Вътрешното производство се увеличава с пускането в експлоатация на нови площи за отглеждане, а вносът също продължава да нараства

Китай е на път да произведе 900 000 тона череши през 2025/26 г., което е с 6% повече от миналия сезон, според новопубликувания годишен доклад на USDA-FAO за сектора на костилковите плодове в Китай.

Увеличението е резултат от новите площи и подобреното управление на културите. Докладът посочва, че увеличените инвестиции и подобрените техники за отглеждане водят до подобряване на качеството на плодовете, информира Fruitnet.

Китай разполагаше с 199 000 хектара черешови насаждения през сезон 2024/25, като се очаква те да се увеличат до 205 000 хектара през 2025/26. Докато площите за засаждане остават стабилни в традиционните производствени региони като Шандун и Ляонин, в други провинции като Съчуан и Синдзян се наблюдава разширяване. Въпреки че природните условия са по-малко благоприятни, отглеждането в оранжерии е стимулирало развитието на местната черешова индустрия в тези две провинции.

Основният сорт, отглеждан под покритие, е Meizao (Bing, популярен сорт с ранна зрялост). Производството на Russian No. 8 и Summit също нараства стабилно. За отглеждане на открито фермерите предпочитат Meizao, Russian No. 8, Brooks, Kordia, Lapins и Rainier.
Според USDA сред производителите има силно търсене на подобрения на сортовете и в страната продължават да се въвеждат нови сортове. В Съчуан, например, местните производители са разработили три нови сорта – Shuzaomei, Shuzimei и Shuguimei – известни с ранното си узряване, дългия срок на съхранение и високите добиви. Други нововъзникващи сортове, като Rocket и Linglongcui, също са навлезли на пазара, въпреки че настоящите производствени обеми остават ограничени.
В доклада се посочва, че цените са спаднали стабилно през последните години поради увеличеното предлагане на пазара. „Концентрираното събиране на реколтата и маркетинга на важни местни сортове, като Meizao, са довели до краткосрочни скокове в предлагането, което е увеличило натиска върху цените на дребно", се посочва в доклада.
„През сезон 2024/25 г. свръхпредлагането на чилийски череши доведе до рязък спад в цените, което допълнително намали маржовете на печалба от местните череши, особено от тези, отглеждани в оранжерии. Например, производител от оранжерия в Далиан съобщи, че черешите Meizao са били закупени на цена от около 70 китайски юана (9,75 щатски долара) за килограм, което е с 15% по-малко от предходния сезон.

„С очакваното продължаващо нарастване на предлагането на чилийски череши, цените могат да паднат още повече през сезон 2025/26. Въпреки това, големите череши с високо качество все още могат да се продават на по-висока цена, докато по-малките обикновено се продават с отстъпка."

Според доклада, благодарение на увеличеното глобално и вътрешно предлагане, по-голямата наличност и подобреното качество на плодовете, консумацията на череши в Китай нараства бързо. Китайските потребители проявяват силно търсене на пресни череши, като имат по-високи очаквания за качеството и предпочитат големи, тъмни на цвят, твърди сортове с високо съдържание на захар. С развитието на електронната търговия и подобренията в логистиката на хладилната верига, внесените череши са проникнали в по-малките градове и все повече се превръщат в част от ежедневната консумация на плодове.
Междувременно вносът на череши в Китай продължава да бележи стабилен растеж, като се увеличава от 388 000 тона през 2023/24 г. до 552 500 тона през 2024/25 г., а прогнозите сочат по-нататъшно увеличение до 600 000 тона през 2025/26 г.

Благодарение на големия си обем на доставки и способността си да снабдява пазара по време на китайската Нова година, Чили отдавна доминира на китайския пазар на череши. Политиката на нулеви мита по силата на Споразумението за свободна търговия между Китай и Чили, в съчетание с исторически високите печалби, е довела до това над 90 % от износа на череши от Чили да се изпраща в Китай. През сезон 2024/25 износът на чилийски череши за Китай се е увеличил с 44 % в сравнение с предходната година, а през 2025/26 се очакват още по-големи обеми.