Жители на няколко села от община Добричка протестираха срещу системната липса на вода и блокираха пътя Добрич - Силистра, предава БТА.

Те се събраха в центъра на село Хитово, като чрез пресичане на пешеходна пътека на няколко пъти спираха движението. Протестиращите скандираха "Искаме вода" и "Оставка". Искането за оставка бе отправено към "Водоснабдяване и канализация - Добрич" АД (ВиК).

Според протестиращите липсата на вода в селата е системна, а в редките случаи, когато има е с много ниско налягане. Част от тях са се върнали за лятото в България и са се сблъскали с проблема.

"Нямаме вода да се изкъпем, да си измием посудата, а те ни обвиняват, че поливаме и затова нямаме вода", каза жителка на село Алцек. Майка на четири деца сподели, че ѝ е много трудно, защото ѝ се налага да носи вода от голямата чешма край селото.

Хората изразиха възмущението си и от това, че няма представител на водното дружество, който да им обясни каква е причината за липсата на вода, въпреки че са уведомени за протеста.

Сред протестиращите бяха кметът на община Добричка Соня Георгиева, председателят на Общински съвет - Добричка Георги Коев, кметският екип, общински съветници.

Пред медиите Соня Георгиева каза, че е неуместно водният оператор да обвинява жителите, че поливат, тъй като те нямат никакви насаждения в дворовете си. "В Алцек това не е първият протест. Според ВиК - Добрич проблемът е, че селото се снабдява от помпена станция "Воднянци", която захранва няколко села в региона. Алцек е най-високата точка, а водоемът не е толкова голям, за да захрани всички села", каза Георгиева.

Тя припомни, че преди няколко месеца на заседание на Добричкия общински съвет съветник е повдигнал въпроса за системната липса на вода в тези села.

"Тогава с много молби и от наша страна и от Общинския съвет поканихме представители на водното дружество да представят информация по проблема. Аз реагирах много остро на написаните няколко реда в писмото. От ВиК лакончно бяха отговорили, че действително има проблем с водоподаването, но те го отдават не само на засушаването, а и на нерегламентираното ползване на водата", допълни Гоергиева.

ВиК Добрич отправи последващо писмо до общините да се предприемат мерки във връзка със засушаването и намаляването на дебита, като от Община Добричка излязоха с призив да не се използва водата за други нужди, освен питейно-битови.

"За мен най-основният проблем е липсата на дългосрочна визия. Работи се локално, симптоматично. Днес има авария - отстранява се, спират се помпи, за да се спестява електрическа енергия. Многократно сме говорили с ВиК, с народни представители, с всички директори, минали през водното дружество, но проблемът стои. От Общината сме готови след всички срещи, правим проектиране за водопроводи, готови сме и със средства, но те трябва да кажат какво да се направи, за да се реши проблемът. Особено в село Алцек", каза още кметът на община Добричка.

Тя допълни, че от водният оператор са ѝ предоставили писмо с това, колко е фактурираната вода и колко е платена, но тя е категорична, че хората са принудени да плащат за въздух.

"Не може в другите села, които също се захранват от същата помпена станция, да няма проблем, а в Алцек системно да няма вода", каза още Георгиева.

Тя посочи, че Общината осигурява вода за детските градини и социалните заведения, доставя и вода с водоноски за хората, което е задължение на водното дружество.

"Хората са готови и на воден режим, но от ВиК трябва да излязат и да го заявят, да го регламентират и да се знае кога къде ще има вода", посочи още Соня Георгиева.

Хората заплашиха, че ако не се вземат мерки, следващият път ще затворят пътя с тежка техника.

В началото на месеца поради липса на вода протестираха и в други села от общината. Тогава ВиК - Добрич излезе със становище, в което бе посочено, че поради летните горещини и прекомерната употреба на вода за поливане, „Водоснабдяване и канализация - Добрич" АД, балансира и без това недостатъчните водни ресурси, с които разполага.

В село Свобода най-високата улица остава с намалено и нарушено водоподаване, тъй като нямаме инструмент, с който да преустановим поливането на градините с наличната питейна вода.