Русия, един от водещите световни производители и износители на слънчогледово олио, обяви временно прекратяване на прилагането на плаващите мита върху слънчогледовото олио и слънчогледовия шрот до 31 август, в опит да подпомогне местните производители, предаде Ройтерс.
Митото беше въведено през 2021 г., за да предпази вътрешния пазар от рязко поскъпване, и през юли беше определено на цена от 4739 рубли (59,61 долара) на тон слънчогледово олио (около 9 стотинки на литър, отчитайки плътността на олиото - бел. ред.).
"Понастоящем вътрешният пазар е напълно снабден със слънчогледово олио. Следователно спирането на митото няма да повлияе на достъпността му за руските потребители", се казва в изявление на правителството.
Според Министерството на земеделието на САЩ, Русия и Украйна произвеждат над половината от световното количество слънчогледови семена и отговарят за близо три четвърти от общия износ на слънчогледово олио и шрот.
Според руската лобистка организация "Съюз на маслопреработвателите", Русия е най-големият производител на слънчогледово олио в света и вторият по големина износител след Украйна.
"Решението ще позволи увеличаване на износа и ще подпомогне производителите и преработвателите на слънчоглед", се казва в изявление на руската агенция за селскостопански износ "Агроекспорт".
Ръководителят на консултантската компания "ИКАР" Дмитрий Рилко изчислява, че Русия е изнесла 4,7 милиона тона слънчогледово олио през сезон 2024/25, който приключва на 31 август, в сравнение с рекордните 5,3 милиона тона през предходния сезон.
"Очакваме известно съживяване на износа", каза Рилко пред Ройтерс, цитирана от БЛТА. Той прогнозира, че Русия ще изнесе 350 000 тона през август.
Коментари