Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта.

Според професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на маришки овце ситуацията е драматична. 10 стада с 1880 броя животни във фермите на сдружението са унищожени. Ударът е тежък, унищожено и загробено е това, което беше постигнато за 35 години. Икономическите последици ще са много тежки, прогнозира професорът в интервю за БНР.

Шарката се разпространява много бързо и за разлика от случая с чумата във Велинград, тук спор дали го има, или няма заболяването не съществува. Той смята, че информацията за начина, по който заразата се разпространява не е достатъчна. Показателно е, че тя не спря след препоръките за ограничаване на външните посещения в стопанствата.

БАБХ подцени големият риск и не прецени навреме какво трябва да се направи. В дълг към проблема е и ветеринарно - медицинската наука, която не изясни специфичната картина, не се възполза дори от шанса да направи експеримент и да увеличи познанията за заболяването.

Незабавно трябваше де се пристъпи към ваксинация. Унищожават се животните в огнищата, но пък с ваксината, която действа много бързо, спасява останалите здрави животни.

Колебанието на агенцията дойде от това, че чрез такава мярка ще се попречи на износа на продукти, каза проф. Димов. А залогът беше да се спаси българското овцевъдство, не някакви маркеттнигови стратегии.

Вече е късно и се налага повсеместна ваксинация, ако искаме да спасим отрасъла, категоричен е той. Решението е политическо и е работа на Министреството на земеделието.

Щетата е и върху младото поколение животновъди. Заболяването ще си отиде, но кои са тези хора, които ще продължат с овцевъдството, след примера, че всички вложения, които са направили, си заминават за две седмици, коментира проф. Димов.