Таня Демирова
От четири години младият (32 г.) говедовъд Тодор Ванев от пловдивското село Стряма не се вълнува от изкупната цена на суровото мляко, защото е независим от мандрите. В момента 1 л от неговото сурово мляко може да си го купите от млекомата му за 1,20 лв.! Месечно Ванев дои от кравите си по 30 т мляко. Половината от това количество продава директно като сурово мляко а другата половина - под формата на млечни продукти, произведени на ишлеме.
2011 г. се оказва преломна в дейността на предприемчивия животновъд. Защото тогава вижда на изложба в Пловдив млекомат и разбира, че това е, което му трябва. Вярно е, че беше скъпа инвестиция - струваше 18 000 лв., но пък си заслужаваше, прави равносметка Тодор. Купен е на изплащане, с месечна вноска от 700 лв. и вече е изплатен. Млекоматът е монтиран в специално изградено помещение в двора на дома на семейство Ваневи. Предимството е, че семейната къща се намира на оживения път Пловдив-гр. Раковски, така че потенциалните клиенти са налице. И въпреки това първата година млекоматът работи на загуба, признава Тодор. Трябваше да науча хората да си купуват сурово мляко, обяснява той. Сега около 30 процента от купувачите му са жители на селото, останалата част са преминаващи. Те са сигурни, че купуват качествено и безопасно сурово мляко, тъй като при неотговаряща на хигиенните изисквания суровина млекоматът веднага блокира. Тодор зарежда два пъти дневно млекомата с ново, току-що издоено мляко.
Според Ванев първоначално силният интерес към млекоматите вече позаглъхна, тъй като млекоматът е много сериозен всекидневен ангажимент. Това той го разбира и на собствен гръб, след като купува още два млекомата, които поставя в Пловдив. Но като вижда, че не му носят печалба, вместо да се тюхка и да кърши пръсти, ги продава и преминава на мобилни продажби с два хладилни буса в които са монтирани охладителни вани с направени помпи. Разликата със стационарния млекомат е, че човек налива и продава млякото.
Всеки ден бусовете пътуват до Пловдив и там имат определени четири млечни спирки с много редовни клиенти. Освен сурово мляко от хладилните бусове на Тодор пловдивчани си купуват и кисело мляко, сирене и кашкавал произведени в съседни мандри с мляко от фермата на Ванев. Всичко се харчи като топъл хляб. Пловдивчани харесват млечните продукти на ферма "Ваневи", защото са качествени.
Вече млякото не ми стига, не крие Тодор. Изчислил е, че му трябват 60 т суровина месечно. Но за да се реализира това, ще трябва да увеличи стадото си. Ще са необходими 200-250 крави, т.е. около 150 дойни животни. Но това изисква и нови обори.
Питам Тодор какво е необходимо, за да се прави у нас печеливш млечен бизнес. Първо селектирани високомлечни крави
Второ, комфортни условия за животните със съвременна доилна инсталация и, трето, да предлагаш качествена продукция, изброява Ванев.
В момента в неговата ферма има общо 160 животни, отглеждани свободно. От тях 95 дойни крави, 30 юници и останалото са подрастващи. Тодор определено има слабост към Червено-шарения Холщайн - 50 глави.
Освен това отглежда 20 глави Черно-шарени крави, 15 - Джерсей, и 10 - Кафяво американско говедо.
Всички животни са под селекционен контрол. Миналата година една от юниците на Тодор заслужено заема трето място в Националното изложение на Черношарената порода в Сливен.
По време на най-силната лактация дневно кравите на Тодор дават по 40-45 л мляко, а средната им годишна млечност е 7 500 кг (средната годишна млечност на българските крави е 3 670 кг на глава животно; в европейските ферми тя е 6692 кг) с млечен белтък 3,6 и мазнини 3,6.
Кравефермата на Ванев е оборудвана с модерна доилна инсталация Milkline и охладителна вана за 1 т сурово мляко с филтър за соматични клетки.
Всичко съм купувал с банкови кредити, обяснява Тодор Ванев. За 14-те години фермерска практика той вече е изплатил 600 хил. лв. Остават му още 200 хил. лв.
Едно много голямо перо за всеки съвременен животновъд са фуражите. Но Тодор Ванев купува само концентриран фураж.
Грубите са собствено производство, като в тази дейност му помага баща му Георги Ванев. Обработва 1000 дка земя, 50 от които - собствена.
И това естествено не е възможно без земеделска техника. Фермерът разполага с 4 трактора (единият е нов - от защитен проект по Мярка 121 за модернизиране на земеделските стопанства), самоходна косачка, сеялки, плуг, дискова брана, силажокомбайн и 6 ремаркета.
Освен че ходи по семинари, на всички селскостопански изложби и чете много Тодор Ванев е наясно, че съвременният фермер трябва да членува в браншова организация. Затова младият животновъд е член на Националния съюз на говедовъдите в България и от две години - на Сдружението на животновъди от община Раковски - "Фермерско мляко".







Коментари