Глобите за нарушаване на стандартите при производството и продажбата на български мед са огромни, а проверките - чести. Това задължава производителите, поставили етикет "пчелен мед" на бурканите, да продават задължително такъв. Санкциите при противното са големи, а пчеларите никога няма да си позволят да поставят фалшив пчелен мед, коментира за БНР пчеларят Валентин Атанасов, който е и собственик на цех за пакетиране и обработка на мед.

Убеден съм, че 90 % от меда, който се продава в нашата търговска мрежа, е истински. Агенцията по безопасност на храните почти всеки месец взема проби в нашето предприятие, първо правим анализ и след това закупуваме меда, обясни Атанасов.

Боровият мед не е мед, това е конфитюр, подчерта пчеларят. Единственият вариант да се разбере дали един мед е фалшив, е лабораторният анализ, категоричен беше той.

Българският мед се изнася предимно в Германия и Франция, а у нас се произвеждат между 10 и 12 хиляди тона мед. 5-6 хиляди тона от тях се изнасят, отчете Валентин Атанасов. Около 4,20 лв. е изкупната цена на меда към днешна дата. Ако леко се вдигне цената у нас, веднага ще започне да се внася мед от Румъния например и така цената му отново ще падне, обясни той.

Тук сме една отворена система, нямаме лостове, с които да регулираме този мед, допълни Атанасов, давайки за пример съседни на България страни, в които е забранено внасянето на мед от други държави.

Валентин Атанасов призова пчеларите да създадат една голяма организация, която да поставя исканията си пред властта. 14-15 са национално представените пчеларски организации у нас в момента, каза още той.

Пръскането с пестициди, които тровят пчелите и климатичните промени са част от проблемите, с които се сблъскват от сектора.

"Българският пчелар трябва да разбере, че вече по друг начин трябва да си гледа пчелите. Вече нямаме тази зима, тази пролет - сега акацията а-ха да цъфне, и замръзва", допълни Валентин Атанасов. Друг проблем е "човекът, който стои зад кошера", обясни Атанасов.