Трябва ли да добавяте електролити?
Повечето кучета могат да поддържат подходяща хидратация с чиста вода и не се нуждаят от добавени електролити, дори след физически натоварвания или през горещо време. Някои продукти, като спортните напитки за хора, могат да бъдат вредни за кучетата поради високото съдържание на натрий или токсични съставки.
Важно е да имате предвид нуждите на кучето си от хидратация, независимо дали то се занимава с интензивни упражнения или просто прекарва време на открито в горещините. Поддържането на добра хидратация помага на кучето ви да регулира телесната си температура, кръвното налягане и подобрява издръжливостта му по време на упражнения.
Безопасните стратегии за хидратация
включват предлагане на храни с високо съдържание на вода, бульони с ниско съдържание на натрий и избягване на дейности на открито по време на най-голямата жега.
Полезни ли са обаче добавките с електролити за кучетата, или могат да навредят повече, отколкото да помогнат?
Електролитите са от решаващо значение за много видове, включително за хората и кучетата. Те имат и роля в много функции на организма - на мускулите, нервите, бъбреците, сърцето, регулирането на кръвното налягане, образуването на кости, функцията на мозъка и др. Повечето пъти организмът поддържа баланса на електролитите чрез диета и вътрешни контролни механизми.
Кучетата дишат учестено, за да се охладят, което е много различно от начина, по който хората се охлаждат, чрез изпотяване. При този процес кучетата губят вода, когато дишат, за разлика от хората, които губят както вода, така и електролити чрез потта. Все пак кучетата могат да бъдат изложени на риск от дехидратация по време на интензивни упражнения и/или при горещо време, тъй като дишат непрекъснато и губят вода.
Някои кучета по-трудно поддържат
прохлада чрез дишане,
ако имат здравословни проблеми, включително затлъстяване, дихателни проблеми и/или брахицефаличен синдром. Тези кучета са изложени на по-висок риск от прегряване и дехидратация, тъй като не са в състояние да дишат толкова ефективно и може да се наложи да дишат по-силно и по-дълго, за да се охладят правилно.
Колкото повече кучетата дишат, за да поддържат телесната си температура и да се охладят, толкова повече вода губят. Ето защо е жизненоважно да имат достъп до прясна вода по всяко време, особено по време на упражнения и в жегите. Но тъй като кучетата не губят електролити, когато дишат, не е необходимо да им се добавят.
Защо допълнителните електролити
могат да бъдат вредни за кучетата?
Понякога четириногите имат повишени нива на определени електролити, ако са дишали прекалено много или са се дехидратирали. В такива ситуации може да бъде вредно да им се дават допълнителни електролити.
Например, много енергийни напитки, предназначени за хора, могат да съдържат съставки, които са нездравословни или дори опасни за кучетата, като захар, ксилитол и/или кофеин. В повечето случаи свежата хладна вода е всичко, от което се нуждаят, за да се рехидратират. Ако кучето ви е прекалено прегряло или болно, за да пие само, никога не го принуждавайте да пие вода. Това е признак, че състоянието му е по-тежко и се нуждае от незабавна ветеринарна помощ.
Кога може да са необходими?
Някои от най-честите причини за електролитен дисбаланс при кучетата са загубата на храносмилателни течности - ако повръщат или имат диария. Те могат да загубят електролити и ако имат определени състояния, като:
- бъбречно заболяване;
- болест на Кушинг;
- болест на Адисон;
- диабет;
- странични ефекти от лекарства.
Кучетата, които са недохранени, хранят се небалансирано или имат високи нива на чревни паразити, също може да имат анормални нива на електролити. Ако кучето ви е болно от някое от тези състояния, може да се наложи поддържаща терапия, включваща добавки с електролити. Обикновено, след като основното заболяване бъде излекувано, тялото ще може да поддържа нормален електролитен баланс.
Както при всеки медицински проблем, най-добре е да се консултирате с ветеринарен лекар, преди да давате електролити на кучета, тъй като те обикновено не се нуждаят от добавки. Ако кучето ви е болно, ветеринарният лекар ще измери нивата на електролитите му чрез кръвна проба и ще може да предостави по-целенасочено лечение за възстановяване на баланса на електролитите, ако е необходимо.
Как да предотвратите дехидратацията ?
Макар електролитите да не са правилният отговор за подходяща хидратация на кучетата, има много безопасни начини да поддържате кучето си хидратирано.
Осигурете постоянен достъп до хладка, чиста вода у дома и когато сте навън. Носете вода, когато излизате на разходка или на излет, особено по време на упражнения или при топло време. Включете в диетата на кучето си храни, богати на вода, като мокра кучешка храна и безопасни плодове и зеленчуци. Предлагайте на кучето си бульони, които са безопасни за него, с ниско съдържание на натрий и без дразнещи съставки като лук и чесън. Ограничете упражненията и престоя на открито по време на най-горещите часове на деня. Осигурете хладно, сенчесто място за почивка. Прекратете тренировките, преди да се появят признаци на умора или прегряване.
Най-добрите начини да поддържате кучето си комфортно и безопасно при горещо време са да му осигурявате хладна, прясна вода, хидратиращи закуски и да го държите колкото се може по-далеч от топлината.
Кучетата с определени заболявания може да се нуждаят от електролитни добавки или други лечения за възстановяване на повишените електролити, но това трябва да се прави само под ветеринарен надзор. Не забравяйте да посетите ветеринарен лекар веднага, ако се притеснявате, че кучето ви е прегряло или е твърде болно, за да яде и пие само.





Коментари