Най-тежко засегнати остават общините "Марица" и Раковски
Броят на констатираните огнища на шарка по дребните преживни животни в Пловдивска област е 54. Заради усложнената епизоотична обстановка, от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) прилагат допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на заболяването.
С писмо на изпълнителния директор, считано от 21 юли, се въвеждат допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Прекратяват се посещенията от служители на Държавен фонд "Земеделие", Общински служби "Земеделие" и други контролни органи. Временно се преустановяват и посещенията на обекти за отглеждане на дребни преживни животни от регистрирани ветеринарни лекари със сключени договори за обслужване. Достъп до тези обекти се допуска само при подаден сигнал или при наличие на информация за влошено здравословно състояние на животни. Спира се и пробовземането на сурово мляко от стопанствата. С отделно разпореждане на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството са преустановени и посещенията от представители на развъдните асоциации, съобщиха от БАБХ.
В сила остават въведените ограничения, включително забрана за пашата, транспортиране и търговия с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област. Извършва се засилена дезинфекция във фермите, на влизащите и излизащите транспортни средства, включително тези, които изкупуват сурово мляко. Необходимо е животновъдите да ограничат достъпа на външни лица до обектите, които не са пряко ангажирани с дейността им. Подчертава се необходимостта от стриктно спазване на мерките за биосигурност във всички животновъдни обекти. В сила остава и забраната за провеждане на пазари и изложби на дребни преживни животни на територията на страната.
Най-тежко засегнати остават общините "Марица" и Раковски, а общият брой на засегнатите животни в областта е около 3000. Като част от мерките при епизоотични ситуации се използват два основни метода за обезвреждане на животни – загробване на одобрени терени и инсинерация. В началния етап беше използван първият подход, а впоследствие, с цел оптимизиране на процеса, беше преминато към инсинерация, в съответствие с нормативната уредба и експертната преценка.
Агенцията разчита на доброто сътрудничество с животновъдните организации и стопаните за ефективното прилагане на мерките. При необходимост от допълнителни съвети, препоръки или разяснения, стопаните могат да се обръщат към съответните Областни дирекции по безопасност на храните в своя район.
"Навременният обмен на информация е от решаващо значение за опазване здравето на животните и устойчивото развитие на сектора. При съмнение за заболяване, нерегламентирано движение на животни или други нередности, компетентните органи следва да бъдат незабавно уведомявани. Сигнали се приемат денонощно на телефон 0700 122 99", уточняват от Агенцията.
Коментари