Стандартизират се развъждане, кастрация и брой животни в домакинство
Вълна от европейски и държавни нови регулации по отношение на домашните любимци се обсъждат в момента.
Медиите сигнализират за главоломно увеличаване на котките - улични и домашни. Причината - в жилищните квартали се създават условия за тяхното здравословно развитие (храна и подслон), но не и кастрация. Хората най-често се наемат на доброволни начала да нахранят и подслонят котето, което се върти около входа, но не и да го заведат на ветеринар. Често и не могат, защото вече са прибрали улично животно у дома. И тук идва въпросът - колко животни е възможно и редно да се отглеждат в едно домакинство?
В социалните мрежи има вълна от обяви, в които се търсят стопани на намерени и често лекувани и даже кастрирани животни и е ясно, че въпреки липсата на статистика е невъзможно всички те да влязат в дом. Често спасителите им са принуди да ги вземат, въпреки че имат вече няколко други в дома си. Това обаче не решава никакъв проблем, защото само след няколко месеца картината е същата. И този, както повечето проблеми в страната ни, разделя обществото на две: такива, които се чудят как да решат проблема, защото бездомни животни не трябва да има и други, които мразят животни и не се интересуват от тях, като съветват хранещите ги да си ги вземат у дома, щом толкова са загрижени.
На този етап в България няма национално законодателство, което да въвежда подобни рестрикции, което не би било и особено лесно предвид схващания в обществото, че кастрацията е злодейска намеса в работата на природата. Това означава, че се налага доста обширна разяснителна кампания за промяна на нагласите, подплатена впоследствие с нужното законодателство.
България няма план с описани конкретни мерки и срокове как да се справи с проблема, но предвижда различни
мерки за контрол над домашните любимци,
сред които и ограничение в техния брой
Досега няма измислена друга мярка в света извън кастрацията, особено когато става дума за бездомни животни. Към настоящия момент, в националното ветеринарномедицинско законодателство не е предвидено задължително изискване за кастрация на домашните любимци. Съгласно действащата Национална програма за овладяване и контрол на популацията на безстопанствените кучета законодателството насърчава доброволната кастрация чрез конкретни облекчения за собствениците. Един от стимулите, предвиден в Закона за ветеринарномедицинската дейност, е освобождаването от такса за притежаване на куче, когато животното е кастрирано.
Притежаването на домашен любимец е обвързано не просто с регистрацията, чипиране, ваксинация и др. задължения, но и със задължителна кастрация, освен ако не става дума за лиценз за развъждане. От фондация "Четири лапи" напомнят, че по закон у нас е забранено неконтролираното развъждане, с резултата от което са пълни също социалните мрежи и сайтовете за продажби на животни, птици и дори влечуги от частни лица. Собствениците на любимци, които искат да изкарат пари от тях, ги чифтосват по свое усмотрение с мотива, че уж искат да подарят потомството. От фондацията напомнят, че единствените законни развъдници са описани на сайта на Българската агенция по безопасност на храните.
Европейският парламент призова за мерки
срещу незаконната търговия с котки и кучета
още през февруари 2020 г., като посочи, че тя не само има катастрофални последици за благосъстоянието на животните, но също така създава рискове за общественото здраве и защитата на потребителите. Евродепутатите предложиха задължителна идентификация и регистрация на котките и кучетата. Плановете идват в отговор на доклади, че котките и кучетата са обект на незаконна търговия в ЕС. В предложението на Европейската комисия се споменават случаи на фалшифициране на здравни документи и прикриване на продажби на домашни любимци като транспортиране с друга цел, което е начин за избягване на строгия контрол.
В предложението на Комисията се отбелязва, че търговията с кучета и котки е много доходоносна, като годишните продажби в ЕС се оценяват на 1,3 млрд. евро, и някои участници на пазара може да са склонни към неетични търговски практики. Част от предприятията поставят кучетата или котките в лоши условия, изтощават женските животни, като ги карат да раждат често, осигуряват недостатъчно храна и продават животни, които са твърде малки. Проучване на Евробарометър от 2023 г. показва, че близо три четвърти от европейците (74%) смятат, че благосъстоянието на котките и кучетата в тяхната страна трябва да бъде по-добре защитено, отколкото е в момента.
Държавите в ЕС имат различни изисквания за тези, които развъждат, отглеждат и продават кучета и котки с търговска цел. За да бъдат въведени общи минимални стандарти, Комисията предложи нови правила за благосъстоянието и проследимостта на кучетата и котките през декември 2023 г. Правилата обхващат също така внасянето на котки и кучета от страни извън ЕС и настаняването им в приюти, тъй като тези канали могат да бъдат използвани за незаконен трафик. ЕС има едни от най-високите стандарти за хуманно отношение към животните в света.
През юни 2025 г. ЕП одобри своята позиция относно минималните стандарти на ЕС за развъждане, отглеждане и третиране на котки и кучета. Новите изисквания могат да помогнат на властите да контролират развъждането и търговията с кучета и котки и да улеснят бъдещите собственици при проверката на произхода на своя домашен любимец и спазването на правилата.
Депутатите в Европарламента подкрепиха:
- Строга проследимост: задължително поставяне на микрочип за идентификация на кучета и котки, отглеждани в ЕС, и регистрация в съвместими национални бази данни.
- Поставяне на микрочип на кучета и котки, внесени от държави извън ЕС за продажба, преди влизането им в ЕС, с последваща регистрация в национална база данни.
- Собствениците на домашни любимци, пристигащи от страни извън ЕС, следва да се уверят, че животното има микрочип и да регистрират предварително своя любимец в онлайн база данни поне пет работни дни преди пристигането.
Парламентът също така предлага ограничения на определени практики с цел подобряване на благосъстоянието на животните:
- Забрана за кръстосване между родители и потомци, баби и дядовци с внуци, братя и сестри или полубратя и сестри, тъй като това увеличава риска от генетични заболявания и здравословни проблеми при потомството.
- Забрана на продажбата на кучета и котки в зоомагазини. Тази мярка може да ограничи импулсивните покупки и да предотврати безотговорно развъждане, тъй като зоомагазините често са критикувани за поддържането на лоши условия за животните.


Коментари