ветеринарен лекар. Мъжките разплодни ДПЖ могат да бъдат придвижвани само след лабораторно изследване, извършено от официален ветеринарен лекар, и одобрение на движението от ОДБХ.
В писмото се напомня на животновъдите да поддържат високо ниво на биосигурност във фермите, включително наличие на дезинфекционни площадки, използване на предпазно облекло за посетители, изолиране на новозакупени животни (карантина), както и ограничаване на контактите между различни стада и външни лица.
Агенцията разчита на доброто сътрудничество с животновъдните организации и стопаните за ефективното прилагане на мерките и ограничаване на заболяването. Навременният обмен на информация е от решаващо значение за опазване здравето на животните и устойчивото развитие на сектора. БАБХ ще продължи да работи в тясна координация с бранша, като оказва необходимото съдействие и експертна подкрепа.
При съмнение за заболяване, нерегламентирано движение на животни или други нередности, компетентните органи следва да бъдат незабавно уведомявани. Сигнали се приемат денонощно на телефон 0700 122 99.
Коментари